Čtyři dny po přívalových deštích, které se prohnaly východním regionem Valencie, zabily nejsmrtelnější bleskové povodně v novodobé historii Španělska nejméně 214 lidí a desítky lidí jsou stále nezvěstné, uvedl v sobotu premiér Pedro Sanchez.
V televizním prohlášení Sanchez uvedl, že vláda vysílá na pomoc při pátrání a odstraňování následků povodní dalších 5000 vojáků, kteří doplní 2500 vojáků a 5000 policistů, kteří již byli nasazeni.
„Je to největší operace ozbrojených sil ve Španělsku v době míru,“ řekl Sanchez. „Vláda se chystá mobilizovat všechny potřebné zdroje, dokud jich bude zapotřebí.“
Tato tragédie je již nyní nejhorší evropskou katastrofou související se záplavami od roku 1967, kdy v Portugalsku zahynulo nejméně 500 lidí.
Téměř všichni mrtví byli v oblasti Valencie, kde tisíce příslušníků bezpečnostních a záchranných složek odklízely trosky a bahno při hledání těl.
Prioritou je obnovení pořádku a distribuce pomoci do zničených měst a vesnic, z nichž některé jsou od úterního přívalového deště odříznuty od potravin, vody a elektřiny.
Úřady se dostaly pod palbu kritiky kvůli varovným systémům před povodněmi a někteří postižení obyvatelé si stěžují, že reakce na katastrofu je příliš pomalá.
„Jsem si vědom, že reakce není dostatečná, jsou tu problémy a vážný nedostatek, města zasypaná bahnem, zoufalí lidé hledají své příbuzné, musíme se zlepšit,“ řekl Sanchez.
Španělský premiér uvedl, že elektřina byla obnovena v 94 procentech domácností postižených výpadky proudu a že byla opravena asi polovina přerušených telefonních linek.
Některé dálnice v regionu Valencie byly znovu otevřeny, ale místní a regionální silnice připomínají „švýcarský sýr“, což znamená, že některá místa zůstanou po zemi nedostupná pravděpodobně několik týdnů, řekl ministr dopravy Oscar Puente deníku El Pais.
Španělská média informovala, že král Felipe VI. a královna Letizia mají v neděli navštívit oblast Valencie spolu se Sanchezem a regionálním vůdcem Carlosem Mazonem.
Mazon v sobotu označil záplavy za „nejhorší okamžik v naší historii“ a předložil řadu návrhů, od infrastruktury až po hospodářskou podporu, které mají jeho regionu pomoci s obnovou.
Bouře, která v úterý záplavy vyvolala, se vytvořila při přechodu studeného vzduchu nad teplé vody Středozemního moře a je pro toto roční období běžná.
Vědci však varují, že klimatické změny způsobené lidskou činností zvyšují prudkost, délku a četnost těchto extrémních povětrnostních jevů.
CGTN/ gnews.cz – HeK
FOTO – Xinhua/Pablo Morano