foto: un.org
Agentura OSN pro palestinskou pomoc (UNRWA) je vystavena bezprecedentnímu útoku: izraelský parlament ji může vyhostit z okupovaného východního Jeruzaléma a prohlásit za teroristickou organizaci. Antonia de Meo, zástupkyně generálního komisaře UNRWA, před tím v pátek varovala členy Rady bezpečnosti OSN a vyzvala je, aby urychleně jednali.
Utrpení obyvatel Gazy
Palestinci a Izraelci již téměř deset měsíců snášejí nevýslovné utrpení. “Více než dva miliony lidí v Gaze zůstávají uvězněny v nekonečné noční můře smrti a ničení ohromujících rozměrů. Zažívají strach, žízeň, hlad, nemoci, žijí v nelidských podmínkách, bez základních hygienických zařízení a jsou nuceni neustále utíkat ze svých domovů,” zdůraznila De Meo. “Je to neúprosný a často hodinový boj, který vedou den co den.“
Přetrvává riziko hladomoru, a to i v jižní Gaze, šíří se infekce a 625 000 hluboce traumatizovaných dětí nechodí do školy. Do 7. října polovina z nich chodila do škol UNRWA. Protože tato válka začala krátce po pandemii COVID-19, může se stát, že celá generace dívek a chlapců zůstane bez formálního vzdělání.
Zaměstnanci UNRWA pod útokem
Řečnice poznamenala, že Rada bezpečnosti již přijala několik rezolucí požadujících příměří, propuštění všech rukojmích a větší humanitární pomoc, ale na situaci v Gaze měly jen malý vliv.
Všichni trpí, včetně zaměstnanců agentury OSN, z nichž 199 bylo zabito, mnozí i s rodinnými příslušníky. Zničeno nebo poškozeno bylo 190 budov patřících agentuře UNRWA.
Pokusy o zrušení UNRWA
“Soustředěné snahy o rozpuštění UNRWA nepolevují,” pokračovala mluvčí. Podle ní byla mnoha zaměstnancům OSN i pracovníkům nevládních organizací odepřena víza pro vstup do Izraele.
UNRWA existuje, protože neexistuje politické řešení. Existuje proto, že neexistuje palestinský stát, který by místo ní mohl poskytovat veřejné služby.
Vízum generálního komisaře UNRWA Filippa Grandi vypršelo před více než měsícem a dosud nebylo obnoveno. “Na sociálních sítích se o UNRWA šíří nepravdivé informace a dezinformace, které lze v některých případech kvalifikovat jako podněcování k násilí. To vystavuje všechny naše kolegy, zejména ty na okupovaném palestinském území, vážnému riziku,” uvedla zpravodajka.
Začátkem tohoto týdne, 22. července, schválil izraelský parlament v prvním čtení tři návrhy zákonů týkající se UNRWA: jeden z nich má zakázat činnost UNRWA v okupovaném východním Jeruzalémě, druhý zrušit výsady a imunity OSN udělené UNRWA od roku 1949 a třetí prohlásit UNRWA za teroristickou organizaci. Tyto návrhy zákonů musí projít druhým a třetím čtením v Knesetu, aby se staly zákonem.
Celosvětový mandát OSN je ohrožen
“Pokud budou tyto návrhy zákonů schváleny, což by se mohlo stát již příští týden, důsledky budou hrozivé a okamžité: přímo ohrozí postavení všech zaměstnanců UNRWA a mandát Valného shromáždění. A zatímco UNRWA bude čelit důsledkům dnes, nenechte se mýlit: celý systém OSN na celém světě pocítí důsledky již zítra. Nesmíme dopustit, aby se toto stalo novým standardem pro budoucí humanitární operace v konfliktních oblastech po celém světě,” zdůraznila Antonia de Meo.
Neutralita UNRWA
Poznamenala, že UNRWA je často obviňována z podjatosti, zejména po zprávách, že se několik zaměstnanců agentury podílelo na “ohavných” útocích na Izrael ze 7. října. “Pokud by se to potvrdilo, jednalo by se o strašlivou zradu palestinských uprchlíků a UNRWA ze strany těchto zaměstnanců,” zdůraznila zpravodajka a dodala, že vyšetřování probíhá.
Připomněla, že v dubnu byl zveřejněn nezávislý přezkum, jehož autoři UNRWA pochválili a konstatovali, že agentura si zachovává svůj neutrální status.
Výzvy k ochraně UNRWA
Vyzvala členy Rady bezpečnosti, aby společně bojovali proti pokusům o zrušení agentury. “UNRWA je napadána kvůli své roli při ochraně práv palestinských uprchlíků a proto, že ztělesňuje závazek mezinárodního společenství ke spravedlivému a trvalému politickému řešení,” zdůraznila zpravodajka. “UNRWA existuje, protože neexistuje žádné politické řešení. Existuje proto, že neexistuje palestinský stát, který by místo ní mohl poskytovat veřejné služby.”
Vyzvala také Radu, aby nadále usilovala o příměří, chránila mandát UNRWA a prosazovala mírové řešení sedm desetiletí trvajícího blízkovýchodního konfliktu. “Čím déle válka v Gaze pokračuje, tím více se vzdalujeme mírovému řešení, které by sjednotilo Palestince a Izraelce, uznalo naši společnou lidskost, uzdravilo je a naučilo žít vedle sebe v míru a bezpečí. Toto řešení musí také v konečném důsledku ukončit tíživou situaci palestinských uprchlíků,” shrnula Antonia de Meo.
un.org/gnews.cz-roz_07