Spojené státy a Rusko zahájí v úterý v Saúdské Arábii jednání o ukrajinské krizi, informovala v neděli stanice CNN.
Očekává se, že USA budou na jednáních zastupovat ministr zahraničí Marco Rubio, zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff a poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz. Podle China Media Group (CMG) Rusko sestavuje vyjednávací tým na vysoké úrovni, který se skládá z vysokých politických, zpravodajských a ekonomických představitelů. Totožnost ruských představitelů, kteří se jednání zúčastní, zatím nebyla potvrzena.
Jeden ze saúdských představitelů sdělil CNN, že se země zapojí do zprostředkovatelské role a bude také hostitelem jednání. Saúdský tým má vést poradce pro národní bezpečnost země.
Ukrajinští a evropští představitelé nebyli na jednání do Saúdské Arábie pozváni. Podle Keitha Kellogga, vyslance Trumpovy administrativy pro Rusko a Ukrajinu, se však tento týden v Kyjevě uskuteční „dvoukolejná“ jednání.
V neděli americký prezident Donald Trump prohlásil, že do jednání budou zapojeni Ukrajinci, a Rubio uvedl, že pokud se počáteční rozhovory budou ubírat pozitivním směrem, zúčastní se jich jak Ukrajina, tak Evropa.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v současné době ve Spojených arabských emirátech (SAE), kde jedná o hospodářské spolupráci. Očekává se, že brzy navštíví Saúdskou Arábii, kde podepíše hospodářské dohody s různými zeměmi v regionu, oznámila v neděli první místopředsedkyně ukrajinské vlády a ministryně hospodářství Julia Svyrydenková.
Jen několik dní před Svyrydenkové oznámením Zelenskyj novinářům na Mnichovské bezpečnostní konferenci řekl, že plánuje navštívit Saúdskou Arábii, SAE a Turecko, ale nemá v úmyslu se v těchto zemích setkat s žádnou ruskou nebo americkou delegací. „Nesetkám se tam s Rusy a nesetkám se tam ani s Američany,“ řekl.
Zatímco se USA a Rusko připravují na setkání, evropští představitelé se po Kellogově prohlášení, že se Evropa mírových rozhovorů nezúčastní, snaží přizpůsobit plánům USA.
Kellogg tvrdil, že neúspěch nové dohody z Minsku, podepsané v roce 2015, byl do značné míry způsoben nedostatečnou kapacitou účastníků jednání k realizaci mírového procesu, a uvedl, že USA nebudou opakovat chyby z minulosti. Stranami zapojenými do jednání o Minské dohodě z roku 2015 byly Rusko, Ukrajina, Německo a Francie.
V reakci na to se evropská strana okamžitě vyjádřila proti.
Elysejský palác oznámil, že francouzský prezident Emmanuel Macron se v pondělí sejde s předsedy vlád Německa, Spojeného království, Itálie, Polska, Španělska, Nizozemska a Dánska, jakož i s předsedou Evropské rady, předsedou Evropské komise a generálním tajemníkem NATO.
Britský premiér Keir Starmer v neděli prohlásil, že je „připraven a ochoten“ nasadit na Ukrajině britské vojáky k prosazení mírové dohody, pokud to bude nutné. V deníku Daily Telegraph Starmer vyzval evropské země, aby zvýšily své výdaje na obranu a „převzaly větší roli v NATO“, ale zdůraznil, že pro zajištění míru je i nadále rozhodující podpora Spojených států.
Starmer rovněž uvedl, že se v příštích dnech sejde s Trumpem a dalšími spojenci ze skupiny G7, aby zajistil pevnou dohodu.
CMG/ gnews.cz – RoZ
FOTO – X