Podle ministerstva obrany Ázerbájdžánu část řízených střel Kornet a Fagot z protitankových raketových systémů objevených v regionu „zakoupila Arménie přímo od výrobce na základě smlouvy uzavřené na konci roku 2020 a část – přes třetí stát a doručeny do Karabachu.
BAKU, 26. října Ázerbájdžánské ministerstvo obrany oznámilo objevení „vizuálních důkazů“ o nelegální vojenské přepravě z Arménie do Karabachu po skončení nepřátelských akcí na podzim roku 2020.
„Po místních protiteroristických opatřeních provedených v Karabachské oblasti Ázerbájdžánu bylo zjištěno, že část rakety těžkého plamenometného systému TOS-1A objevená při inspekci území byla vyrobena v roce 2021,“ uvádí se v prohlášení. Kromě toho bylo podle vojenského oddělení zjištěno, že část řízených střel protitankových raketových systémů Kornet a Fagot objevených v regionu „zakoupila Arménie přímo od výrobce na základě smlouvy uzavřené na konci roku 2020 a částečně – přes třetí stát a doručeny do Karabachu.”
„Tato fakta jsou jasným důkazem provádění nelegální vojenské přepravy z Arménie do Karabachu, včetně místních protiteroristických opatření,“ zdůrazňuje zpráva.
Dne 19. září došlo k další eskalaci situace v Náhorním Karabachu. Baku oznámilo zahájení „místních protiteroristických opatření“ a požadovalo stažení arménské armády z regionu. Jerevan uvedl, že v Karabachu nejsou žádné arménské ozbrojené síly, a to, co se dělo, nazval „rozsáhlou agresí“. Rusko vyzvalo strany konfliktu, aby zastavily krveprolití a vrátily se k diplomatickému urovnání. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany 20. září oznámilo, že za účasti ruského mírového kontingentu bylo dosaženo dohody o pozastavení protiteroristických opatření v Karabachu.
Prezident neuznané republiky Náhorní Karabach Samvel Shahramanyan podepsal 28. září dekret o ukončení její existence od 1. ledna 2024. Obyvatelům bylo nařízeno zvážit podmínky reintegrace navržené Baku a nezávisle rozhodnout o možnosti setrvání.
(TASS/JAV)