FOTO – X Kamala Harris
WASHINGTON, 27. září – Během jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským projednal americký vůdce Joe Biden diplomatické, ekonomické a vojenské aspekty mírového plánu navrženého kyjevskou vládou, uvedla ve svém prohlášení tisková služba Bílého domu. Zelenskyj jednal i s viceprezidentkou a demokratickou kandidátkou na prezidentku Kamalou Harrisovou a také s republikánským kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem.
„Prezident Biden nastínil své rozhodnutí navýšit bezpečnostní pomoc USA Ukrajině a prezident Zelenskyj představil svůj plán k dosažení vítězství nad Ruskem. Oba vedoucí představitelé projednali diplomatické, ekonomické a vojenské aspekty plánu prezidenta Zelenského a pověřili své týmy, aby se zapojily do intenzivních konzultací ohledně dalších kroků,“ uvádí se v dokumentu.
„Dne 12. října 2024 uspořádá prezident Biden v Německu zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny na úrovni vedoucích představitelů, na němž oba lídři zhodnotí pokrok v těchto konzultacích a budou koordinovat s mezinárodními partnery další pomoc Ukrajině. Prezident Biden je odhodlán poskytnout Ukrajině podporu, kterou potřebuje k vítězství,“ uvádí se v prohlášení.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve uvedl, že připravil plán řešení konfliktu, který hodlá projednat s americkým prezidentem Joem Bidenem, neboť některá ustanovení závisí na rozhodnutí Washingtonu. Plánuje jej rovněž předložit kandidátům na prezidenta USA Donaldu Trumpovi a Kamale Harrisové.
Později Sergej Leščenko, poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta, uvedl, že plán vychází z předpokladu, že západní země schválí údery hluboko do ruského území. Jak upozornil ruský prezident Vladimir Putin, Ukrajina není schopna udeřit hluboko do ruského území bez pomoci Západu, protože k tomu potřebuje zpravodajské informace ze satelitů a letové úkoly.
Ukrajinský vůdce zároveň označil za možný způsob řešení krize „plán vítězství“, který vychází z jeho „mírového vzorce“. Moskva jej opakovaně kritizovala za nerealistický s tím, že je třeba zohlednit situaci na místě. Kromě toho Moskva vyjádřila podporu mírovému plánu navrženému Čínou a Brazílií, který Ukrajina odmítla jako „nerealistický“.
Ruský prezident Vladimir Putin na setkání s vysokými představiteli ministerstva zahraničí 14. června stanovil podmínky řešení situace na Ukrajině. Jeho podmínky zahrnovaly stažení ukrajinských vojsk z Donbasu a Novorossie a upuštění od plánů na vstup do NATO. Kromě toho musí být podle Moskvy zrušeny všechny západní sankce a Ukrajině musí být zaručen neblokační a nejaderný status. Putin poznamenal, že pokud Ukrajina a Západ iniciativu odmítnou, mohou se podmínky v budoucnu změnit. Kyjev ruský mírový plán odmítl.
S Harrisovou o podpoře ukrajinského energetického systému
Harrisová jednala se Zelenským o vojenské pomoci kyjevské vládě a americké podpoře ukrajinského energetického systému, uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. „Viceprezidentka vyjádřila své neochvějné odhodlání stát při Ukrajině,“ uvádí se v prohlášení.
Kromě toho Zelenskyj a Harrisová jednali o „důležitosti pokračující a silné podpory Ukrajiny ze strany USA“ a také o „plánech prezidenta Zelenského na vítězství a úsilí o zajištění spravedlivého a trvalého míru založeného na vůli ukrajinského lidu a Chartě OSN“.
Zabývali se také „nejnovějším vývojem na bojišti a pokračující vojenskou pomocí USA Ukrajině, včetně dnešních významných prohlášení prezidenta Bidena“.
Zabývali se také „nejnovějším vývojem na bojišti a pokračující vojenskou pomocí USA Ukrajině, včetně dnešních významných prohlášení prezidenta Bidena“.
„V návaznosti na předchozí rozhovory viceprezident uvítal pokračující pokrok Ukrajiny v oblasti reforem právního státu a protikorupčního úsilí a diskutovali o pokračující podpoře USA při posilování civilní energetické infrastruktury Ukrajiny po obnovených útocích ze strany Ruska,“ uvedl Bílý dům.
Americký prezident Joe Biden během Zelenského návštěvy v hlavním městě USA rozhodl o oznámení vojenské pomoci ve výši osm miliard dolarů.
TASS/ gnews – RoZ