Foto: REUTERS/Jon Nazca
V ČR premiér a šéf ministerstva zahraničí nepodpořili nápad ministryně obrany ČR na vystoupení z OSN.
Česká republika bude nadále hájit své pozice v OSN a přesvědčovat o nich další státy. Premiér Petr Fiala to oznámil 29. října.
Reagoval tak na výzvu ministryně obrany Jany Černochové k odchodu z organizace kvůli rezoluci o Blízkém východě přijaté Valným shromážděním OSN (VS).
„Chápu zklamání paní ministryně ohledně rezoluce, která neodsuzovala terorismus Hamasu v Izraeli. Česká republika spolu například se Spojenými státy a Rakouskem hlasovala v souladu s tím, co dlouhodobě prosazujeme. V OSN budeme nadále hájit své pozice a přesvědčovat ostatní státy, že mají pravdu,“ citují premiéra České noviny.
Předseda české vlády také upozornil, že je důležité, aby byl postoj České republiky slyšen v OSN.
Kromě něj na podnět šéfa resortu obrany reagoval i ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle něj by měla být myšlenka odchodu z OSN odmítnuta, protože charta organizace vznikla na troskách druhé světové války a dává zemi předvídatelný rámec pro jednání.
Šéfka resortu obrany země Černochová dnes ráno oznámila nutnost vystoupení České republiky z OSN. Vyjádřila názor, že dříve přijatá rezoluce „vyjadřuje podporu teroristům“ a připomněla mnoho izraelských civilistů zabitých militanty Hamasu.
Valné shromáždění OSN přijalo 27. října rezoluci představenou Jordánskem z 22 arabských zemí, která vyzývá k okamžitému příměří v zóně palestinsko-izraelského konfliktu. Pro rezoluci hlasovalo 120 zemí včetně Ruska, 14 bylo proti a 45 se zdrželo hlasování.
Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen poté řekl, že Izrael odmítá výzvu k příměří a bude pokračovat v boji proti Hamásu. Stálý představitel Ruska ve světové organizaci Vasilij Něbenzja zase poznamenal, že na Valném shromáždění OSN zvítězil zdravý rozum.
Následující den izraelský velvyslanec v Rusku Alexander Ben Cvi řekl, že Izrael neplánuje vystoupení z OSN, ale spolupráci s ním možná přehodnotí.
Situace na Blízkém východě se vyhrotila ráno 7. října, kdy hnutí Hamas vystavilo izraelské území masivní raketové palbě z pásma Gazy a vtrhlo také do pohraničních oblastí na jihu země. Téhož dne začal Izrael odvetu proti cílům v pásmu Gazy.
Podle ministerstva zdravotnictví Gazy od začátku eskalace přesáhl počet obětí 8 tisíc lidí, včetně asi 3,2 tisíce dětí, a téměř 20 tisíc dalších bylo zraněno. Na izraelské straně bylo dosud zraněno 5,4 tisíce lidí, více než 1,4 tisíce zemřelo.
Palestinci hodlají vrátit hranice mezi oběma zeměmi, které existovaly před šestidenní válkou v roce 1967, s možnou výměnou území. Palestina chce vytvořit svůj vlastní stát na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy a udělat z východního Jeruzaléma své hlavní město. Izrael tyto podmínky odmítá.
(Izvestia/JAV)