Poslanecká sněmovna se bude ve druhém čtení zabývat novelou zákona o vysokých školách, která zjednoduší administrativní procesy a pozvedne díky novým podmínkám pro doktorandy kvalitu vysokých škol. V prvním čtení projednají poslanci novelu zákona o volebních kampaních, která sjednotí pravidla pro všechny druhy voleb a přinese změny v oblasti financování kampaní i jejich transparentnost. Předpokládá se, že průběh celého jednání také ovlivní řešení povodní a jejich dopady.
Chceme kvalitnější vysoké školy i transparentnější a férovější volební kampaně
„Jedním z hlavních přínosů novely zákona o vysokých školách je zlepšení podmínek pro doktorandy. Nově garantovaný minimální příjem nejenže zlepší jejich finanční situaci, ale také jim umožní lépe vybalancovat studium s osobním životem a pracovními povinnostmi. Současně novela zpřísňuje i kritéria pro samotný výběr doktorandů, což povede ke snížení jejich celkového počtu a umožní tak intenzivnější podporu pro ty, kteří studují. Podporou zahraničních studentů skrze odstranění poplatků za studium v cizím jazyce v doktorských programech dáváme jasný signál, že české vysoké školy jsou otevřené světu a chtějí přilákat ty nejlepší talenty,“ uvedl poslanec a člen sněmovního Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Jan Berki.
Novela rovněž zavádí digitalizaci procesů na vysokých školách, co přinese větší efektivitu do fungování vysokých škol a přispěje k lepšímu studijnímu prostředí. Kromě toho se zavádí přísnější sankce za neoprávněné užívání akademických titulů.
Poslanci dále projednají nový návrh zákona o volebních kampaních z dílny Ministerstva vnitra: „Tento zákon je naprosto klíčový pro zajištění férového a transparentního průběhu voleb v Česku. Kodifikace pravidel do jednoho předpisu nejen sjednotí přístup ke kampaním, ale také omezí možnost obcházení stávajících pravidel, které jsme v praxi zaznamenali,“ vysvětlil poslanec Starostů Vladimír Balaš. „Jedním z hlavních cílů je minimalizovat vliv zahraničních mocností na naše volby, zejména těch nedemokratických. To je v dnešní době, kdy je kybernetická bezpečnost stále důležitější, zásadní otázka. Díky digitalizaci financování kampaní bude nejen snadnější monitorovat výdaje politických stran, ale také zajistíme vyšší míru kontroly bez zbytečné administrativní zátěže. Snažíme se najít rovnováhu mezi transparentností a efektivitou,“ doplnil hlavní změny Balaš. Mezi další změny patří rozšíření pravidel i na komunální volby, časové vymezení začátku kampaní a zpřísnění podmínek pro subjekty, které se mohou podílet na financování volebních kampaní.
Jak už také uvedla vláda na včerejší tiskové konferenci, krajské a senátní volby proběhnou v původně plánovaném termínu. „Vláda, ministerstvo vnitra i kraje jsou připraveny zasaženým obcím poskytnout maximální potřebnou pomoc s pořádáním voleb. Termín není možné posunout z legislativních důvodů. Musel by být vyhlášen nouzový stav na celém území ČR, k čemuž není důvod. Následně by nový termín musel zákonem odsouhlasit Parlament a prezident. To není reálné během tří dnů,” uvedl na tiskové konferenci místopředseda Starostů Jan Lacina. Při té příležitosti také poděkoval všem záchranným složkám IZS, starostům, hejtmanům a vládě za jejich práci.
Autor: Sára Beránková
starostové-nezávisl.cz / gnews.cz-jav