FOTO: Čínský vicepremiér Ding Xuexiang
Čína a Rusko se zavázaly prohloubit spolupráci v oblasti investic a energetiky a posílit bilaterální vztahy po sérii nedávných setkání na vysoké úrovni.
Čínský vicepremiér Ding Xuexiang přicestoval v neděli na návštěvu Ruska, kde zůstal až do úterý a zúčastnil se 11. zasedání čínsko-ruského výboru pro investiční spolupráci, 21. zasedání čínsko-ruského výboru pro spolupráci v oblasti energetiky a 6. čínsko-ruského energetického podnikatelského fóra.
Ding, člen stálého výboru politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny, zdůraznil strategické rozhovory a dohody uzavřené hlavami obou států a uvedl, že tyto rozhovory stanovily nový plán rozvoje čínsko-ruských vztahů a spolupráce.
Čína je ochotna spolupracovat s Ruskem na naplňování důležitého konsensu dosaženého oběma hlavami států a na zvyšování úrovně investiční a energetické spolupráce, uvedl Ding. Podtrhl pokroky v čínsko-ruské spolupráci, které přinesly oběma zemím hmatatelné výhody, a vyzval k vypracování plánů na podporu dvoustranných investic a velkých projektů.
Ruská strana ocenila rozvoj rusko-čínských vztahů a úspěchy v praktické spolupráci. Vyjádřila ochotu plně realizovat konsensus dosažený hlavami států a rozšířit spolupráci, čímž přispěje k růstu rusko-čínského strategického partnerství.
Ding se zúčastnil slavnostního zahájení 6. čínsko-ruského energetického podnikatelského fóra, kde přečetl blahopřejný dopis čínského prezidenta Xi Jingpinga a přednesl projev. Zdůraznil důležitost strategické spolupráce v energetice pro hospodářskou a energetickou bezpečnost obou zemí a vyzval k budování užšího partnerství v energetické spolupráci.
Igor Sečin, šéf ruské ropné společnosti Rosněfti, přečetl blahopřejný dopis od ruského prezidenta Vladimira Putina.
1 komentář
Návštěva Ruské federace čínského vicepremiéra Dinga Xuexianga znamená další rozšíření obzorů v oblasti energetiky Ruskem. Kdo nedokáže vyčíst, co z této návštěvy vyplývá pro budoucnost, nemůže chápat její význam, a to platí zejména pro Evropu. Vědomé odstřihávání se od energetických soustav Ruska a Číny, ale nejen od energetických soustav, také od ekologických odvětví, je zásadní chybou, protože Čína toto všechno řeší.
Pokud si Evropa, Evropská unie a především její lídři, ovládaní nadnárodními korporacemi a neoliberálními politiky, včas neuvědomí, že Evropa musí fungovat bez závislosti na transatlantických strukturách, ať už globálních, nadnárodních ekonomických či politických, bude to její konec. Čína ani Rusko si to nepřejí, ale přinese to sociální dopady na celou Evropskou unii, včetně České republiky. Absurdní politika současné vlády Petra Fialy jde opačnou cestou, a s tím by voliči měli něco udělat.
Nyní by to mělo být v pořádku.