Foto: Xinhua/Bao Dandan
PEKING 23. dubna (Xinhua) – Americký ministr zahraničí Antony Blinken zahájí svou druhou návštěvu Číny během necelého roku. Jeho první zastávkou bude Šanghaj, kde bylo před 52 lety vydáno historické Šanghajské komuniké: Washington musí uznat, že dialog musí být založen na rovnosti a respektu a činy musí odpovídat slovům. Jednostranné poučování nebo manipulace z pozice síly ke konstruktivnímu dialogu s Čínou nepovedou.
Tento dokument znamenal počátek normalizovaných vztahů mezi Čínou a Spojenými státy. Ukázal, že dvě velké země s odlišnými společenskými systémy mohou najít společnou řeč a usilovat o mírové soužití. Očekává se, že Blinkenova návštěva, která významně naváže na nedávné telefonické rozhovory mezi čínským prezidentem Xí Jìnpíngem a jeho americkým protějškem Joem Bidenem, přispěje ke stabilizaci dvoustranných vztahů v duchu vzájemného respektu, mírového soužití a oboustranně výhodné spolupráce, jak je uvedeno v komuniké.
Od jeho poslední návštěvy v červnu 2023 došlo k pozoruhodnému posunu v dynamice dvoustranných vztahů, který odráží odklon od historického minima před rokem. Dvoustranné vztahy se začínají stabilizovat po loňském summitu hlav obou států v San Franciscu. Přetrvává však spousta nepřátelství, které je živeno především lpěním Washingtonu na myšlení s nulovou tolerancí a vnímáním Číny jako hrozby.
Zdravé a stabilní vztahy mezi Čínou a USA vyžadují správné vzájemné vnímání a konkrétní činy obou stran v souladu s konsensem dvou hlav států. Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy se v posledních letech potýkají se značnými protivenstvími. Na vině jsou američtí politici, jejichž vnímání Číny jako dlouhodobého strategického konkurenta a „nejdůslednější geopolitické výzvy“ je hluboce chybné.
Místo toho, aby Washington vnímal Čínu jako „legitimního soupeře“, jak nedávno tvrdil internetový zpravodajský magazín The Diplomat, jeho obavy z čínského růstu překročily hranici racionality. Tento iracionální strach z čínského růstu vede Washington ke stále antagonističtější politice a rétorice, což dále napíná bilaterální vztahy.
Mezi Čínou a Spojenými státy nepochybně existuje konkurence, zejména v hospodářské a obchodní oblasti. Čína však nesouhlasí s názorem, že by jejich vztahy měly být definovány pouze konkurencí, neboť tento narativ nevystihuje celek ani podstatu nejdůležitějšího dvoustranného vztahu na světě.
Přitom jakákoli soutěž musí mít jasné hranice a musí být spravedlivá. Měla by probíhat v rámci stanovených pravidel a měla by se zdržet podkopávání rozvojových schopností a legitimních práv ostatních. Čína usiluje o zdravou soutěž, která podporuje vzájemné zlepšování, nikoliv soupeření zaměřené na vzájemné ničení.
Nadcházející návštěva Antony Blinkena v Číně těsně navazuje na druhou cestu americké ministryně financí Janet Yellenové do Číny během jednoho roku. Od summitu v San Francisku totiž Čína a Spojené státy uskutečnily významné výměny na mnoha úrovních a v různých oblastech, přičemž obě armády obnovily komunikaci a dialogy.
Čína je i nadále odhodlána vést se Spojenými státy otevřený dialog a komunikovat s nimi. Washington však musí uznat, že dialog musí být založen na rovnosti a respektu a že činy musí odpovídat slovům. Jednostranné poučování nebo manipulace z pozice síly ke konstruktivnímu dialogu s Čínou nepovedou. Na základě rovnosti a vzájemného respektu je Čína ochotna se Spojenými státy více spolupracovat. Je však nerealistické, aby Washington očekával od Číny bezpodmínečnou spolupráci a zároveň podkopával její základní zájmy.
Tchajwanská otázka je jádrem základních zájmů Číny a zásada jedné Číny je základním kamenem politiky čínsko-amerických vztahů. Americká strana musí dodržovat zásadu jedné Číny a ustanovení tří společných čínsko-amerických komuniké, obezřetně a řádně řešit otázky týkající se Tchaj-wanu a proměnit závazek amerického prezidenta Joea Bidena nepodporovat „nezávislost Tchaj-wanu“ v konkrétní činy.
Blinkenova návštěva přichází v době společných cvičení Spojených států a Filipín v Jihočínském moři, což je zbytečně provokativní ukázka vojenské síly, která jen zvyšuje napětí v regionu. Nedávné tvrzení Washingtonu o „železném“ obranném závazku vůči Filipínám vyslalo špatný signál a povzbudilo konfrontační přístup Filipín.
Čína důrazně odmítá vměšování USA do problematiky Jihočínského moře a zasévání neshod mezi Čínou a jejími sousedy. Čínská územní svrchovanost a námořní práva a zájmy jsou nedotknutelné a Čína je pevně odhodlána chránit svá legitimní práva a zájmy. Jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN a dvě největší ekonomiky nesou Čína a Spojené státy zvláštní odpovědnost za zachování mezinárodního míru a bezpečnosti.
Uprostřed vleklé ukrajinské krize zastává Čína objektivní a nestranný postoj, aktivně podporuje mírová jednání a politická řešení a zároveň se zavazuje ke konstruktivnímu zapojení. Washington se však musí postavit čelem ke své roli při prohlubování krize a přestat s neustálým a nepodloženým obviňováním Číny.
Trajektorie vztahů mezi Čínou a USA má hluboké důsledky pro blaho obyvatel obou zemí a světové společenství. Navzdory vzájemné nechuti ke konfrontaci je nyní nutné tuto shodu proměnit ve věcné kroky.
Xinhua/gnews.cz-JaV_07