Podle amerického think-tanku Council on Foreign Relations je Čína stále méně závislá na obchodu s USA, což zmírní šok z dodatečného desetiprocentního amerického cla na čínský vývoz.
Čína zvýšila objem obchodu s ostatními partnery, přičemž USA klesly na třetí místo s 688 miliardami dolarů v roce 2024, po ASEAN s 982 miliardami dolarů a EU se 786 miliardami dolarů. Vývoz země do USA tvoří pouze 15 % jejího celkového vývozu.
Čína také postupně snižuje význam obchodu pro svou ekonomiku, protože země rozšířila domácí poptávku. Hlavní hnací silou hospodářského růstu země je spotřeba. Výdaje na konečnou spotřebu se na celkovém růstu HDP země v roce 2024 podílely 44,5 % a v roce 2023 82,5 %.
![](https://www.gnews.cz/wp-content/uploads/2025/02/cina-usa-350x1024.jpeg)
Čína bojuje proti obchodnímu šikanování
Před několika dny americká strana na základě fentanylu oznámila zavedení 10% cla na čínský vývoz do USA a Čína okamžitě oznámila, že přijme nezbytná protiopatření na ochranu svých oprávněných práv a zájmů. 4. února Čína oznámila protiopatření: Od 10. února roku 2025 Čína zavede cla na některé zboží pocházející z USA. Čína podala žalobu před Světovou obchodní organizací (WTO). Podle názoru mezinárodního veřejného mínění je čínská reakce v souladu s mezinárodním právem a pravidly WTO, což nejen odráží odhodlání bránit oprávněná práva a zájmy, ale také respektuje autoritu WTO, což má důležitý význam pro zachování multilaterálního obchodního systému.
Fakta posledních několika let dokazují, že náklady celní války proti Číně nakonec nesou samy Spojené státy. Podle odhadů amerického think tanku způsobila obchodní válka v roce 2018 americkým spotřebitelům další náklady ve výši více než 40 miliard dolarů a ztrátu 245 000 pracovních míst. Poté, co USA v Číně uplatnily obchodní šikanování a blokádu, nejen, že nedokázaly dosáhnout návratu výrobního průmyslu nebo snížit obchodní deficit, ale také ztratily důležité zahraniční trhy, ztratily důvěryhodnost, čelily inflačním problémům a zvýšily náklady na systém dodavatelského řetězce.
![](https://www.gnews.cz/wp-content/uploads/2025/02/cina-usa1-1024x915.jpg)
Právě proto mezinárodní představitelé, včetně evropských lídrů, varovali, že zahájení nové celní války je „hloupé“. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že vysoká cla by zvýšila obchodní náklady, poškodila zaměstnance a spotřebitele, vyvolala ekonomický chaos a zvýšila inflaci. Nevidí z toho žádný přínos. Průzkum, provedený agenturou Reuters po nástupu amerického vůdce do funkce, ukázal, že většina Američanů je proti zavedení nových tarifních opatření.
Podstatou hospodářských a obchodních vztahů mezi Čínou a USA jsou vzájemné výhody. Tváří v tvář americkému obchodnímu šikanování Čínská reakce je nezbytným prostředkem k přerušení logiky „Amerika na prvním místě“ a zastavení šíření unilateralismu, a to jak v boji za své právo na rozvoj, tak i v boji za zachování multilaterálního obchodního systému a mezinárodní spravedlnosti. Americká strana by měla vycházet ze štěstí lidí, racionálně pochopit podstatu čínsko-amerického obchodu, co nejdříve napravit špatné praktiky a podporovat stabilitu, zdravý a udržitelný rozvoj bilaterálních vztahů. Jinak se skutečnost znovu ukáže: obchodní války, celní války nemají vítěze.