V Pekingu se od středy do čtvrtka konala vysoce sledovaná Ústřední ekonomická pracovní konference, na které čínští představitelé stanovili hlavní priority hospodářské politiky pro rok 2025.
Prezident Si Ťin-pching, generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny a předseda Ústřední vojenské komise, přednesl na této každoroční konferenci klíčový projev.
Navzdory „komplexní a obtížné situaci způsobené rostoucími vnějšími tlaky a narůstajícími vnitřními výzvami“ Čína podle závěrů konference zajistila celkovou stabilitu a postupný ekonomický pokrok. Očekává se, že hlavní cíle a úkoly hospodářského a sociálního rozvoje budou splněny.
Konference zdůraznila, že Čína musí přijmout proaktivnější makroekonomickou politiku, posílit domácí poptávku a podporovat integrovaný rozvoj vědeckých, technologických a průmyslových inovací, aby dosáhla stanovených ekonomických cílů pro rok 2025.
Dále bylo zdůrazněno zajištění stability na trzích nemovitostí a cenných papírů, ochrana před riziky v klíčových oblastech a zmírnění dopadů vnějších šoků. Kromě toho se má posílit důvěra na trhu, podpořit investiční vitalita a stimulovat udržitelný ekonomický růst.
Fiskální a monetární opatření
Čína plánuje přijmout „proaktivnější“ fiskální politiku, která zahrnuje zvýšení rozpočtového schodku a vydání speciálních dlouhodobých státních dluhopisů a dluhopisů místních samospráv.
Podle údajů ministerstva financí dosáhl poměr čínského státního dluhu k HDP na konci roku 2023 hodnoty 67,5 %. To je výrazně méně než průměrných 118,2 % mezi zeměmi G20 a 123,4 % mezi státy G7. Čínský fiskální deficit byl dlouhodobě pod hranicí 3 %, což je mnohem méně než v jiných velkých ekonomikách.
Čína rovněž plánuje „mírně uvolněnou“ monetární politiku, která zahrnuje případné snížení povinných minimálních rezerv a úrokových sazeb k zajištění dostatečné likvidity na trhu.
Hlavní priority pro rok 2025
Konference stanovila devět hlavních priorit pro ekonomickou politiku v roce 2025, včetně podpory spotřeby, rozvoje nových výrobních kapacit, prevence a řešení rizik v klíčových sektorech, snižování chudoby a podpory zeleného růstu.
Důraz byl kladen na významné zvýšení spotřeby, zlepšení efektivity investic a rozšíření domácí poptávky. Čína zůstává jedním z největších trhů na světě – od ledna do října roku 2024 dosáhl maloobchodní obrat téměř 40 bilionů jüanů, přičemž v roce 2023 překročil 47 bilionů jüanů.
Národní program na podporu obchodu s běžným spotřebním zbožím, zavedený v březnu, ukázal na nevyužitý potenciál čínské domácí poptávky. Program přilákal více než 30 milionů účastníků a přispěl k celkovému objemu prodeje přesahujícímu 400 miliard jüanů.