foto: Christopher Wells/vaticannews.va
VATICAN – Kanadská konference katolických biskupů prohlašuje, že „zůstává odhodlána jít solidárně“ s domorodým obyvatelstvem v době, kdy si Kanada připomíná dva roky od historické „kající pouti“ papeže Františka za uzdravení a smíření.
Dva roky po historické „kající pouti“ papeže Františka do Kanady biskupové země říkají, že „zůstávají odhodláni jít solidárně a naslouchat zkušenostem domorodých národů, aby mohli vést cestu vpřed“.
V dopise adresovaném „Božímu lidu“ biskupové uvádějí, že nadále přemýšlejí „o hlubokém zármutku, který papež František vyjádřil nad ničivými dopady systému rezidenčních škol na komunity původních obyvatel, a o cestě smíření a uzdravení, na kterou jsme se společně vydali“.
Iniciativy směřující ke smíření a uzdravení
Biskupové dále vyzdvihují některé iniciativy, které církev v Kanadě od papežovy návštěvy podnikla.
První z nich se týká finanční podpory priorit domorodého obyvatelstva, přičemž biskupové se zavázali během pěti let shromáždit třicet milionů kanadských dolarů na projekty zaměřené na podporu uzdravení a smíření. Více než polovina této částky již byla vybrána, přičemž prostředky jsou určeny na iniciativy určené místními domorodými komunitami a dohlíží na ně fond pro usmíření domorodých obyvatel.
Biskupové se také zavázali k „transparentnímu přístupu“ k misijním, svátostným a pohřebním záznamům a další dokumentaci. „Papež František zdůraznil význam odhalení a uznání pravdy o historických nespravedlnostech, kterým čelili přeživší z rezidenčních škol a jejich rodiny,“ uvádějí biskupové a dodávají: „Pravda musí předcházet usmíření.“
Nakonec biskupové uznali, že „v celé zemi probíhá mnoho obtížných rozhovorů o našem bolestném dědictví“. Biskupové uznávají, že „tato hluboká touha po pravdě a transparentnosti spočívá nejprve v domorodých komunitách a v těch, kteří přežili rezidenční školy“, a povzbuzují diecéze a všechny katolíky, aby podporovali místní domorodé komunity při jejich pátrání po bolestné historii rezidenčních škol.
Cesta smíření a naděje
V závěru dopisu biskupové připomínají výzvu papeže Františka, aby církev v Kanadě podnikla „rozhodné kroky“ a přijala „nezvratný závazek k nové cestě, kterou razíme“ s původními obyvateli Kanady.
„Cestou smíření a naděje musíme jít společně,“ říkají biskupové. „Proto budeme i nadále naslouchat pozůstalým a domorodým komunitám a podporovat je na této cestě.“
vaticannews.va/gnews.cz-roz_07