SEATTLE – Nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které odepírá americké občanství dětem rodičů žijících v zemi nelegálně, čelí první z mnoha právních zkoušek. Nedopadl dobře.
Právník ministerstva spravedlnosti ve čtvrtek v soudní síni v Seattlu sotva začal předkládat své argumenty, když ho americký okresní soudce John C. Coughenour začal zasypávat otázkami a označil exekutivní příkaz za „zjevně protiústavní“. Coughenour jej dále dočasně zablokoval do doby, než budou předloženy další argumenty.
Zde je několik informací o rozhodnutí a žalobách napadajících Trumpův příkaz
Co je to právo na občanství?
Rodné občanství je zásada, že každý, kdo se narodí v určité zemi, je jejím občanem. Ve Spojených státech je to zakotveno ve 14. dodatku ústavy, který říká: „Všechny osoby narozené nebo naturalizované ve Spojených státech a podléhající jejich jurisdikci jsou občany Spojených států a státu, v němž mají bydliště.“ Ratifikován byl v roce 1868, aby zajistil občanství bývalým otrokům po občanské válce.
Kritici neomezeného přistěhovalectví tvrdí, že to motivuje lidi, aby do USA přicházeli nebo v nich zůstávali nelegálně: Vědí, že pokud budou mít v USA děti, budou tyto děti občany, kteří za ně později mohou požádat o povolení k trvalému pobytu.
Ve snaze omezit nelegální přistěhovalectví vydal Trump toto nařízení hned poté, co v pondělí složil přísahu na své druhé funkční období. Trumpův příkaz vyvolal okamžité právní námitky napříč celou zemí – 22 států a řada skupin hájících práva přistěhovalců podalo nejméně pět žalob. Jako první byla projednána žaloba podaná Washingtonem, Arizonou, Oregonem a Illinois.¨
Co bude dál s právními výzvami?
Čtvrteční rozhodnutí soudce bylo dočasným soudním příkazem. Zablokovalo administrativu, aby po dobu následujících 14 dní prosazovala nebo prováděla Trumpův příkaz na celostátní úrovni. Během následujících dvou týdnů strany předloží další informace o právní podstatě exekutivního příkazu. Coughenour naplánoval další slyšení na 6. února, aby vyslechl argumenty ohledně vydání předběžného soudního příkazu, který by exekutivní příkaz dlouhodobě zablokoval, zatímco by případ pokračoval.
Mezitím se rozbíhají i některé další případy, které příkaz napadají.
Další slyšení se koná v případu, který v Marylandu podala nezisková organizace CASA, která podporuje děti zneužívané nebo zanedbávané v pěstounské péči. To je naplánováno na 5. února u amerického okresního soudu v Greenbeltu.
Další žaloba, kterou vede New Jersey jménem 18 států, okresu Kolumbie a San Franciska, a žaloba podaná v Massachusetts organizací Brazilian Worker Center zatím nemají nařízená slyšení.
Kromě argumentů proti ústavnosti exekutivního příkazu státy tvrdí, že příkaz by vystavil všechny děti, kterých se týká, deportaci a mnohé z nich by se staly osobami bez státní příslušnosti. Státy tvrdí, že by je zbavil jejich práv a znemožnil jim účastnit se ekonomického a občanského života.
Proč soudce zablokoval Trumpův příkaz?
Coughenour během čtvrtečního slyšení své důvody neupřesnil, ale jeho tvrzení, že příkaz je „zjevně protiústavní“, stejně jako přímé dotazy na právníka ministerstva spravedlnosti Bretta Shumatea – a nedostatek otázek pro asistenta generálního prokurátora Washingtonu Lanea Polozolu – naznačují, že souhlasí s argumenty států.
Státy tvrdí, že je dobře známo, že 14. dodatek zaručuje občanství od narození a že prezident nemá pravomoc určovat, komu má či nemá být uděleno americké občanství od narození.
„Jsem v soudní síni již více než čtyřicet let. Nevzpomínám si na jiný případ, kdy by předložená otázka byla tak jasná jako v tomto případě,“ řekl Coughenour Shumate.
Ministerstvo spravedlnosti později v prohlášení uvedlo, že bude prezidentův dekret „důrazně bránit“.
„Těšíme se, že budeme moci soudu a americkému lidu, který zoufale touží po prosazování zákonů našeho národa, předložit plnohodnotnou argumentaci,“ uvedlo ministerstvo.
Kdo je soudce?
Čtyřiaosmdesátiletý Coughenour získal právnický titul na univerzitě v Iowě v roce 1966 a v roce 1981 ho prezident Ronald Reagan jmenoval soudcem. Federálním soudcem je již více než čtyřicet let; přešel do „seniorského“ stavu v polovině funkčního období, ale nadále projednává případy. Má pověst tvrdého, nezávislého a někdy nevrlého právníka.
Nově zvolený washingtonský generální prokurátor Nick Brown – bývalý státní zástupce v Seattlu – po čtvrtečním slyšení uvedl, že ho Coughenourova reakce na „absurditu“ exekutivního příkazu nepřekvapila.
„Byl jsem před soudcem Coughenourem už dříve, abych osobně viděl jeho frustraci,“ řekl Brown. „Ale myslím, že slova, která vyjádřil, a vážnost, kterou vyjádřil, opravdu jen potvrdily to, co jsme říkali. … Je to poměrně zřejmé.“
Z tisíců případů, které Coughenour řešil a které pokrývají vše od trestního práva až po právo životního prostředí, byl pravděpodobně nejznámější případ „tisíciletého atentátníka“ Ahmeda Ressama. Ressam byl zatčen při vstupu do USA v prosinci 1999 s kufrem plným výbušnin a plánem odpálit na Silvestra bombu na mezinárodním letišti v Los Angeles.
Coughenour se během Ressamova odsouzení opakovaně střetl s federálními prokurátory a neshodl se na tom, jak velký kredit by měl Ressam po svém odsouzení získat za to, že s nimi spolupracoval. Dvakrát Coughenour odsoudil Ressama na 22 let – mnohem méně, než požadovali žalobci – a dvakrát ho 9. obvodní odvolací soud USA zrušil.
Coughenour nakonec v roce 2012 odsoudil Ressama na 37 let. V té době uvedl, že Ressamův případ je jediný, na který si vzpomíná, v němž ho odvolací soud považoval za příliš mírný.
apnews.com / gnews.cz-jav