Od islámské revoluce v roce 1979, která svrhla proamerického šáha, jsou vztahy mezi Íránem a Spojenými státy trvale napjaté. Nepřátelství vůči Washingtonu se stalo jedním z hlavních pilířů íránského teokratického režimu. Nicméně ekonomické obtíže – především inflace, nezaměstnanost a nedostatek investic způsobený přísnými sankcemi – přiměly nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího k pragmatickému přístupu a podpoře jednání se Spojenými státy, včetně jednání s administrativou prezidenta Donalda Trumpa po odstoupení USA od jaderné dohody z roku 2015 (JCPOA).
Chameneí se k jednání vyjádřil zdrženlivě: není prý „ani příliš optimistický, ani pesimistický“, čímž naznačil snahu umírnit očekávání veřejnosti. Přesto je patrné, že výsledek jednání bude mít zásadní dopad na íránskou budoucnost – a to i v případě, že Spojené státy budou íránským režimem následně vykresleny jako strana, která dohodu porušila.
Po pozitivně hodnocených rozhovorech v Ománu, které proběhly o víkendu, se očekávání íránské veřejnosti značně zvýšila. Obě strany souhlasily s pokračováním jednání dne 19. dubna, opět v Ománu.
Očekávání z dialogu
- Diplomacie a deeskalace napětí
Írán očekává zmírnění napětí, zejména po jednostranném vystoupení USA z JCPOA v roce 2018. Cílem Teheránu je dosažení zrušení sankcí, které ochromily jeho ekonomiku. Naproti tomu Washington požaduje návrat Íránu k plnému plnění JCPOA, včetně omezení jaderného programu, a chce zároveň řešit íránský raketový program a činnost v regionu, kterou považuje za destabilizující.
- Hospodářské úlevy
Hlavním cílem Íránu je obnovení ekonomických výhod, které plynuly z JCPOA, včetně vývozu ropy a přístupu k mezinárodním trhům. Spojené státy výměnou očekávají, že Írán omezí jaderný výzkum a přestane podporovat ozbrojené skupiny označované za teroristické organizace.
- Zajištění nešíření jaderných zbraní
Írán trvá na právu obohacovat uran pro mírové účely v souladu se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT). Spojené státy naopak požadují zastavení všech aktivit přesahujících rámec JCPOA a záruky, že Írán neusiluje o získání jaderných zbraní.
- Bezpečnostní stabilita v regionu
Írán požaduje snížení přítomnosti zahraničních vojsk na Blízkém východě, zejména amerických sil v Iráku, Sýrii a Perském zálivu. Očekává uznání svého vlivu v těchto regionech. USA si přejí, aby Írán ukončil podporu skupin jako Hizballáh a Hámás, a omezil vývoj balistických raket.
- Lidská práva a politická reforma
Zatímco USA prosazují větší politické svobody a ukončení represí vůči opozici, Írán odmítá zahraniční zásahy do svého vnitřního systému. Kritiku lidských práv vnímá jako pokus oslabit jeho suverenitu.
Obavy z dialogu
- Důvěra a minulé porušení dohod
Írán se obává, že Spojené státy opět své závazky poruší – jako tomu bylo při odstoupení od JCPOA za Trumpovy administrativy. USA naopak pochybují o transparentnosti íránského jednání, zejména pokud jde o vojenský jaderný výzkum a podporu ozbrojených skupin.
- Regionální ambice a jaderný program
USA se obávají jaderného zbrojení Íránu a následné regionální jaderné eskalace. Írán naopak varuje, že dohody by mohly omezit jeho vliv v Iráku, Sýrii a Libanonu, čímž by byla ohrožena jeho geopolitická pozice.
- Vnitřní politický odpor
Jak v Íránu, tak v USA existují silné politické proudy, které jakékoliv kompromisy kritizují. V Íránu hrají roli tvrdé frakce odmítající ustupovat „imperialistickým“ požadavkům, zatímco v USA čelí administrativa kritice za to, že vůbec jedná s Teheránem.
- Nedostatek důvěry a efektivní komunikace
Obě strany se navzájem podezírají z taktizování a zneužívání jednání k získání časových nebo geopolitických výhod. Teherán se obává, že USA budou pouze prodlužovat sankce bez skutečných ústupků. Washington má strach, že Írán využívá jednání ke krytí skrytého vývoje jaderných kapacit.
- Vliv spojenců a mezinárodní faktory
Írán je obezřetný vůči vlivu spojenců USA, zejména Izraele a Saúdské Arábie, kteří podle něj tlačí na přísnější postoj vůči Teheránu. USA se obávají rostoucí spolupráce Íránu s Ruskem a Čínou, což by mohlo ohrozit jejich postavení v regionu i ve světě.
Závěr
Dialog mezi Íránem a Spojenými státy nabízí významnou příležitost ke snížení napětí a posílení stability v regionu, zároveň však nese značná rizika. Očekávání obou stran – od ekonomických reforem po bezpečnostní záruky – jsou zatížena historickými křivdami, nedostatkem důvěry a domácími politickými tlaky. Úspěch jednání bude záviset na schopnosti obou stran překonat rozdíly a vytvořit důvěryhodné a trvalé dohody.
Autor: Zaheer Alam (překlad a úprava: Jan Vojtěch)