Foto: Xinhua/Ji Chunpeng
PEKING 2. února (Sin-chua) – V nedávném dopise předloženém vládě USA si společnost Hyundai Motor Group stěžovala, že není praktické okamžitě odstranit zahraniční subjekty vzbuzující obavy (FEOC) z dodavatelského řetězce baterií pro elektromobily, pokud jde o některé klíčové minerály. Protekcionistická politika Washingtonu v oblasti elektromobilů se může vymstít. Musí si uvědomit, že pokrok jakéhokoli odvětví závisí na dodržování zákonů trhu. Jakékoli neoprávněné zásahy mohou způsobit více škody než užitku.
Jihokorejská automobilka je znepokojena novým nařízením Spojených států o dotacích pro elektromobily, které vstoupilo v platnost v lednu na základě zákona o snížení inflace. Nařízení stanoví, že od letošního roku nesmí elektromobily, které mají nárok na daňové úlevy ve Spojených státech, obsahovat komponenty baterií vyráběné nebo montované jakýmikoliv FEOC, včetně čínských společností.
Vzhledem k tomu, že Čína hraje významnou roli ve výrobě baterií pro elektromobily, je toto nařízení všeobecně považováno za plán Washingtonu, jak odradit výrobce automobilů od čínských dodavatelů baterií. Údaje think-tanků a výzkumných skupin ukazují, že přibližně 70 % celosvětové kapacity výroby baterií se nachází v Číně a tato země výrazně vede v počtu patentů na lithiové baterie na celém světě.
Z diskriminační dotační politiky Washingtonu vyplývá, že pokud chtějí společnosti vyrábějící elektromobily ve Spojených státech využívat daňové úlevy, musí restrukturalizovat svůj dodavatelský řetězec baterií a oddělit se od Číny v této oblasti. Pro společnosti však není snadné změnit strukturu dodavatelského řetězce, která byla vytvořena činností na trhu. Tím, že tak učiní, utrpí velké ztráty kvůli zvýšeným nákladům. Proto společnost Hyundai označila tento krok za nereálný.
Jak v nedávném článku poznamenal deník The New York Times, podle přísnějších pravidel bude mít v roce 2024 nárok na americké federální daňové úlevy méně elektromobilů. To jen zvýší výrobní náklady společností ve Spojených státech a účet nakonec zaplatí američtí spotřebitelé, což bude brzdit snahy Washingtonu o naplnění jeho ekologických ambicí. Přestože jsou společnostem nabízeny stále větší dotace a finanční podpora, není to udržitelné, uvedl Henry Sanderson, výkonný redaktor společnosti Benchmark Mineral Intelligence, v článku nedávno zveřejněném v časopise Foreign Affairs.
„Snaha konkurovat Číně v nákladech v každém odvětví by pravděpodobně znamenala plýtvání penězi daňových poplatníků, zpoždění energetické transformace a větší škody způsobené změnou klimatu,“ uvedl.
Xinhua/gnews.cz-JaV_07