JERUSALÉM/BEJRÚT 27. listopadu – Izraelský kabinet schválil dohodu o příměří s Libanonem, čímž připravil půdu pro ukončení téměř 14 měsíců trvajícího konfliktu, který z velké části souvisí s konfliktem v pásmu Gazy. Odborníci uvedli, že dohoda o příměří by mohla v regionu přinést dočasnou stabilitu a případně připravit cestu k jednáním s Hamásem, ačkoliv ještě zbývá udělat mnoho práce.
Izraelský kabinet schválil dohodu poměrem hlasů 10:1. Příměří vstoupilo v platnost ve středu ve 4:00 místního času (2:00 SEČ). Podle dohody převezme libanonská armáda během následujících 60 dnů kontrolu nad svým územím, Izrael se postupně stáhne a civilisté se vrátí domů.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizním projevu před předložením návrhu svému kabinetu k hlasování uvedl, že válkou Hizballáh vrátil Izrael o desítky let zpět, a slíbil, že na libanonskou ozbrojenou skupinu udeří, pokud dohodu o příměří poruší.
Jen několik hodin před Netanjahuovým televizním projevem zahájil Izrael intenzivní nálety na centrum Bejrútu, které podle místních médií zasáhly několik čtvrtí a vyvolaly všeobecnou paniku.
Televizní záběry místního televizního kanálu Al Jadeed ukazovaly civilisty prchající z cílových oblastí auty i pěšky, což způsobilo dopravní zácpy a další chaos v celém městě.
Necelých šest hodin před očekávanou platností příměří se v několika oblastech v severním a středním Izraeli rozezněly sirény protivzdušné obrany.
Izraelské obranné síly uvedly, že sirény byly aktivovány po odpálení tří střel z Libanonu, které izraelské letectvo úspěšně zachytilo, a nebyly hlášeny žádné oběti.
Dohoda o příměří, kterou zprostředkovaly Spojené státy a Francie, zajistí podmínky potřebné pro návrat ke klidu v Libanonu, uvedli v úterý ve společném prohlášení americký prezident Joe Biden a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron a slíbili, že budou spolupracovat na zajištění plného provádění dohody.
Libanonský prozatímní premiér Nadžíb Mikátí podle prohlášení Rady ministrů, libanonského kabinetu, dohodu o příměří uvítal.
Strategie přeladěna?
„Dohoda o příměří by mohla přinést do regionu dočasnou stabilitu a případně připravit půdu pro jednání s Hamásem,“ řekl Yonatan Freeman, odborník na mezinárodní vztahy z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.
Netanjahuova strategie vůči Hizballáhu se liší od jeho přístupu k Hamásu. „Zatímco cílem v případě Hamásu je jeho úplné zničení – jak vojensky, tak v oblasti řízení – cílem Izraele v případě Hizballáhu je zatlačit jeho síly zpět od severní hranice a oslabit jeho operační kapacitu,“ řekl.
„Příměří s Hizballáhem může Izraeli umožnit soustředit vojenské úsilí na probíhající válku v Gaze a likvidaci Hamasu, jakož i dosáhnout dohody s Hamasem o rukojmích,“ dodal.
V této fázi se Izrael zřejmě rozhodl, že Hizballáh byl dostatečně oslaben a nemá smysl pokračovat v totální kampani s cílem zlikvidovat všechny bojovníky Hizballáhu do posledního, uvedl Eitan Šamir, výkonný ředitel Begin-Sadatova centra pro strategická studia na izraelské Bar-Ilanově univerzitě.
Šamir byl však pesimistický, pokud jde o širší mírovou dohodu na Blízkém východě.
„Je třeba si uvědomit, že válka v Libanonu není jen přímým konfliktem s Hizballáhem, ale také nepřímou konfrontací s Íránem… Toto příměří v jistém smyslu představuje deeskalaci ve vztahu k Íránu,“ řekl.
Širší mír na obzoru?
Dohoda o příměří podnítila spekulace o vyhlídkách na mír v Pásmu Gazy, kde podle údajů zveřejněných zdravotnickými úřady v Gaze izraelské útoky od úterý zabily více než 44 000 Palestinců.
„Konflikt v Gaze ještě zdaleka neskončil. Zbývá ještě hodně práce, abychom tam našli řešení, ale toto příměří může Izraeli umožnit přesměrovat zdroje a pozornost na dokončení kampaně v Gaze,“ řekl Šamir.
„Dohoda na severu by mohla Netanjahuovi poskytnout větší volnost pro jednání na jihu. Je třeba vyčkat, jak se věci vyvinou,“ řekl Eyal Zisser, odborník na blízkovýchodní záležitosti z univerzity v Tel Avivu.
„V každém případě musí být nejdříve dosaženo příměří v Libanonu a poté v Gaze,“ poznamenal.
Xinhua/ gnews – RoZ
FOTO – Xinhua/ Ali Hashisho