Pane předsedající, pane generální tajemníku, excelence, dámy a pánové,
„Nejlepší způsob, jak předvídat budoucnost, je budovat ji.“ Je to pravda, kterou stojí za to mít na paměti, zejména když se zdá, že politické rozpory, klimatické změny, války, hlad a nemoci zastiňují naše úsilí.
Máme nástroje, jak se s těmito výzvami vypořádat. Máme znalosti, technologie, finanční prostředky, diplomacii a silné mezinárodní instituce.
MAAE slouží svým 180 členským státům s nástroji jaderné vědy a technologie, které zachraňují a potvrzují život. Ty přímo přispívají k naplňování cílů udržitelného rozvoje.
Zdraví je na prvním místě. Na začátku pandemie COVID-19 v roce 2020 jsme se vrhli do akce a využili naše vybavení a znalosti pro rychlé a spolehlivé testování proti COVID pomocí přenosných přístrojů RT-PCR neboli „laboratoří v kufru“.
Zahájili jsme akci, která se stala největší nouzovou operací v historii MAAE v téměř 130 státech. Přitom jsme oslovili desítky milionů lidí. Pro některé země byly tyto soupravy prvním a někdy jediným vybavením, které měly k dispozici, aby mohly provádět spolehlivé testování proti COVID-19.
Na základě těchto a dřívějších zkušeností s podporou boje proti ebole, ptačí chřipce a viru zika jsme v témže roce zahájili integrovanou akci proti zoonotickým nákazám (ZODIAC). V rámci projektu ZODIAC jsme vyškolili lidi z více než 95 zemí v oblasti boje proti zoonózám. Laboratoře v rozvojových zemích získaly vybavení pro sérologii a molekulární diagnostiku nebo genetické sekvenování. Mnohé z těchto laboratoří jsou nyní využívány v boji proti Mpox.
MAAE má více než šest desetiletí zkušeností s radioterapií a lékařským zobrazováním. V současné době však krize rakoviny obzvláště tvrdě dopadá na země s nízkými a středními příjmy a já jsem odhodlán ve spolupráci s našimi členskými státy dosáhnout většího účinku. Proto jsme na summitu Africké unie v únoru 2022 za pevné podpory Světové zdravotnické organizace (WHO) zahájili projekt Paprsky naděje: péče o rakovinu pro všechny. Právě v Africe je rozdíl v péči o onkologicky nemocné nejmarkantnější: více než 20 afrických zemí nemá k dispozici ani jeden radioterapeutický přístroj. Doposud se na MAAE obrátilo 86 zemí s žádostí o podporu v rámci programu Paprsky naděje a ve více než 30 státech byla zahájena konkrétní opatření.
V rámci naší nové iniciativy NUTEC: NUclear TEchnology for Controlling Plastic Pollution se 86 států z celého světa podílí na monitorování mikroplastů v mořích pomocí jaderných a izotopových metod. To jim pomůže zavést lépe informované politiky, které budou bojovat proti plastovému znečištění ohrožujícímu oceán, jeho rostliny a živočichy, a tedy i komunity, které jsou na nich závislé z hlediska své obživy. Na recyklaci plastů pomocí radiační technologie se podílí přibližně 39 států, z nichž čtyři postupují směrem ke zřízení zařízení v pilotním měřítku. To jim umožní snížit množství plastového odpadu a pokročit směrem k oběhovému hospodářství. Globální síť pro monitorování mořského prostředí se nadále rozrůstá a 99 států nyní využívá úsilí o budování kapacit.
V říjnu 2023 zahájila MAAE a Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) projekt Atoms4Food. Nabízí na míru šité přístupy v oblasti potravinářství a zemědělství, což je již řadu let oblast podpory, o kterou naše členské státy usilují nejvíce. Atoms4Foods podporuje země ve využívání inovativních jaderných technik ke zvýšení produktivity zemědělství, snížení ztrát potravin, zajištění bezpečnosti potravin, zlepšení výživy a přizpůsobení se výzvám změny klimatu. To podporuje zemědělce i boj proti smrtelné podvýživě.
Bez energie není rozvoje. Jaderná energie zajišťuje přibližně čtvrtinu světové nízkouhlíkové elektřiny. Chceme-li splnit klimatické cíle stanovené v Pařížské dohodě, je zapotřebí mnohem více. V historicky prvním globálním hodnocení, schváleném na loňské konferenci COP28 v Dubaji, vyzvaly signatářské země Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu k urychlenému zavádění nízkoemisních energetických technologií včetně jaderné energie. Včera přijatý Pakt pro budoucnost v Akci 26 znovu potvrdil nezadatelné právo všech zemí rozvíjet výzkum, výrobu a využívání jaderné energie pro mírové účely bez diskriminace, a to v souladu s jejich příslušnými závazky.
V současné době je kromě 415 jaderných reaktorů provozovaných ve 31 zemích 62 reaktorů ve výstavbě v 15 zemích, většinou v Asii. MAAE pomáhá státům, z nichž mnohé jsou rozvojové, buď s rozšiřováním jejich civilních jaderných programů, nebo s jejich bezpečným zahájením. Spolupracujeme s průmyslem a regulačními orgány na malých modulárních reaktorech (SMR), díky nimž bude vstupní cena do klubu jaderné energie dostupnější.
MAAE rovněž hraje důležitou roli při udržování mezinárodního míru a bezpečnosti.
Na základě mandátu uděleného Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT) provádíme dozor nad jadernými zbraněmi a zajišťujeme, aby zvýšené množství jaderného materiálu na celém světě nevedlo k tajnému šíření jaderných zbraní. Na světě se nachází materiál pro tisíce jaderných hlavic. Díky robustnímu mezinárodnímu režimu záruk a našemu systému inspekcí, který se nezastavil ani během pandemie COVID, je počet jaderných zbraní ve světě mnohem menší, než se obávalo před založením MAAE a vstupem NPT v platnost.
MAAE pomáhá státům při vytváření a zavádění zón bez jaderných zbraní, které již pokrývají rozsáhlé oblasti světa. Jedná se o důležité kroky na cestě ke světu bez jaderných zbraní.
Naše práce v Íránu, Sýrii, dalších zemích Blízkého východu a na různých kontinentech přispívá k mezinárodní stabilitě prostřednictvím nešíření jaderných zbraní a mírového využívání jaderných technologií.
Od února 2022 zuří v zemi s rozsáhlým civilním jaderným programem rozsáhlý konvenční konflikt. Ukrajina vyráběla více než polovinu elektřiny z jaderných elektráren. Od prvních měsíců války se MAAE zaměřuje na pomoc Ukrajině při prevenci radiologické nebo jaderné havárie, která by mohla mít vážný přeshraniční dopad. Dnes má MAAE poradní a asistenční mise umístěné ve všech pěti ukrajinských jaderných elektrárnách, včetně Záporoží, které se nachází přímo na frontové linii. Po měsících jednání a konzultací jsem 30. května 2023 v Radě bezpečnosti OSN nastínil pět konkrétních zásad, které mají pomoci zajistit jadernou bezpečnost a zabezpečení ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. Získal silnou podporu členů Rady.
MAAE nadále monitoruje bezpečné vypouštění vody z jaderné elektrárny Fukušima Daiči a zapojuje se do konzultací se sousedními a pobřežními zeměmi, které mají na tomto procesu velký zájem. Naše nezávislé analýzy a zveřejňované údaje týkající se vypouštění nabízejí fakta, která rozptylují nedorozumění a obavy z tohoto procesu.
Dámy a pánové,
pevně věřím v podporu schopnosti každého, bez ohledu na pohlaví, plně využívat a přispívat k práci MAAE.
Přesvědčení vyžaduje činy. Když jsem před pěti lety nastoupil do funkce generálního ředitele MAAE, jedním z mých prvních kroků bylo stanovení cíle dosáhnout do roku 2025 rovnosti žen a mužů a zavést politiky k dosažení rozmanitější pracovní síly.
Před pěti lety tvořily ženy v agentuře méně než 30 %. Dnes jejich podíl přesáhl 48 %.
S vědomím, že je třeba i nadále pomáhat budoucím generacím, jsem také v roce 2020 zahájila program stipendií Marie Sklodowské-Curie (MSCFP). Ten podporuje rozmanitost i vědecké a technologické inovace tím, že podporuje ženy v kariéře v jaderné oblasti. Od jeho spuštění získaly stovky žen z více než 120 zemí stipendia se štědrými příspěvky. Studovaly ve více než 70 zemích a využily také možnosti stáží v mnoha oblastech oboru. Náš navazující program, pojmenovaný po vědkyni Lise Meitnerové, umožňuje lidem na začátku a v polovině kariéry rozvíjet svou kariéru prostřednictvím příležitostí, jako jsou návštěvy na pracovištích.
MAAE je klíčovým mnohostranným aktérem, který se podílí na uskutečnění Paktu budoucnosti. Děkujeme.
iaea.org / gnews.cz-jav