Evropská komise dnes představila svou vizi pro zemědělství a potravinářství, ambiciózní plán budoucnosti zemědělství a potravinářství v Evropě. Tento plán vytváří podmínky pro atraktivní, konkurenceschopný, odolný, na budoucnost orientovaný a spravedlivý zemědělsko-potravinářský systém pro současné i budoucí generace zemědělců a zemědělsko-potravinářských subjektů.
Předpokladem všech opatření uvedených ve vizi je další zjednodušení našich politik a větší využívání inovací a digitalizace. Ještě v roce 2025 Komise navrhne komplexní balíček zjednodušení stávajícího zemědělského legislativního rámce spolu s digitální strategií EU pro zemědělství na podporu přechodu k zemědělství připravenému na digitalizaci.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Naši zemědělci zaujímají ústřední místo v systému produkce potravin v EU. Díky jejich každodenní tvrdé práci máme všichni k dispozici bezpečné a kvalitní potraviny. Přesto naši zemědělci čelí rostoucím výzvám globální konkurence a změny klimatu. Proto dnes nabízíme komplexní strategii, která učiní zemědělství atraktivnějším, odolnějším a udržitelnějším.“
Vize nastiňuje čtyři prioritní oblasti:
- Atraktivní odvětví: Zemědělství musí mít potřebnou stabilitu, která povzbudí mladé lidi ke vstupu do této profese, mimo jiné prostřednictvím spravedlivých příjmů a lépe cílené veřejné podpory. Je třeba je také aktivně podporovat, aby mohli využívat výhod inovací a nových obchodních modelů, včetně uhlíkových a přírodních kreditů, jako doplňkových zdrojů příjmů. Komise je odhodlána zajistit, aby zemědělci nebyli nuceni systematicky prodávat své produkty pod výrobními náklady, a za tímto účelem přijme konkrétní opatření, mimo jiné prostřednictvím přezkumu směrnice o nekalých obchodních praktikách. Komise rovněž v roce 2025 předloží strategii generační obnovy s doporučeními ohledně opatření potřebných jak na úrovni EU, tak na vnitrostátní/regionální úrovni k řešení překážek bránících mladým a novým lidem v nástupu do profese.
- Konkurenceschopné a odolné odvětví: EU bude i nadále různými způsoby upřednostňovat potravinovou bezpečnost a suverenitu. Obchodní jednání a dohody budou využívány v plném rozsahu, přičemž budou chráněny zájmy evropských zemědělců. Vize rovněž reaguje na požadavky zemědělců, občanů a celé společnosti na větší sladění výrobních norem pro dovážené produkty, aby bylo zaručeno, že ambiciózní normy EU nepovedou ke konkurenčnímu znevýhodnění, a zároveň budou v souladu s mezinárodními pravidly. Z tohoto důvodu začne Komise v roce 2025 podnikat kroky k posouzení dopadu většího souladu norem, pokud jde o nebezpečné pesticidy zakázané v EU a o dobré životní podmínky zvířat. Kromě toho zůstává důsledné prosazování a kontrola norem bezpečnosti potravin neoddiskutovatelnou prioritou. Komise posílí své zaměření na živočišnou výrobu, aby podpořila dlouhodobou budoucnost tohoto odvětví.
- Odvětví odolné vůči budoucnosti: Evropské zemědělství hraje důležitou roli při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství. Vize uznává potřebu sladit opatření v oblasti klimatu se zabezpečením potravin a specifickými výzvami, kterým toto odvětví čelí. Zemědělci by měli být odměňováni za zavádění postupů šetrných k přírodě. V této souvislosti Komise pečlivě zváží případný další zákaz používání pesticidů, pokud nebudou v přiměřené době k dispozici alternativy, a zefektivní přístup k biopesticidům na trhu EU. Komise rovněž vytvoří dobrovolný systém srovnávání, „kompas udržitelnosti na farmě“, který pomůže zemědělcům měřit a zlepšovat výkonnost na úrovni jejich farem. Bude rovněž připravena strategie odolnosti vůči vodě, která bude řešit naléhavou potřebu účinnějšího využívání vody.
- Spravedlivé životní a pracovní podmínky ve venkovských oblastech: Komise předloží aktualizovaný akční plán pro venkov, aby zajistila, že venkovské oblasti zůstanou živé, funkční a hluboce propojené s kulturním a přírodním dědictvím EU. Bude rovněž zahájen každoroční dialog o potravinách s širokou škálou aktérů, včetně spotřebitelů, zemědělců, průmyslu a veřejných orgánů, s cílem nalézt řešení otázek, jako je cenová dostupnost potravin a inovace. Komise se bude v budoucnu rovněž pečlivě zabývat snižováním plýtvání potravinami a řešením společenských obav týkajících se dobrých životních podmínek zvířat.
Do budoucna bude budoucí společná zemědělská politika (SZP) v rámci připravovaného návrhu víceletého finančního rámce jednodušší a cílenější, přičemž podpora bude více zaměřena na zemědělce, kteří se aktivně podílejí na produkci potravin, se zvláštním důrazem na mladé zemědělce a ty, kteří hospodaří v oblastech s přírodními omezeními. Upřednostňovány budou spíše pobídky než podmínky.
Vize pro zemědělství a potravinářství byla navržena jako prioritní iniciativa pro prvních 100 dní mandátu této Komise, kterou vedli výkonný místopředseda Fitto a komisař Hansen pod vedením předsedkyně von der Leyenové. Na základě zprávy strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU a po konzultaci s Evropskou radou pro zemědělství a potraviny je cílem vize zajistit dlouhodobou konkurenceschopnost a udržitelnost zemědělského a potravinářského odvětví EU. Na základě nejnovějších výsledků průzkumu Eurobarometr se občané EU v drtivé většině shodují na tom, že zajištění stabilních dodávek potravin v EU za všech okolností je zásadní.
europa.eu/ gnews.cz – RoZ