Rada rozhodla o rozšíření působnosti rámce EU pro omezující opatření s ohledem na vojenskou podporu Íránu ruské útočné válce proti Ukrajině a ozbrojeným skupinám a subjektům na Blízkém východě a v oblasti Rudého moře. Toto dodatečné opatření je zaměřeno na využívání plavidel a přístavů pro transfer bezpilotních letounů íránské výroby, raket a souvisejících technologií a komponentů.
Dnešní rozhodnutí zavádí zákaz vývozu, převodu, dodávek nebo prodeje součástí používaných při vývoji a výrobě raket a bezpilotních letounů z EU do Íránu.
EU rovněž zavádí zákaz transakcí, který zakazuje jakékoli transakce s přístavy a zdymadly, které vlastní, provozují nebo kontrolují osoby a subjekty uvedené na seznamu, nebo které se používají pro transfer íránských bezpilotních letounů nebo raket či souvisejících technologií a součástí do Ruska. Toto opatření zahrnuje přístup do zařízení přístavů a zdymadel, jako jsou Amirabad a Anzali, a poskytování jakýchkoli služeb plavidlům. Posledně uvedené je třeba chápat s výjimkou plavidel, která potřebují pomoc z důvodů námořní bezpečnosti, pro humanitární účely nebo v souvislosti s událostmi, které by mohly mít vážný dopad na lidské zdraví a bezpečnost nebo životní prostředí.
Rada dále přijala omezující opatření vůči jedné osobě a čtyřem subjektům v návaznosti na transfery raket a dronů z Íránu do Ruska na podporu jeho útočné války proti Ukrajině.
Tato označení zahrnují společnost Islamic Republic of Iran Shipping Lines (IRISL) a jejího ředitele Mohammada Rezu Khiabaniho. Společnost IRISL je íránským národním námořním dopravcem a její lodě se již řadu let podílejí na přepravě bezpilotních letounů jménem námořnictva íránských Islámských revolučních gard, které je na seznamu EU.
Rada rovněž uvádí na seznamu tři ruské lodní společnosti – MG Flot, VTS Broker a Arapax– jejichž plavidla se podílejí na přepravě zbraní a munice íránské výroby, včetně součástí bezpilotních letounů, přes Kaspické moře za účelem zásobování ruských jednotek bojujících na Ukrajině.
V prohlášení ze dne 13. září 2024 EU důrazně odsoudila nedávný transfer balistických raket íránské výroby do Ruska, který považuje za přímou hrozbu pro evropskou bezpečnost a za podstatnou materiální eskalaci z dodávky íránských bezpilotních letounů a munice, které Rusko použilo ve své nezákonné agresivní válce proti Ukrajině. Vysoká představitelka uvedla, že EU bude reagovat rychle a v koordinaci s mezinárodními partnery, a to i prostřednictvím nových a významných omezujících opatření vůči Íránu.
Evropská rada ve svých závěrech ze dne 21. a 22. března 2024 uvedla, že pokud by Írán poté, co dodal ruskému režimu bezpilotní letouny (UAV), které jsou používány k nelítostným útokům proti civilnímu obyvatelstvu na Ukrajině, předal Rusku balistické rakety a související technologie k použití proti Ukrajině, byla by Evropská unie připravena reagovat rychle a v koordinaci s mezinárodními partnery, včetně nových a významných omezujících opatření vůči Íránu. Dále uvedla, že přístup Ruska k citlivým položkám a technologiím s významem pro bojiště musí být v maximální možné míře omezen, a to i prostřednictvím zaměření se na subjekty ve třetích zemích, které toto obcházení umožňují.
Dne 14. května 2024 Rada rozšířila oblast působnosti rámce EU pro omezující opatření s ohledem na íránskou vojenskou podporu ruské útočné války proti Ukrajině tak, aby se vztahovala na bezpilotní letadla i rakety, jakož i na podporu íránského programu bezpilotních letadel a raket ozbrojeným skupinám a subjektům na Blízkém východě a v oblasti Rudého moře. Rámec byl následně prodloužen do 27. července 2025 a bude nadále každoročně přezkoumáván.
europa.eu/ gnews – RoZ