31. prosince 2024 skončila platnost dohody o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Na dnešním mimořádném zasedání Koordinační skupiny pro otázky plynu Komise a členské státy ze střední a východní Evropy zhodnotily situaci.
Výměna názorů umožnila potvrdit, že díky účinné přípravné práci a koordinaci v regionu i mimo něj neexistují žádné obavy o bezpečnost dodávek. Dodávky plynu byly zajištěny prostřednictvím alternativních tras (Německo, Itálie) a stažením ze zásobníků. Evropská plynárenská infrastruktura je flexibilní, aby mohla přijímat plyn jiného než ruského původu, což je v souladu s cíli projektu REPowerEU.
Od roku 2022 byla také posílena o významné nové kapacity pro dovoz LNG. Úroveň zásobníků na úrovni 72 % je mírně vyšší než průměr (69 %) pro toto roční období. Komise udržuje pravidelné monitorování a komunikaci s členskými státy a účastníky trhu, aby zajistila bezpečnost dodávek do nejvíce postižených členských států a zabránila spekulacím.
Přibližně čtvrtina veškeré energie spotřebované v EU pochází ze zemního plynu. Zachování bezpečných dodávek je proto zásadní pro zajištění energetické bezpečnosti občanů a podniků v EU.
Přerušení dodávek plynu může být důsledkem technických nebo lidských selhání, přírodních katastrof, kybernetických útoků a dalších vznikajících rizik nebo geopolitických sporů.
Mnoho zemí EU dováží téměř všechny své dodávky a některé z nich jsou nebo byly také silně závislé na jediném zdroji, což znamená, že narušení na jediné přepravní trase může ohrozit jistotu jejich dodávek plynu.
Klíčovým příkladem je nevyprovokovaná a neodůvodněná plnohodnotná vojenská invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 a jeho pokus o ozbrojení bezpečnosti dodávek energie do Evropy. Upozornila na přílišnou závislost EU na jediném nespolehlivém dodavateli téměř poloviny jejího dovozu plynu.
Od května 2022 přijala EU řadu opatření k odstranění své závislosti na dovozu ruských fosilních paliv prostřednictvím úspor energie, diverzifikace dodávek a urychlení zavádění výroby energie z obnovitelných zdrojů v Evropě.
Ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu
Platnost ukrajinsko-ruské dohody o tranzitu plynu vypršela 31. prosince 2024. V očekávání této události Komise úzce spolupracovala s nejvíce postiženými členskými státy, aby se připravila na ukončení dovozu ruského plynu přes Ukrajinu. Díky proaktivním opatřením a spolupráci byla EU na tento přechod dobře připravena. Odolnost plynárenské soustavy EU se v posledních letech dále zlepšila díky iniciativám, jako jsou cíle pro naplnění zásobníků plynu, zvýšení kapacit LNG, opatření v oblasti energetické účinnosti, zavádění obnovitelných zdrojů energie a dobrovolná opatření ke snížení poptávky.
V posouzení provedeném na konci roku 2024 Komise uvedla, že se očekává, že dopad ukončení tranzitu přes Ukrajinu na bezpečnost dodávek do EU bude omezený. Čtrnáct miliard metrů krychlových ročně, které jsou stále tranzitovány přes Ukrajinu, by mohlo být plně nahrazeno dovozem LNG a neruských plynovodů alternativními trasami, což dokazuje flexibilitu a odolnost evropské plynárenské infrastruktury. Zasedání Koordinační skupiny pro plyn 2. ledna potvrdilo, že v souvislosti se zastavením toku ruského plynu do EU nebyly zjištěny žádné obavy týkající se bezpečnosti dodávek plynu. Toto úspěšné úsilí o připravenost podtrhuje význam proaktivního plánování a koordinace při zajišťování energetické bezpečnosti EU a její schopnosti předvídat a přizpůsobit se případnému přerušení dodávek.
Posílení pravidel pro skladování plynu
V návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu v plném rozsahu zveřejnila Komise v březnu 2022 návrh na změnu nařízení o bezpečnosti dodávek, včetně opatření k zajištění dobře naplněných zásobníků plynu v EU. V návrhu bylo zdůrazněno, jak skladování plynu přispívá k bezpečnosti dodávek tím, že absorbuje výkyvy v dodávkách v případě silné poptávky nebo narušení dodávek. Evropský parlament a Rada návrh přijaly v červnu 2022 a stanovily v něm cíl naplnit zásobníky z 90 % do 31. prosince 2025.
Ujednání o solidaritě
Nařízení (EU) 2017/1938 zavedlo mechanismus solidarity, který se aktivuje pouze v případě mimořádné plynové krize.
Jeho úkolem je pomoci zajistit, aby si takzvaní „chránění zákazníci“, jako jsou domácnosti a nemocnice, zachovali přístup k plynu i v nejhorších krizových situacích. Za tímto účelem musí země EU zajistit nezbytná přeshraniční technická, právní a finanční opatření, aby byl tok solidárního plynu během stavu nouze prakticky možný.
Na základě tohoto nařízení byly podepsány tyto dvoustranné dohody:
Německo, Itálie a Švýcarsko (19. března 2024)
Slovinsko a Chorvatsko (14. července 2023)
Dánsko a Švédsko (8. května 2023)
Finsko a Estonsko (25. dubna 2022)
Itálie a Slovinsko (22. dubna 2022)
Litva a Lotyšsko (10. března 2022)
Estonsko a Lotyšsko (4. ledna 2022)
Německo a Rakousko (2. prosince 2021)
Německo a Dánsko (14. prosince 2020)
Europa.eu/ gnews – RoZ
FOTO – plyn.cz