Evropská komise považuje navrhovanou „reciproční“ obchodní politiku prezidenta Trumpa za krok špatným směrem. EU je i nadále odhodlána prosazovat otevřený a předvídatelný globální obchodní systém, z něhož mají prospěch všichni partneři.
EU si zachovává jedny z nejnižších celních sazeb na světě a nevidí žádné opodstatnění pro zvýšení celních sazeb USA na svůj vývoz. Cla jsou daně. Uvalením cel USA zdaňují své vlastní občany, zvyšují náklady pro podniky, dusí růst a podporují inflaci. Cla zvyšují hospodářskou nejistotu a narušují efektivitu a integraci globálních trhů.
Světový obchod vzkvétá díky předvídatelným, transparentním pravidlům a nízkým clům. EU po desetiletí spolupracovala s obchodními partnery, jako jsou USA, na snižování cel a dalších obchodních překážek po celém světě a posilovala tuto otevřenost prostřednictvím závazných závazků v rámci obchodního systému založeného na pravidlech – závazků, které USA nyní podkopávají.
EU prosperuje jako jedna z nejotevřenějších ekonomik na světě, do níž se více než 70 % dovozu uskutečňuje s nulovým clem. Průměrná celní sazba uplatňovaná na dovážené zboží v EU patří i nadále k nejnižším na světě. Hospodářská integrace a odstranění obchodních překážek jsou základem úspěchu Evropské unie.
Věříme v obchodní partnerství, která jsou oboustranně výhodná a vyvážená, založená na transparentnosti a spravedlnosti. Také proto má EU největší a nejrychleji rostoucí síť obchodních dohod na světě. EU vyjednala a uzavřela více než třikrát více obchodních dohod než USA.
EU bude tvrdě a okamžitě reagovat na neodůvodněné překážky volného a spravedlivého obchodu, včetně případů, kdy jsou cla využívána ke zpochybnění legálních a nediskriminačních politik. EU bude vždy chránit evropské podniky, pracovníky a spotřebitele před neodůvodněnými celními opatřeními.
EK/ gnews.cz – RoZ