BRUSEL – Od 9. do 15. prosince budou výbory a delegace EP v rámci pátého Evropského týdne rovnosti žen a mužů diskutovat o tom, jak posílit postavení žen v digitálním světě.
V rámci pátého Evropského týdne rovnosti žen a mužů se uskuteční několik debat a akcí na společné téma „Digitální svět: Bezpečnost a posílení postavení“. Poslanci Evropského parlamentu se budou zabývat otázkami rovnosti žen a mužů v různých oblastech politiky a zaměří se na příležitosti i výzvy, kterým ženy čelí na internetu, uvedla ve videoprohlášení Antonella Sberna (ECR, Itálie), místopředsedkyně EP odpovědná za Týden rovnosti žen a mužů.
Předsedkyně Parlamentu Roberta Metsolaová před touto každoroční akcí vyzdvihla nedávné legislativní úspěchy v oblasti rovnosti žen a mužů, včetně směrnice o násilí na ženách. Předsedkyně Metsolaová uvedla, že práce v oblasti rovnosti může jít ještě dále, a to zaměřením se na digitální dovednosti a vzdělávání žen a dívek v oblasti STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika) a na zlepšení jejich bezpečnosti v online i offline prostoru. „Evropský parlament je odhodlán dosáhnout spravedlivé a rovné Evropy pro všechny. Každá žena se musí cítit bezpečně a musí mít větší pravomoci, ať už se pohybuje kdekoli, ať už offline nebo online,“ uvedla předsedkyně Metsolaová.
Jak zdůraznila ve videu předsedkyně Lina Gálvezová (S&D, Španělsko), Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví uspořádá několik akcí, včetně čtvrtečního slyšení s Výborem pro občanské svobody, kde se bude diskutovat o tom, jak zajistit rovnost pohlaví a práva žen v digitálním prostoru. Ve stejný den představí Carlien Scheeleová, ředitelka Evropského institutu pro rovnost žen a mužů (EIGE), Výboru pro práva žen nejnovější Index rovnosti žen a mužů.
Odstranění násilí na ženách a posílení jejich postavení online
Ve středu se místopředsedkyně Sberna a předseda Gálvez připojí k Evě Kopaczové, místopředsedkyni Evropského parlamentu, která předsedá skupině na vysoké úrovni pro rovnost žen a mužů, a José Luisi Rodríguezovi Zapaterovi, bývalému předsedovi španělské vlády, v online debatě o odstranění násilí na ženách a posílení jejich postavení v digitálním světě. Catherine De Bolle, výkonná ředitelka Europolu, rovněž přispěje videoposelstvím.
V souvislosti s Týdnem rovnosti žen a mužů diskutovali v pondělí 2. prosince poslanci Evropského parlamentu ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku o dopadech digitalizace a umělé inteligence na rovnost žen a mužů. V úterý 3. prosince se Výbor pro kulturu a vzdělávání zabýval politickými opatřeními zaměřenými na řešení a prevenci diskriminace a násilí na základě pohlaví ve sportu, po nichž následovalo ve středu večer promítání filmu Julie drží hubu, který se dostal do užšího výběru na cenu diváků LUX 2025.
Evropský parlament každoročně pořádá Týden rovnosti žen a mužů, aby zhodnotil pokrok, zdůraznil úspěchy a určil nová opatření na podporu práv žen a dívek a dosažení rovnosti žen a mužů. Akce pořádají parlamentní výbory, delegace, politické skupiny a administrativa. Poprvé byl zahájen v roce 2020 Výborem pro práva žen a rovnost pohlaví.
europarl.europa.eu / gnews.cz-jav_07