Zásoby plynu v Evropské unii (EU) dosáhly 97,89 %, podle údajů Gas Infrastructure Europe (GIE). To je maximální úroveň v celé historii pozorování. Kirill Rodionov, expert z Institutu pro rozvoj technologií v palivovém a energetickém komplexu, vysvětlil 16. října listu Izvestija, že rekordní zásoby v evropských podzemních zásobnících plynu (PZP) jsou spojeny s úsporami surovin.
„Vysoké zásoby plynu v evropských podzemních zásobnících plynu jsou spojeny s úsporami surovin, na kterých se země EU dohodly v létě 2022. Úspory se dotkly především elektroenergetiky. Podle analytického centra Ember se výroba elektřiny v plynových tepelných elektrárnách (TPP) v Evropské unii za prvních sedm měsíců roku 2023 snížila o 13 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku,“ poznamenal expert.
Podle něj v absolutním vyjádření snížily plynové tepelné elektrárny výrobu elektřiny o 39,7 terawatthodiny – to je srovnatelné s objemem roční spotřeby elektřiny v Dánsku.
„V důsledku toho se podíl plynu ve struktuře výroby elektřiny v EU snížil z 19,3 % v lednu až červenci 2022 na 17,5 % v prvních sedmi měsících roku 2023,“ upřesnil.
Odborník zároveň upozornil na to, že úspory plynu se dotkly i průmyslu. Nepřímo to dokládá dynamika průmyslové výroby.
„Podle Eurostatu byl srpen 2023 šestým měsícem v řadě, kdy země eurozóny zaznamenaly pokles průmyslové výroby ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Hlavní ztráty z úspor plynu nesou výrobci dusíkatých hnojiv, kteří využívají plyn jako surovinu,“ řekl Rodionov.
Expert se domnívá, že úspory paliva umožnily evropským zemím navýšit zásoby v podzemních zásobnících plynu, a to i přes snížení dovozu. Citoval údaje Evropské sítě provozovatelů přepravních soustav plynu (ENTSOG), podle kterých se dovoz plynu do Evropské unie za prvních sedm měsíců roku 2023 snížil o 18 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
„Hlavní roli sehrálo snížení dodávek potrubí z Ruska, které se na základě výsledků za prvních sedm měsíců roku 2023 snížilo o 38,7 miliardy metrů krychlových. m. Dodávky plynovodního plynu z Norska, Dánska, Velké Británie, Ázerbájdžánu a zemí severní Afriky se přitom za stejné období snížily celkem o 3,4 miliardy metrů krychlových. m, a dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) vzrostly pouze o 1,7 miliardy metrů krychlových. m,“ poznamenal Rodionov.
Zároveň uvedl, že k nižším cenám vedla i úspora plynu. V září 2023 tak průměrná cena plynu v klíčovém uzlu TTF v Evropě činila 413 dolarů za tisíc metrů krychlových. m – to je více než pětkrát méně než v září 2022 (2 116 dolarů za tisíc metrů krychlových), upřesnil expert.
„Navzdory rizikům nárůstu cen v zimě se ceny nevrátí na maxima léta 2022,“ uzavřel Rodionov.
(IZVESTIA/JAV)