NAIROBI, 3. dubna 2025 (Xinhua) – Ve středu se v keňském hlavním městě Nairobi konalo fórum Hong Ting 2025, na kterém se sešli vysocí vládní úředníci, diplomaté, vědci, vedoucí pracovníci v průmyslu a zástupci médií, aby prozkoumali způsoby, jak pokročit v modernizaci čínsko-africké spolupráce.
Fórum, které pořádala africká regionální kancelář tiskové agentury Xinhua, se konalo pod heslem „Čínsko-africký dialog na cestě k modernizaci“. Korir Sing’Oei, hlavní tajemník keňského ministerstva zahraničních věcí a diaspory, uvedl, že fórum potvrdilo význam podpory čínsko-afrického dialogu pro dosažení oboustranně prospěšných výsledků.
Podle Sing’Oeie je čínsko-africké partnerství žádoucí a přínosné, neboť odpovídá aspiracím obou stran v rychle se měnícím geopolitickém prostředí. Keňa plně podporuje čínskou iniciativu Pásmo a cesta, stejně jako její Globální rozvojovou iniciativu, Globální bezpečnostní iniciativu a Globální civilizační iniciativu, které sdružují podobně smýšlející národy k řešení vyvíjejících se potřeb lidstva, uvedl.
„S tím, jak Keňa postupuje v modernizačním úsilí, se vláda těší na to, že se bude učit z osvědčených postupů Číny. Věřím, že i ostatní africké země budou chtít dělat totéž,“ řekl Sing’Oei.
Guo Haiyan, čínská velvyslankyně v Keni, uvedla, že Čína i její afričtí partneři sdílejí snahu modernizovat své ekonomiky a dosáhnout společné prosperity, míru a stability.
Společná modernizace Číny a Afriky nabyla nové naléhavosti, přičemž jejich představitelé se shodli na potřebě urychlit úsilí o obnovu, která podporuje inkluzivitu, mír, bezpečnost a harmonii mezi lidstvem a přírodou, uvedla Guo. Vyzvala rovněž k posílení čínsko-afrického partnerství a k větší shodě v otázce ochrany zájmů zemí globálního Jihu.
Peter Kagwanja, výkonný ředitel Africa Policy Institute, panafrického think tanku se sídlem v Nairobi, uvedl, že vzhledem ke společné historii a osudu by Afrika a Čína měly vést vzájemný dialog, vyměňovat si poznatky a sdílet osvědčené postupy, aby pokročily ve svých modernizačních trajektoriích.
Podle Kagwanji by modernizační úsilí Číny a afrických zemí mělo být domácí a založené na vzájemném respektu, aby byl zajištěn trvalý dopad na společnosti usilující o trvalý růst, začlenění a stabilitu.
„Čína a Afrika si zvolily cestu nezávislé modernizace a mírového rozvoje založeného na dialogu, jak předpokládá Globální civilizační iniciativa,“ uvedl Kagwanja s tím, že dialog mezi Čínou a Afrikou sahá až do doby Hedvábné stezky, kdy se starověké civilizace sbližovaly za účelem výměny zboží, služeb a myšlenek v oblasti kultury, ekonomiky a správy věcí veřejných.
Mustafa Ali, spoluzakladatel a předseda Mezinárodního institutu pro strategická studia Horn, think tanku se sídlem v Nairobi, uvedl, že Čína je již nyní průkopníkem modernizace a může využít svou měkkou sílu k posílení multilateralismu v podmínkách rostoucího geopolitického napětí.
thediplomaticsociety.co.za / gnenws.cz