Ministr zahraničních věcí Íránské islámské republiky Seyed Abbas Araghchi v pondělí vystoupil na zasedání Konference OSN o odzbrojení (UNCD) na vysoké úrovni v Ženevě s projevem, v němž vyjádřil znepokojení nad vážnou hrozbou, kterou představují jaderné zbraně, a nad jejich katastrofálními humanitárními a ekologickými důsledky.
Araghchi vyzval k tomu, aby jaderné odzbrojení zůstalo nejvyšší prioritou OSN a mezinárodního společenství, a zdůraznil nutnost vytvoření komplexní úmluvy o jaderných zbraních.
Íránský ministr zahraničí prohlásil: „Nedodržování právně závazných závazků v oblasti jaderného odzbrojení, zejména podle článku VI Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, podkopává režim odzbrojení a kontroly zbrojení.“
Zdůraznil, že je třeba, aby „mezinárodní společenství pohnalo státy vlastnící jaderné zbraně k odpovědnosti za plnění jejich mezinárodních právních závazků.“
Araghchi vyjádřil znepokojení nad eskalací ozbrojených konfliktů uprostřed geopolitického napětí a poukázal na to, že některé země vynakládají obrovské částky na výrobu a hromadění zbraní pod záminkou bezpečnosti, čímž udržují začarovaný kruh nejistoty a násilí v regionu i ve světě.
Dodal, že izraelský režim se v Gaze dopustil bezprecedentních a brutálních akcí, jako je genocida, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Výsledkem izraelské agrese v Gaze je zničení této enklávy a masové zabití více než 46 000 lidí, převážně dětí, žen a starých lidí.
„V celé historii se nestalo, aby během jediného ozbrojeného konfliktu zahynulo takové množství novinářů, zdravotnického personálu a pracovníků OSN,“ poznamenal a dodal, že válečné zločiny, etnické čistky, nucené vysídlování a masové hladovění, kterých se izraelský režim dopouští, nesmí zůstat nepotrestány.
Araghchi zdůraznil: „Zbraně hromadného ničení, včetně jaderných zbraní, které vlastní izraelský režim, zůstávají vážnou hrozbou pro regionální a celosvětový mír a bezpečnost. To brání vytvoření zóny bez jaderných zbraní na Blízkém východě, kterou poprvé navrhl Írán v roce 1974.“
„Mezinárodní společenství musí tento režim pohnat k odpovědnosti, donutit ho, aby se připojil k NPT jako člen bez jaderných zbraní, nevratně odstranil své jaderné zbraně a všechny své jaderné aktivity podřídil komplexním zárukám MAAE,“ prohlásil.
Íránský ministr zahraničí rovněž zdůraznil nutnost nezbrojení vesmíru a zopakoval konzistentní postoj Íránu k mírovému využívání vesmíru a důrazně odmítl jakékoli pokusy o zavedení jednostranných donucovacích opatření, která porušují legitimní práva národů na mírové využívání vesmíru.
Konference OSN o odzbrojení, založená v roce 1978, je jediným mezinárodním mnohostranným fórem pro jednání o odzbrojení, jehož se účastní 56 vojensky významných států včetně Íránu. Je zodpovědná za vyjednávání smluv v oblasti odzbrojení a kontroly zbrojení.
Koncem února se v Ženevě každoročně koná zasedání Konference OSN o odzbrojení na vysoké úrovni. Během zasedání prezentují vysocí představitelé členských států své národní postoje k důležitým otázkám týkajícím se mezinárodního míru, bezpečnosti, odzbrojení a kontroly zbrojení a účastní se vzájemných konzultací a diskusí.
mfa.gov.ir/ gnews.cz – RoZ