Izraelský parlament v pondělí schválil zákon, který zakazuje agentuře OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům UNRWA působit na území země, což znepokojilo některé západní spojence Izraele, kteří se obávají, že to zhorší již tak zoufalou humanitární situaci v Gaze. Podle generálního tajemníka Organizace spojených národů Antónia Guterrese k UNRWA neexistuje žádná alternativa.
Izraelští představitelé se odvolávají na zapojení hrstky z tisíců zaměstnanců UNRWA do útoku na jižní Izrael ze 7. října 2023 a na členství několika zaměstnanců v Hamásu a dalších ozbrojených skupinách.
Šéf UNRWA Philippe Lazzarini uvedl, že hlasování odporuje Chartě OSN a porušuje mezinárodní právo.
„Je to poslední z pokračující kampaně za diskreditaci UNRWA a delegitimizaci její role směrem k poskytování lidsko-rozvojové pomoci a služeb palestinským uprchlíkům,“ napsal na platformě sociálních médií X.
Hlasování proběhlo ve stejný den, kdy izraelské tanky vtrhly hlouběji do severní části Gazy, jak uvedla palestinská záchranná služba, v rámci operací, které izraelská armáda označila za operace k eliminaci přeskupujících se bojovníků Hamásu.
Palestinská civilní pohotovostní služba uvedla, že v Džabalíji, Bejt Lahíji a Bejt Hanúnu uvízlo asi 100 000 lidí bez zdravotnických a potravinových zásob, informovala agentura Reuters, ale uvedla, že toto číslo nemůže nezávisle ověřit.
Izraelská armáda uvedla, že vojáci při zátahu na nemocnici v táboře Džabalia zajali asi 100 podezřelých bojovníků. Hamás i nemocnice popřely, že by v nemocnici byli přítomni nějací ozbrojenci.
Ministerstvo zdravotnictví Pásma Gazy uvedlo, že v pondělí bylo při izraelských náletech a bombardování zabito nejméně 19 lidí.
Jednání o příměří
Rozhovory vedené USA, Egyptem a Katarem o zprostředkování příměří byly po několika neúspěšných pokusech v neděli obnoveny. Egyptský prezident navrhl dvoudenní příměří s cílem vyměnit čtyři izraelské rukojmí držené Hamásem za palestinské vězně a následně do 10 dnů jednat o trvalém příměří.
Netanjahu uvedl, že zprostředkovatelé obnoví rozhovory v nadcházejících dnech „v pokračující snaze dosáhnout dohody“.
Izrael opakovaně prohlásil, že válka bude pokračovat, dokud nebude Hamás vymýcen, zatímco islamistické hnutí vyloučilo jakékoli ukončení bojů, dokud izraelské síly neopustí Gazu.
Válka v Gaze podnítila širší konflikt na Blízkém východě a vyvolala obavy o celosvětové dodávky ropy, přičemž Izrael bombarduje Libanon a vysílá své síly na jeho jih, aby zneškodnil Hizballáh, spojence Hamásu.
Při izraelských úderech na tři vesnice ve východolibanonském městě Baalbek zahynulo nejméně 16 lidí, uvedlo v pondělí libanonské ministerstvo zdravotnictví.
Konflikt rovněž vyvolal střety mezi Izraelem a Íránem. Izraelská vojenská letadla o víkendu ostřelovala íránské výrobní závody v odvetě za íránskou raketovou střelu z 1. října, která dopadla na Izrael.
Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Teherán „použije všechny dostupné nástroje“ k odpovědi.
Prohlášení generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese k izraelské legislativě týkající se UNRWA
Jsem hluboce znepokojen tím, že izraelský Kneset přijal dva zákony týkající se Agentury OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), které by v případě jejich zavedení pravděpodobně znemožnily UNRWA pokračovat v její zásadní činnosti na okupovaném palestinském území, včetně východního Jeruzaléma, jak jí to uložilo Valné shromáždění OSN.
UNRWA je hlavním prostředkem, kterým je poskytována základní pomoc palestinským uprchlíkům na okupovaném palestinském území. K UNRWA neexistuje žádná alternativa.
Provádění zákonů by mohlo mít pro palestinské uprchlíky na okupovaném palestinském území zničující důsledky, což je nepřijatelné. Vyzývám Izrael, aby jednal v souladu se svými závazky vyplývajícími z Charty OSN a dalšími závazky vyplývajícími z mezinárodního práva, včetně závazků vyplývajících z mezinárodního humanitárního práva a závazků týkajících se výsad a imunit OSN. Vnitrostátní právní předpisy nemohou tyto závazky změnit.
Provádění těchto zákonů by bylo škodlivé pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu a pro mír a bezpečnost v celém regionu. Jak jsem již řekl, UNRWA je nepostradatelná.
Upozorňuji na tuto záležitost Valné shromáždění OSN a budu ho podrobně informovat o vývoji situace.
UNRWA je Agentura OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky na Blízkém východě. Valné shromáždění OSN zřídilo UNRWA v roce 1949 s mandátem poskytovat humanitární pomoc a ochranu registrovaným palestinským uprchlíkům v oblasti působnosti agentury do doby, než bude nalezeno spravedlivé a trvalé řešení jejich tíživé situace.
UNRWA působí na Západním břehu Jordánu včetně východního Jeruzaléma, v pásmu Gazy, Jordánsku, Libanonu a Sýrii.
Desetitisíce palestinských uprchlíků, kteří v důsledku konfliktu v roce 1948 přišli o své domovy a živobytí, jsou i po téměř 75 letech vysídleni a potřebují podporu.
Agentura UNRWA pomáhá palestinským uprchlíkům dosáhnout plného potenciálu v oblasti lidského rozvoje prostřednictvím kvalitních služeb, které poskytuje v oblasti vzdělávání, zdravotní péče, pomoci a sociálních služeb, ochrany, infrastruktury táborů a jejího zlepšování, mikrofinancování a pomoci v nouzi. UNRWA je financována téměř výhradně z dobrovolných příspěvků.