Uprchlický tábor AL-FARÁA, Západní břeh Jordánu (KAP) – Izraelské síly zahájily v noci na středu rozsáhlou operaci na okupovaném Západním břehu Jordánu, při níž zabily nejméně 10 bojovníků Hamásu, zatýkaly a uzavřely nestabilní město Dženin.
Probíhající operace byla jednou z největších na Západním břehu Jordánu za poslední měsíce a připomněla, že izraelsko-palestinský konflikt zdaleka přesahuje rámec války v Gaze, která začala útokem Hamásu 7. října. Izrael tvrdí, že likviduje bojovníky na Západním břehu, aby zabránil útokům, zatímco Palestinci se obávají, že hodlá válku rozšířit a vyhnat je z území, která chtějí pro budoucí stát.
Podplukovník Nadav Šošani, mluvčí izraelské armády, uvedl, že “velké síly” vstoupily do Džaninu, který byl dlouho baštou militantů, a také do Tulkaremu a uprchlického tábora Al-Faraa z doby středovýchodní války v roce 1948, které se nacházejí na severu Západního břehu Jordánu.
Uvedl, že izraelské síly zabily tři militanty při leteckém útoku v Tulkaremu a čtyři při leteckém útoku v Al-Faraa. Dodal, že dalších pět podezřelých ozbrojenců bylo zatčeno a že nálety byly první fází ještě rozsáhlejší operace. Podle palestinských představitelů byli v Džanínu izraelskou palbou zabiti čtyři Palestinci.
Hamás oznámil, že ve středu bylo na Západním břehu Jordánu zabito 10 jeho bojovníků, včetně tří ze čtyř mužů zabitých v Jeninu. Nebylo bezprostředně jasné, zda čtvrtý byl také bojovníkem. Izraelská armáda uvedla, že všichni mrtví byli bojovníci.
Guvernér Džaninu Kamal Abú al-Rub v palestinském rozhlase uvedl, že izraelské síly obklíčily město, zablokovaly východy a vjezdy, přístupy do nemocnic a rozbily infrastrukturu v táboře.
Palestinské ministerstvo zdravotnictví na Západním břehu Jordánu uvedlo, že izraelské síly zablokovaly cesty vedoucí do nemocnice hliněnými zátarasy a obklíčily další zdravotnická zařízení v Džanínu. Šošání řekl, že se armáda snaží zabránit militantům, aby se ukrývali v nemocnicích.
Reportér agentury Associated Press viděl armádní vozidla, která blokovala všechny vchody do tábora Al-Faraa. Do tábora vjely vojenské džípy a buldozery a vojáci byli viděni, jak pěšky hlídkují v jeho uličkách. Z domů, kde boje protrhly nádrže a potrubí, vytékala do poničených ulic voda. Každých několik minut se ozývala střelba.
Izraelský ministr zahraničí Israel Katz použil srovnání s Gazou a vyzval k podobným opatřením na Západním břehu Jordánu.
“Musíme se vypořádat s hrozbou stejně jako s teroristickou infrastrukturou v Gaze, včetně dočasné evakuace palestinských obyvatel a všech možných kroků. Toto je válka v každém ohledu a my ji musíme vyhrát,” napsal na platformě X.
Šošání uvedl, že žádný plán evakuace civilistů neexistuje.
Hamás vyzval Palestince na Západním břehu Jordánu, aby povstali, označil nálety za součást většího plánu na rozšíření války v Gaze a obvinil z eskalace americkou podporu Izraele. Militantní skupina vyzvala bezpečnostní složky loajální Západem podporované Palestinské samosprávy, které spolupracují s Izraelem, aby se “připojily k posvátnému boji našeho lidu”.
Izrael se zmocnil Západního břehu Jordánu, Gazy a východního Jeruzaléma ve válce na Středním východě v roce 1967. Palestinci chtějí všechny tři oblasti pro svůj budoucí stát.
Izrael vybudoval desítky osad na celém Západním břehu Jordánu, kde žije více než 500 000 židovských osadníků. Osadníci mají izraelské občanství, zatímco 3 miliony Palestinců na Západním břehu žijí pod izraelskou vojenskou správou, přičemž Palestinská samospráva vykonává omezenou kontrolu nad populačními centry.
Válka v Gaze vypukla, když bojovníci vedení Hamásem vtrhli do jižního Izraele a řádili na armádních základnách a v zemědělských komunitách, kde zabili přibližně 1200 lidí, většinou civilistů, a unesli asi 250 osob. Bojovníci stále drží 108 rukojmích, z nichž asi třetina je pravděpodobně mrtvá, poté, co byla většina ostatních propuštěna během listopadového příměří.
Izrael odpověděl ofenzívou, při níž podle ministerstva zdravotnictví Gazy zahynulo přes 40 000 Palestinců, přičemž neuvádí, kolik z nich byli militanti. Přibližně 90 % obyvatel Gazy bylo vysídleno, často několikrát, a izraelské bombardování a pozemní operace způsobily rozsáhlou destrukci.
Podle palestinských zdravotníků izraelské údery v Gaze přes noc a ve středu zabily nejméně 24 lidí, včetně pěti žen a pěti dětí. Tento počet potvrdili reportéři agentury AP ve dvou nemocnicích.
Jeden z úderů zasáhl stany, v nichž jsou ubytováni vysídlení lidé, poblíž centrálního města Deir al-Balah a zabil osm lidí včetně dvou bratrů ve věku 6 a 17 let. “Je naživu!” křičela jejich matka, když tělo jejího syna teenagera odnášeli do márnice. Později vzlykala a kolébala oba dva.
Izrael tvrdí, že se snaží vyhnout zranění civilistů a jejich smrt dává za vinu Hamásu, protože bojovníci bojují v hustě obydlených oblastech. Armáda zřídka komentuje jednotlivé údery v Gaze, při nichž často umírají ženy a děti.
USA, Katar a Egypt se již několik měsíců snaží zprostředkovat příměří, které by vedlo k propuštění zbývajících rukojmích. Jednání však opakovaně uvázla na mrtvém bodě, protože izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil “totální vítězství” nad Hamásem a militantní skupina požadovala trvalé příměří a úplné stažení z území.
Po několikadenních rozhovorech v Egyptě nedošlo k žádnému průlomu a jednání se tento týden přesouvají do Kataru.
Jeden z rukojmích byl v úterý propuštěn poté, co ho izraelské síly našly v tunelu. Po krátkém pobytu v nemocnici se ve středu vrátil do své beduínské vesnice, kde se mu dostalo hrdinského uvítání.
Frankelová přinesla reportáž z Jeruzaléma. Na této zprávě se podíleli autoři agentury Associated Press Samy Magdy v Káhiře, Wafaa Shurafa v Deir al-Balah v Pásmu Gazy a Eleanor Reichová v New Yorku.
apnews.com / foto: un.org / gnews.cz-roz_07