TEHERÁN/JERUZALÉM/KÁHIRA, 26. října – Země Blízkého východu v sobotu odsoudily vojenský útok Izraele na Írán a vyjádřily obavy z jeho dopadu na regionální bezpečnost a stabilitu. Izrael v sobotu oznámil, že dokončil vlny předsunutých náletů na vojenské cíle v Íránu, které označil za odvetný krok za nedávné měsíce útoků z Íránu, přičemž Írán oznámil, že izraelskému útoku úspěšně čelil.
Izraelské obranné síly (IDF) v sobotu brzy ráno ve svém prohlášení uvedly, že podnikly „přesné a cílené“ nálety na cíle v několika oblastech v Íránu, včetně zařízení na výrobu raket, soustav raket země-vzduch a dalších íránských leteckých kapacit.
Prohlášení IDF bylo vydáno asi tři a půl hodiny po oznámení zahájení operace.
Izraelská státní televize Kan TV News uvedla, že desítky stíhaček, včetně F35, F16 a F15, zaútočily na 20 vojenských cílů v Íránu.
Íránští očití svědci uvedli, že v okolí hlavního města země Teheránu byly v sobotu brzy ráno slyšet hlasité výbuchy. Krátce poté íránská média oznámila, že íránská protivzdušná obrana byla nasazena proti izraelským pokusům o úder.
Íránské velitelství protivzdušné obrany úspěšně čelilo izraelskému útoku, jehož výsledkem byly „omezené škody“, uvedla íránská polooficiální tisková agentura Tasnim.
I když íránský integrovaný systém protivzdušné obrany útok zachytil a odrazil, v některých oblastech došlo k omezeným škodám. Vyšetřování incidentu probíhá.
Zpráva Tasnim uvádí, že izraelské síly se zaměřily na vojenské objekty v Teheránu, provinciích Khuzestan a Ilam, a to navzdory předchozímu varování Íránu před útokem na zemi.
Při izraelských útocích byli zabiti dva íránští vojáci, uvedla íránská armáda.
Tisková agentura Tasnim v další zprávě uvedla, že Izrael svůj předsunutý úder na cíle v Íránu zveličil. Tvrzení Izraele, že se útoku na Írán zúčastnilo více než 100 vojenských letadel a že cílem útoku bylo 20 bodů v zemi, jsou „nereálná“ a mnohem nižší než izraelská čísla, citoval Tasnim informovaný zdroj.
S odvoláním na jiný informovaný zdroj Tasnim uvedl, že Írán je připraven na izraelský útok odpovědět. Zdroj dodal, že Írán si vyhrazuje právo reagovat na jakýkoli útok ze strany Izraele a Izrael obdrží reakci za každou akci, kterou podnikne.
Rovněž syrské ministerstvo obrany v sobotu brzy ráno oznámilo, že izraelské síly zahájily sérii leteckých úderů proti vojenským objektům v jižních a centrálních oblastech Sýrie.
Údery, údajně provedené kolem 2:00 místního času (pátek 23:00 SEČ), zahrnovaly rakety odpálené ze směru od Izraelem okupovaných Golanských výšin a libanonského vzdušného prostoru.
Syrská observatoř pro lidská práva, válečný monitor se sídlem ve Velké Británii, oznámila, že izraelská letadla vstoupila do syrského vzdušného prostoru, aby se zaměřila na místa spojená s Íránem.
Podle syrského ministerstva obrany syrská protivzdušná obrana zachytila a sestřelila několik raket a pokračují snahy o posouzení plného dopadu úderů.
Regionální země odsoudily izraelský vojenský úder proti Íránu
„Izraelské údery proti svrchovanosti a územní celistvosti Íránské islámské republiky jsou závažným porušením Charty Organizace spojených národů (OSN) a mezinárodního práva,“ uvedlo pákistánské ministerstvo zahraničních věcí ve svém prohlášení.
Jordánské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení označilo izraelský útok za porušení mezinárodního práva a narušení svrchovanosti Íránu, jakož i za závažnou eskalaci, která posouvá region k dalšímu napětí. Mluvčí ministerstva Sufian Qudah znovu potvrdil, že Jordánsko naprosto odmítá nebezpečnou eskalaci v regionu a porušování mezinárodního práva, a varoval před sklouznutím do širšího konfliktu, který ohrožuje regionální stabilitu a globální bezpečnost. Qudah vyzval mezinárodní společenství, aby převzalo odpovědnost a přijalo okamžitá opatření k zastavení izraelské agrese v pásmu Gazy, na západním břehu Jordánu a v Libanonu, což by byl první krok k deeskalaci.
Kuvajt mezitím odsoudil izraelskou eskalaci a prohlásil, že „je příkladem politiky chaosu, kterou izraelské okupační síly uplatňují tím, že porušují svrchovanost zemí, ohrožují regionální bezpečnost a porušují zásady a normy mezinárodního práva“.
Rovněž ománské ministerstvo zahraničí odsoudilo izraelský útok a uvedlo, že izraelský čin představuje hrubé narušení svrchovanosti Íránu a jasné porušení mezinárodního práva a podněcuje cyklus násilí, což by mohlo vést k další nestabilitě v regionu.
Ministerstvo zahraničních věcí Spojených arabských emirátů (SAE) vyjádřilo stejné obavy a vyzvalo všechny strany k maximální zdrženlivosti a snaze zabránit další eskalaci již tak napjaté situace.
Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí uvedlo, že království potvrzuje svůj nesouhlas s pokračující eskalací v regionu a rozšiřováním konfliktu, který ohrožuje bezpečnost a stabilitu zemí a obyvatel regionu.
„Irák důrazně odsuzuje tento útok a vyjadřuje svou solidaritu s Íránskou islámskou republikou,“ stálo v oficiálním prohlášení irácké vlády, v němž se dále uvádí: „Okupační sionistická entita pokračuje ve své agresivní politice a rozšiřování konfliktu v regionu prostřednictvím do očí bijících útoků, které provádí beztrestně.“
Dne 1. října Írán vypálil na izraelské cíle přibližně 180 raket. Teherán uvedl, že údery byly mimo jiné odvetou za atentáty na několik vůdců regionálních odbojových skupin. V reakci na to izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Írán udělal „vážnou chybu“, a přislíbil odvetu.
Xinhua/ Gnews.cz – HeK
FOTO – Xinhua/Yao Bing