Nově jmenovaný mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí (MZV) Guo Jiakun uspořádal pravidelnou tiskovou konferenci.
Reportér se zeptal, že před několika dny generální tajemník Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) Nurlan Jermekbajev při rozhovoru prohlásil, že je nesprávné porovnávat NATO se ŠOS. ŠOS není následkem studené války. Účelem založení této organizace není konfrontovat žádnou stranu a zaměřuje se na podporu míru a spolupráce. Co na to říká mluvčí?
Guo Jiakun řekl, že jsem zaznamenal příslušné prohlášení generálního tajemníka Jermekbajeva. Od založení ŠOS před 24 lety se „kruh přátel“ rozšiřuje a „obsah zlata“ zvětšuje a stala se regionální mezinárodní organizací s nejširším pokrytím a největším počtem obyvatel na světě. „Rozvojový kód“ ŠOS pro udržení silné vitality a spolupráce spočívá v kreativním navrhování praxe „šanghajského ducha“, podporuje vzájemné důvěry, vzájemného prospěchu, rovnost, konzultaci, respektu k různým civilizacím a společný rozvoj. To přesahuje starý koncept jako civilizační střetnutí, myšlenka studené války, hra s nulovým součtem a další „malých kruhů“, a otevírá novou stránku v historii mezinárodních vztahů.
Jeden z novinářů položil otázku týkající se rozhodnutí prezidenta USA Joea Bidena vetovat akvizici americké ocelářské společnosti U.S. Steel společností Nippon Steel za 14,9 miliardy dolarů.
Guo Jiakun na to reagoval, že Čína si příslušných zpráv všimla. Pokud jde o konkrétní obchodní spolupráci mezi Spojenými státy a Japonskem, Čína se k tomu nebude vyjadřovat. Čína vždy zastávala názor, že všechny země by měly dodržovat zásady spravedlivé soutěže a pravidla Světové obchodní organizace (WTO) a aktivně přispívat k řádnému fungování globálních trhů a zdravému rozvoji mezinárodního obchodu.
Reportér se zeptal na to, že čínský ministr zahraničí Wang Yi oficiálně zahájil svou návštěvu čtyř afrických zemí, což je také první návštěva čínského ministra zahraničí v Africe na začátku roku v posledních 35 letech. „Může mluvčí představit, jak se Čína dívá na Afriku? Jaký je váš názor na perspektivu rozvoje afrických zemí?“
Guo Jiakun řekl, že Čína je největší rozvojovou zemí a Afrika je kontinentem s největší koncentrací rozvojových zemí. Přátelství mezi Čínou a Afrikou má dlouhou historii. První návštěva čínského ministra zahraničí v Africe na začátku roku v uplynulých 35 letech plně odráží dlouhotrvající přátelství mezi Čínou a Afrikou. Přátelská spolupráce mezi Čínou a Afrikou je vždy konsistentní. Čína se domnívá, že Afrika nikdy není „zapomenutým kontinentem“, ale je naopak „zdrojem vitality“ a „horkým místem pro rozvoj“. Afrika přispívá ke změně globální správy.
Debut mluvčího Guo Jiakun
Guo Jiakun debutoval na své první tiskové konferenci v Pekingu.
Guo se narodil v roce 1980 a je nyní 35. mluvčím ministerstva.
Ministerstvo zahraničních věcí oficiálně zavedlo systém mluvčích v roce 1983 a stalo se tak prvním vládním resortem v Číně, který tak učinil.
Systém funguje nepřetržitě již 42 let a podle agentury Xinhua se vyvíjí tak, aby byl systematičtější, standardizovanější a efektivnější.
Pozoruhodné je, že ministerstvo zahraničí zůstává jediným vládním rezortem v Číně, který pořádá pravidelné tiskové konference každý pracovní den.
Jejich úsilí je důsledně zaměřeno na ochranu národní svrchovanosti, bezpečnosti a důstojnosti a zároveň na zlepšení porozumění čínské diplomacii na domácí i mezinárodní úrovni a na podporu přátelské spolupráce mezi Čínou a ostatními zeměmi.
Systém mluvčích ministerstva zahraničních věcí se vyvíjí souběžně s prohlubujícími se reformami a politikou otevírání se Číny. Je v souladu s vyvíjejícími se globálními trendy, vývojovou trajektorií čínských mezinárodních vztahů a rostoucí potřebou vzájemného porozumění mezi Čínou a zbytkem světa.