Friedrich Merz, předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a volební favorit, čekal dlouho, než se dostal do tohoto bodu – krůček od německého kancléřství.
Devětašedesátiletý Merz trvale vede v průzkumech od chvíle, kdy dosavadní kancléř Olaf Scholz v prosinci loňského roku prohrál hlasování o důvěře, což vyústilo v předčasné volby, které se uskuteční tuto neděli 23. února.
Dříve dlouholetý rival centrističtější bývalé kancléřky Angely Merkelové relativně pravicově orientovaný Merz se v lednu 2022 stal předsedou strany CDU a loni v září se stal jejím určeným kandidátem na kancléře.
Chce stranu nasměrovat konzervativnějším směrem a z omezení nelegální migrace učinil ústřední téma její politiky. Merz vystudoval práva a původně pracoval jako právník. Do CDU vstoupil ještě během studií, ale vždy se orientoval na politiku a v roce 1989 byl zvolen do Evropského parlamentu. Poté, co se v roce 1994 stal německým poslancem, přešel na domácí politiku.
V následujících letech Merz stoupal v řadách strany, ale nakonec byl po mocenském boji s Angelou Merkelovou odsunut na vedlejší kolej uvnitř strany. Rozhodl se politiku opustit a řadu let pracoval ve vedoucích pozicích v soukromém sektoru, například ve společnostech BlackRock Germany a HSBC Trinkhaus & Burkhardt, a působil také v představenstvech společnosti EY Germany a fotbalového týmu Borussia Dortmund.

Jeho návrat do parlamentu po více než deseti letech byl poznamenán jeho snahou posunout CDU směrem k tomu, co bylo charakterizováno jako sociálně konzervativnější a proobchodní postoj.
Pokud jde o imigraci, Merz se v lednu postaral o vlnu nevole, když prosadil nezávazný návrh, který prosazoval přísnější imigrační pravidla, jako jsou hraniční kontroly a zvýšené deportace, a to navzdory kritice, že by tím mohl porušit jak německé, tak i ejské azylové právo.
Možná ještě relevantnější, pokud jde o jeho potenciální ochotu vstoupit na politicky riskantní území, je, že Merz byl široce pranýřován za to, že ustoupil od svého postoje nespolupracovat s Alternativou pro Německo (AfD) a porušil takzvaný „firewall“ proti této krajně pravicové straně, aby mohl opatření prosadit. Později vyloučil jakoukoli budoucí spolupráci s krajní pravicí.
Vzhledem k tomu, že německá ekonomika se v současné době nachází v těžké situaci, Merz často kritizoval hospodářskou politiku, kterou předkládala Scholzova vláda, a vinil ji z hospodářského propadu země. Je zastáncem snižování sociálních dávek a snižování počtu zaměstnanců ve státní správě. Kontroverzně také podporuje snižování daní, které by snížilo příjmy státu, a zároveň je otevřený snižování státních dotací.
Co se týče zahraniční politiky, byl Friedrich Merz během mnichovské bezpečnostní konference minulý týden asertivní a prohlásil, že Německo by mělo hrát větší vedoucí roli v EU, a zároveň přislíbil podporu Ukrajině a podpořil její vstup do NATO.
Merz je ženatý a má tři děti. Je leteckým nadšencem a údajně vlastní dvě letadla, se kterými ve volném čase létá.
euronews/ gnews.cz – RoZ
FOTO – Facebook