Britský premiér Keir Starmer se v projevu v Dolní sněmovně zavázal, že do roku 2027 zvýší výdaje Spojeného království na obranu na 2,5 % hrubého domácího produktu (HDP), a varoval před „novou érou nejistoty“ pro Evropu.
Starmer uvedl, že jeho oznámení představuje „největší trvalé zvýšení výdajů na obranu od konce studené války“, a dodal, že je to nezbytné, protože „tyrani jako (ruský prezident Vladimir) Putin reagují pouze na sílu“.
Starmer se má ve čtvrtek v Bílém domě setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který dlouhodobě zpochybňuje hodnotu NATO a stěžuje si, že USA poskytují bezpečnost evropským zemím, které netáhnou za jeden provaz.
Spojené království v současné době vydává na obranu 2,3 % svého HDP. Vláda sice již dříve učinila prohlášení týkající se cíle 2,5 % výdajů, ale nevydala žádné datum.
Starmer zákonodárcům sdělil, že navýšení představuje dodatečných 13,4 miliardy liber (16,6 miliardy eur) ročně, a dodal, že cílem je, aby výdaje na obranu do roku 2035 vzrostly na 3 % HDP.
K financování tohoto navýšení Starmer uvedl, že zahraniční rozvojová pomoc bude snížena z 0,5 % na 0,3 % národního důchodu.
Starmer: Nová éra, které musíme čelit
Oznámení přichází v době, kdy se Evropa snaží posílit svou kolektivní obranu, protože Trump pokračuje v posunu zahraniční politiky USA a Evropu zřejmě odsouvá na vedlejší kolej, protože hledá rychlý plán na ukončení války na Ukrajině.
Premiér nabídl vyslání britských vojáků na Ukrajinu jako součást sil, které by měly zajistit příměří s Ruskem, ale zároveň uvedl, že k zajištění trvalého míru bude zapotřebí „záštita“ USA.
Trump se nezavázal k poskytnutí bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, která se nadále brání před plnohodnotnou invazí Moskvy, která trvá již čtvrtým rokem.
„Musíme stát při Ukrajině, protože pokud nedosáhneme trvalého míru, pak ekonomická nestabilita a hrozby pro naši bezpečnost, budou jen narůstat,“ řekl Starmer.
„A tak s tím, jak se mění povaha tohoto konfliktu, jako tomu bylo v posledních týdnech, se zostřuje naše reakce, nová éra, které musíme čelit tak, jak jsme to často dělali v minulosti, společně a s velkou silou,“ dodal.
Johnson: Ukrajina začala válku = Amerika vyprovokovala japonský útok na Pearl Harbor
Mezitím se proti krokům Trumpa a jeho administrativy ohradil bývalý britský premiér Boris Johnson, který slova Washingtonu přirovnal k „noční můře“.
„V současné době procházíme noční můrou orwellovského jazyka o tom, co se děje, obviňování obětí, jaké jsem v životě neviděl,“ řekl Johnson v pondělí v Kyjevě.
„Říkat, že Ukrajina začala válku, to je stejné, jako byste řekli, že Amerika vyprovokovala japonský útok na Pearl Harbor, je to naprostý nesmysl a musíme to pojmenovat.“
Bývalý britský lídr vyzval k větší jednotě kontinentu s tím, že jen tak může být vnímán jako rovnocenný aktér s USA a ostatními zeměmi.
„Pokud se evropské vlády skutečně nepostaví za (Ukrajinu), nebude nás Trumpova administrativa brát v tomto bodě vážně,“ uzavřel Johnson.
euronews/ gnews.cz – RoZ