NAIROBI – Keňský soudce prohlásil za protiústavní části zákonů, které kriminalizují pokus o sebevraždu. Soudce Lawrence Mugambi z kenského nejvyššího soudu ve čtvrtečním přelomovém rozhodnutí uvedl, že článek 226 trestního zákoníku je v rozporu s ústavou, protože trestá osoby s duševními problémy, které mohou mít jen málo pod kontrolou nebo vůbec ne.
Zatímco ústava v článku 43 uvádí, že člověk má právo na „nejvyšší dosažitelnou úroveň zdraví“, trestní zákon stanoví, že „každý, kdo se pokusí o sebevraždu, je vinen přestupkem a je potrestán odnětím svobody až na dva roky, pokutou nebo obojím“, přičemž minimální věk pro stíhání tohoto trestného činu je stanoven na osm let.
„Můj závěr je, že při uplatnění zásady účelu a účinku ústavního výkladu je § 226 trestního zákoníku v rozporu s článkem 27 ústavy, neboť kriminalizuje problém duševního zdraví, čímž schvaluje diskriminaci na základě zdravotního stavu, což je protiústavní. Rovněž znevažuje a dehonestuje oběti sebevražedných myšlenek v očích společnosti za jednání, které je mimo jejich duševní kontrolu,“ rozhodl Mugambi.
Rozsudek byl vydán po soudní petici, kterou podaly mimo jiné Keňská národní komise pro lidská práva (KNCHR) a Keňská psychiatrická asociace, v níž tvrdily, že mezi hlavní faktory, které zvyšují počet případů sebevražd, patří „nediagnostikované a neléčené duševní poruchy, jakož i duševní postižení, které vedou k sebevražedným myšlenkám, jež mohou vést k pokusům o sebevraždu ze strany postižených osob“.
„Dnešní rozsudek je výzvou k otevřené a upřímné konverzaci mezi jednotlivci, komunitami, organizacemi a vládou a je dalekosáhlým krokem ke zvýšení povědomí, boji proti stigmatizaci a diskriminaci,“ uvedla KNCHR v prohlášení a vyzvala komunity a rodiny, aby poskytly „bezpečný prostor, kde mohou osoby postižené problémy v oblasti duševního zdraví sdílet své zkušenosti a hledat podporu bez obav ze stigmatizace nebo diskriminace“.
Skupiny na ochranu lidských práv a lékaři v Keni v minulosti neuspěli s návrhem na dekriminalizaci pokusu o sebevraždu s tím, že tyto osoby vyžadují specializovanou lékařskou péči.
V březnu 2024 vyzvali představitelé přední keňské psychiatrické léčebny parlament, aby zvážil zrušení inkriminovaného zákona a změnil tak vnímání a stigmatizaci.
Keňské ministerstvo zdravotnictví ve své strategii prevence sebevražd na období 2021-2026 sice připouští, že údaje o sebevraždách se kvůli „roztříštěnosti systémů hlášení“ získávají obtížně, ale uvádí, že v zemi je „věkově standardizovaná míra sebevražd 11,0 na 100 000 obyvatel, což znamená přibližně čtyři úmrtí na sebevraždu denně“.
theguardian.com / foto: admemmegion.ru / gnews.cz-jav