Vláda schválila novou Koncepci přípravy občanů k obraně státu, která nastaví směr rozvoje systému přípravy občanů k obraně do roku 2030. Koncepce v návaznosti na Obrannou strategii ČR reflektuje potřebu změny celkového přístupu k obraně, který vyžaduje zapojení celého státu a společnosti, jelikož zajišťování obrany není úkolem pouze Ministerstva obrany a ozbrojených sil.
Potřeba nové Koncepce vychází ze zásadního a dlouhodobého zhoršení bezpečnostní situace v Evropě. V praxi byla dosud příprava občanů k obraně státu zaměřena jen na malou část společnosti, zejména na žáky a studenty základních a středních škol, a obsahově nepokrývala všechny znalosti a dovednosti, které jsou v krizové situaci potřebné. „Nová Koncepce vychází z ambice vlády dosah přípravy občanů k obraně výrazně rozšířit a obsahuje řadu praktických opatření, jak toho dosáhnout,“ vysvětluje ministryně obrany Jana Černochová. Povinnost zpracovat Koncepci vychází také ze zákona o zajišťování obrany ČR a nahrazuje Koncepci přípravy občanů k obraně státu 2019-2024.
Obrana země je záležitostí celého státu i společnosti
Cílem Koncepce je postupně rozšířit přípravu k obraně na celou populaci. Příprava se proto už nebude soustředit pouze na žáky a studenty, ale i na další obyvatele, respektive na vybrané cílové skupiny. Řada iniciativ a činností, které již dnes jednotlivé úřady provádí, přispívá k připravenosti občanů v oblasti bezpečnosti a obrany. Jednotný systém takové přípravy však neexistuje, úsilí je roztříštěné a chybí jeho koordinace. „Příprava občanů k obraně státu proto musí být součástí širší bezpečnostní přípravy obyvatelstva,“ doplňuje ministryně obrany. Koncepce tak stanovuje úkoly, jejichž cílem je postupně vytvořit koordinovaný celovládní systém přípravy občanů v oblasti bezpečnosti.
Čtyři pilíře
Příprava občanů k obraně státu bude nově stát na čtyřech pilířích: vzdělávání, spolupráce s nevládními organizacemi, plánování obrany státu a strategická komunikace.
- V rámci pilíře vzdělávání je prioritou zahrnutí branně-bezpečnostních témat do vzdělávacího systému. To bude podpořeno vzdělávacími akcemi armády na školách a edukací pedagogů. Důležitým aspektem bude i vzdělávání zaměstnanců veřejné správy a pracovníků firem důležitých pro obranu.
- Příprava bude dále rozšířena pomocí posílené spolupráce s vhodnými nevládními organizacemi. Spolupráce může probíhat na základě uzavírání dvoustranných memorand o spolupráci s Ministerstvem obrany, udělováním akreditací a poskytováním dotací.
- V rámci plánování obrany státu budou především konkrétněji definovány úkoly obcí a krajů při přípravě občanů na obranu. Bude rovněž přesněji specifikována vhodná podoba přípravy na obranu za krizových stavů.
- Strategická komunikace je jedním z hlavních nástrojů přípravy na obranu. Jejím prostřednictvím bude stát zvyšovat povědomí společnosti o bezpečnosti a obraně, předávat informace a rozvíjet znalosti důležité pro zajišťování obrany a posilování společenské odolnosti.
Spolupráce klíčem k úspěchu
Koncepce hodnotí řadu současných aktivit jako přínosné a chce je dále rozvíjet. Jednou z nich je užší spolupráce se spolky, která se začala rozvíjet v roce 2023. První memoranda o spolupráci v oblasti přípravy občanů k obraně státu byla uzavřena s Českým svazem orientačních sportů, Ligovou fotbalovou asociací a se spolkem Orel. V roce 2024 následovalo uzavření spolupráce s Českou obcí sokolskou, Českým červeným křížem a Sdružením sportovních svazů ČR.
Spolky, jejichž činnost přispívá k posilování obranyschopnosti České republiky, Ministerstvo obrany podporuje také prostřednictvím dotací. V roce 2023 bylo podpořeno 69 projektů a v roce 2024 pak 89 projektů.
Spolupráci Ministerstvo obrany navazuje také s akademickou sférou. Na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy ve spolupráci s Univerzitou obrany proběhne v letním semestru akademického roku 2024-2025 pilotní výuka předmětu Úvod do branně-bezpečnostní problematiky.
„V současné bezpečnostní situaci je stát povinen nejen zajistit samotnou obranu státu, ale nabídnout občanům znalosti a dovednosti, které využijí nejen při obraně státu nebo v krizové situaci, ale i v každodenním životě. Nová Koncepce nám v tom pomůže,“ uzavřela ministryně obrany.
Otázky a odpovědi
- ČR není v ohrožení, proč by se občané měli připravovat na obranu?
Nelze strkat hlavu do písku a malovat realitu narůžovo. Bezpečnostní situace není dobrá a my musíme být připraveni. Nejzávažnější hrozbou pro bezpečnost ČR je Rusko, které dává dlouhodobě najevo, že jeho mocenské ambice nekončí na Ukrajině. Dosud se nesmířilo s rozpadem sovětského bloku a jeho snahy o kontrolu střední a východní Evropy neskončily. Rusko nás oficiálně považuje za své nepřátele. Na seznam „nespřátelených” států naši zemi zařadilo již v květnu 2021.
Pomocí kybernetických útoků, dezinformačních kampaní a sabotážních akcí se snaží oslabit stabilitu, společenskou soudržnost, efektivitu rozhodovacích procesů a obranyschopnost naší země i našich spojenců. Útokem na muniční sklady ve Vrběticích, který provedli ruští vojáci v aktivní službě a zemřeli při nich dva čeští občané, Rusko ukázalo, že neváhá provést ani smrtící sabotážní operace na našem území.
- Zavádíte povinnou vojnu?
Nezavádíme, povinnosti občanů vycházející z branné povinnosti se žádným způsobem nemění. Součástí našeho právního řádu je branná povinnost již od vzniku České republiky. Povinná vojna byla zrušena v roce 2004 a v současné době není v plánu ji opět zavádět.
Občan může v současnosti dobrovolně převzít výkon branné povinnosti. Může se stát vojákem z povolání, požádat o zařazení do aktivní zálohy ozbrojených sil, zúčastnit se dobrovolného vojenského cvičení nebo využít možnosti dobrovolného předurčení pro doplnění ozbrojených sil.
Koncepce řeší přípravu občanů k obraně nad rámec branné povinnosti, respektive nad rámec možností jejího dobrovolného převzetí. Cílí na osvojení znalostí a dovedností v oblasti obrany a připravenost občanů na krizové situace.
- Obnovuje Koncepce brannou výchovu na školách?
Znovuzavedení branné výchovy není plánováno a není cílem Koncepce. Koncepce pouze usiluje o zahrnutí obranných témat do vzdělávacího procesu. Cílem není připravovat žáky a studenty na vojenskou službu, ale vzdělávat je o významu bezpečnosti a obrany a vybavit je dovednostmi, které mohou být užitečné i v běžném životě, jako jsou například první pomoc nebo obecně zvládání krizových situací.
Výuka branně-bezpečnostních témat je založena na hodnotách svobody, občanských práv a demokracie, nikoli na propagaci války.
- Proč se mají k obraně připravovat všichni občané, když máme profesionální armádu?
Bezpečnostní hrozby nedopadají jen na stát a jeho instituce, ale i na společnost a jednotlivé občany. Ti se stále častěji stávají cílem nepřátelského působení a mají nezastupitelnou roli při budování obranyschopnosti. Bylo by proto nezodpovědné občany na tyto hrozby nepřipravovat.
MO ČR/ gnews – RoZ
FOTO – Facebook POKOS