GAZA – Zatímco Gaza balancuje na pokraji zhroucení, vysoký představitel OSN v pondělí znovu naléhavě vyzval k okamžitému příměří a opatřením k řešení humanitární krize. Muhannad Hádí, zástupce zvláštního koordinátora pro mírový proces na Blízkém východě, informoval velvyslance v Radě bezpečnosti o dopadech konfliktu, který trvá již druhým rokem.
„S blížící se zimou hrůza v Gaze stále pokračuje a její konec je v nedohlednu,“ řekl.
Konflikt, který vyvolaly teroristické útoky Hamásu a dalších palestinských ozbrojených skupin v jižním Izraeli v říjnu loňského roku, si údajně vyžádal životy více než 44 000 Palestinců a 1700 Izraelců a cizinců.
Další desítky tisíc lidí byly zraněny a v Gaze zůstává v hrozných podmínkách více než 100 izraelských rukojmích.
Situace v Gaze zůstává zoufalá
Pan Hádí zdůraznil ničivý dopad operací Izraelských obranných sil (IDF) v severní části Gazy, které vedly k masovému vysídlení a desítkám obětí, včetně žen a dětí.
Vážné dopady měla i humanitární pomoc potřebným, neboť konvoje OSN s životně důležitou pomocí byly vypleněny ozbrojenými palestinskými skupinami.
Dne 16. listopadu byl vyrabován konvoj OSN se 109 nákladními automobily převážejícími potraviny, přičemž 97 nákladních automobilů bylo ztraceno. O několik dní později bylo údajně zabito více než 20 osob při operacích zaměřených proti rabujícím, které vedly orgány Gazy.
„Útoky na humanitární pracovníky a humanitární konvoje musí okamžitě skončit. Musí být obnoven zákon a pořádek a civilní obyvatelstvo musí mít bezpečný přístup k životně důležité pomoci,“ uvedl Hádí.
Násilí na Západním břehu Jordánu se stupňuje
Pan Hádí dále informoval Radu bezpečnosti o narůstajícím násilí na okupovaném Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma.
Během několika posledních týdnů bylo při izraelských bezpečnostních operacích zabito 32 Palestinců a vystupňovaly se útoky izraelských osadníků na palestinské komunity, zejména v době sklizně oliv.
Pokračovaly také útoky Palestinců střelbou a vražděním, ačkoli na okupovaném Západním břehu ani v Izraeli nebyly hlášeny žádné oběti na životech, uvedl.
Dodal, že Izrael také pokračuje v budování osad a demolici palestinských staveb a někteří ministři „nyní otevřeně vyzývají“ k anexi okupovaného Západního břehu Jordánu.
„Opakuji, že anexe představuje porušení mezinárodního práva a musí být rozhodně odmítnuta,“ poznamenal.
Hádí informoval Radu bezpečnosti.
Dopad na širší region. Pan Hádí rovněž upozornil na dopad konfliktu v Izraeli, kde civilisté nadále čelí útokům Hamásu i Hizballáhu.
„Situace v celém regionu je bohužel i nadále vážná. Izraelské vojenské operace pokračovaly přes modrou linii s Libanonem, stejně jako odpalování raket Hizballáhem směrem na Izrael, včetně palby o tomto víkendu,“ uvedl.
Uvítal pokračující diplomatické úsilí o dosažení zastavení nepřátelských akcí a vyzval strany, aby přijaly příměří „zakotvené v plném provádění rezoluce Rady bezpečnosti 1701“.
Výzva k příměří
Hádí rovněž varoval, že vývoj na celém okupovaném palestinském území naznačuje „bezprostřední riziko ztráty rámců“, v nichž fungujeme od roku 1967 a 1973, kdy Rada bezpečnosti přijala rezoluce „zaměřené na položení základů spravedlivého a trvalého míru“.
„Nadále vyzýváme k okamžitému příměří, okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech rukojmích a deeskalaci napětí v celém regionu,“ dodal a apeloval na politické a bezpečnostní rámce, které by pomohly vyřešit izraelsko-palestinský konflikt, ukončit okupaci a dosáhnout řešení v podobě dvou států.
Aby se zabránilo další eskalaci, vyzval mezinárodní společenství, aby obnovilo svůj závazek k diplomacii a podpořilo opatření, která zajistí dlouhodobou bezpečnost pro Izraelce i Palestince.
„Potřebujeme příměří; potřebujeme dostat rukojmí ven; potřebujeme, aby byla okamžitě bezpečně poskytnuta podpora na záchranu životů,“ dodal Hádí.
Závěrečné úvahy
V projevu vystoupil také zvláštní koordinátor OSN pro blízkovýchodní mírový proces Tor Wennesland, který se zamyslel nad výzvami, jimž region čelí, a nad úsilím mezinárodního společenství o řešení probíhající krize.
Zopakoval naléhavou potřebu příměří v Gaze a dodávek kriticky důležité humanitární pomoci, přičemž si uvědomil obtíže.
„V terénu i v Radě jsme demonstrovali, jak obtížná je v současné době situace… Z mých návštěv v Gaze jsem hluboce zklamán, když vidím, že přes veškeré úsilí… se nedaří dodávat pomoc a podporu v takovém množství, jaké je pro civilisty žijící v Gaze potřeba.“
Při příležitosti svého posledního vystoupení na formálním zasedání Rady bezpečnosti pan Wennesland poděkoval členům Rady, sekretariátu OSN a všem kolegům za spolupráci a podporu.
Na závěr zdůraznil potřebu trvalé mezinárodní angažovanosti při hledání spravedlivého a trvalého řešení krize.
news.un.org / gnews.cz-jav