Foto: Mohammed Ali/Xinhua
BAGDÁD 7. dubna (Sin-chua) – Konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který v Pásmu Gazy vyvolal nebývalou humanitární krizi, trvá již půl roku. Uprostřed této tragédie vyvolaly kroky Spojených států, klíčového spojence Izraele, vážné obavy a kritiku mezinárodního společenství.
Washington sice tvrdí, že se zasazuje o příměří ve válkou zničené palestinské enklávě, ale jeho činy jsou opakovaně v rozporu s jeho slovy. V posledním případě, kdy USA verbálně kritizovaly Izrael za to, že 1. dubna zabil v Gaze sedm humanitárních pracovníků mezinárodní potravinové charity World Central Kitchen, schválily ve stejný den předání více než tisíce 500librových bomb MK-82 a více než tisíce bomb malého průměru Izraeli.
Bylo zřejmé, že kritika Izraele ze strany Washingtonu slouží pouze jako kouřová clona k odvrácení tlaku světového veřejného mínění, protože jeho skutečný postoj se obnažil díky pokračujícím dodávkám zbraní Izraeli během konfliktu v Gaze.
Pro americké politiky převažuje politická povinnost chránit svého spojence před odpovědností nad naléhavou potřebou ukončit narůstající humanitární krizi v Gaze. Konflikt v Gaze již stál život více než 33 000 Palestinců, převážně žen a dětí. A OSN v březnu varovala, že 1,1 milionu lidí v Gaze, tedy polovina obyvatelstva, bojuje s hladem kvůli dusivé blokádě uvalené Izraelem.
Rada OSN pro lidská práva přijala 5. dubna rezoluci vyzývající země, aby zastavily dodávky zbraní Izraeli. Spojené státy se však postavily proti, protože jsou klíčovým dodavatelem zbraní pro Izrael. Podle bývalých i současných amerických představitelů zorganizovaly USA od vypuknutí konfliktu v Gaze více než 100 individuálních transferů zbraní do Izraele, přičemž pouze dva z nich byly zveřejněny.
Dne 25. března Rada bezpečnosti OSN konečně přijala rezoluci požadující okamžité příměří v Gaze během muslimského svatého měsíce ramadánu poté, co USA opakovaně blokovaly předchozí rezoluce OSN zaměřené na dosažení příměří. K překvapení všech USA, které se zdržely hlasování, prohlásily rezoluci za „nezávaznou“, přestože rezoluce Rady bezpečnosti OSN jsou právně závazné.
Slova a činy americké vlády ohledně konfliktu v Gaze nejen zpochybnily autoritu Rady bezpečnosti OSN, ale také bránily mezinárodnímu úsilí o obnovení míru v Gaze.
V reakci na rostoucí mezinárodní tlak sehrály USA politickou mírotvornou show, když několikrát do oblasti vyslaly ministra zahraničí Antonyho Blinkena a další úředníky, aby zprostředkovali příměří v Gaze, kterého by mělo být snadno dosaženo, pokud o to Washington skutečně stojí. A USA také do Gazy letecky vyslaly dávky humanitární pomoci, které však blednou ve srovnání s masivními dodávkami zbraní Izraeli.
Mezinárodní společenství čeká na méně prázdných gest a více konkrétních činů ze strany USA, které by měly učinit alespoň první krok k zastavení dodávek zbraní Izraeli.
Xinhua/gnews.cz-JaV_07