Konžští zdravotníci zahájili svou první očkovací kampaň proti virovému onemocnění mpox (dříve opičím neštovicím), což je klíčový krok v úsilí o potlačení ohniska, které se letos rozšířilo z epicentra v Demokratické republice Kongo do mnoha dalších afrických zemí.
Úředníci uspořádali ceremonii u příležitosti zahájení očkování v nemocnici ve východním městě Goma, kde byli zdravotníci první ve frontě, aby dostali dávky vakcíny.
Ministerstvo zdravotnictví v pátek varovalo, že rozsah kampaně bude kvůli omezeným zdrojům malý. V současné době je k dispozici 265 000 dávek vakcíny, i když další se připravují.
Začátek očkování začíná řešit obrovskou nespravedlnost, která africkým zemím způsobila, že nemají přístup ke dvěma injekcím použitým v boji proti celosvětové epidemii mpox v roce 2022, zatímco v Evropě a Spojených státech byly široce dostupné.
„Zavedení vakcíny znamená důležitý krok k omezení šíření viru a zajištění bezpečnosti rodin a komunit,“ uvedl v prohlášení regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Afriku Matshidiso Moeti.
Mpox se může šířit úzkým kontaktem. Obvykle mírné, ve vzácných případech je smrtelné. Obvykle způsobuje příznaky podobné chřipce a hnisem naplněné léze na těle.
V srpnu WHO vyhlásila epidemii za stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu poté, co byla identifikována nová varianta.
Kongo ohlásilo více než 30 000 podezřelých a potvrzených případů a 990 úmrtí od začátku roku 2024 – což podle WHO představuje 90 procent případů dosud hlášených z Afriky.
CGTN / gnews.cz – HeK