Foto: miniszterelnok.hu
Maďarsko v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou obdrželo záruku, že se nebude muset účastnit vojenských operací mimo území země, nebude muset dodávat ani peníze, ani muže pro účely války a že území Maďarska nemůže být využito k žádnému zapojení do války, prohlásil premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci, kterou ve středu uspořádal v Budapešti ve společnosti generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.
Orbán prohlásil, že Maďarsko je loajálním a oddaným členem NATO, a připomněl, že 1300 maďarských vojáků se v současné době účastní různých misí NATO.
Dodal, že Maďarsko je jednou z mála zemí, která plní všechny závazky vůči NATO: jeho výdaje na obranu jsou vyšší než dvě procenta hrubého domácího produktu a země dosahuje nebo dokonce překračuje cíl 20 % rozvoje vojenských schopností.
Uvedl, že Maďarsko rovněž plní úkoly letecké policie pro Slovensko a Slovinsko a čas od času také pro pobaltské státy.
Dodal, že maďarské velvyslanectví jako kontaktní místo NATO hraje důležitou roli ve vztazích se zeměmi střední Asie a Afriky.
Orbán řekl, že Maďarsko je schopno těmito příspěvky posílit NATO a bude tyto závazky plnit i v budoucnu.
Premiér pochválil Jense Stoltenberga, který má – podle jeho názoru – v Maďarsku vysokou reputaci, neboť během jeho působení ve funkci generálního tajemníka spolupráce mezi NATO a Maďarskem zesílila.
Pokud jde o rusko-ukrajinskou válku, uvedl, že je všeobecně známo, že postoj Maďarska je odlišný od postoje většiny členských států NATO, a připustil, že váha a počet názorů odlišných od jeho vlastního jsou značné.
Maďarsko mělo možnost vyjádřit svůj postoj na každém fóru, ale musí si uvědomit, že nemá schopnost ani sílu změnit ve velkém počtu názory, které jsou odlišné od jeho vlastních, dodal.
Maďarsko podle něj na středečních jednáních dalo jasně najevo, že nechce blokovat rozhodnutí v NATO, která se mohou lišit od rozumných rozhodnutí, jež by vyplynula z našeho hodnocení situace, ale jsou to rozhodnutí, která sdílejí a na která naléhají ostatní členské státy.
Zdůraznil, že Maďarsko obdrželo od pana Stoltenberga záruky, které požadovalo; konkrétně, že veškeré vojenské operace mimo území NATO mohou být organizovány pouze na dobrovolné bázi.
Připomněl, že při posledních volbách do EP, které se konaly v Maďarsku, byla nejdůležitější otázkou, o níž se rozhodovalo, otázka války a míru. Poslanci maďarské veřejnosti dali vládě mandát, aby zajistila, že se Maďarsko nebude účastnit vojenských operací mimo území NATO, uvedl.
Na otázku, jaké jsou záruky, že Maďarsko nebude ani v budoucnu nuceno vstoupit do války, Orbán odpověděl, že existují dvě záruky: jednou z nich je maďarská vláda, druhou generální tajemník NATO.
Uvedl, že Maďarsko v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou obdrželo záruku, že se nebude muset účastnit žádné vojenské operace mimo území země, nebude muset poskytovat ani peníze, ani muže pro účely války a že území Maďarska nemůže být využito k jakémukoli zapojení do války.
Podle Orbána z dokumentů NATO jasně vyplývá, že účast v jakékoli misi mimo spojenecké území může být pouze dobrovolná.
Maďarsko nechce a nemůže změnit rozhodnutí ostatních 31 členských států; zároveň NATO přijalo a prostřednictvím generálního tajemníka uznalo, že Maďarsko chce plně využít manévrovacího prostoru, který mu poskytují stanovy aliance.
Orbán dodal, že obdrželi vše, co potřebovali k urovnání všech nevyřešených otázek, jednání s generálním tajemníkem byla konstruktivní a bylo dosaženo spravedlivé dohody.
miniszterelnok.hu/gnews.cz- RoZ_07