PRAHA – schůzka se uskutečnila vpředvečer parlamentního summitu Visegrádské skupiny, na kterou byl ukrajinský představitel pozván.
„Na pražský parlamentní summit V4 jsme předsedu Stefančuka přizvali mimo jiné proto, že je zjevně důležité některým politikům připomenout, že brutální agresi v našem sousedství rozpoutalo Rusko, jehož zločinný režim je zodpovědný za smrt mnoha tisíců nevinných lidí,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny. Podle ní je kremelská propaganda velmi intenzivní a bohužel nachází úrodnou půdu i ve střední Evropě. „Je proto zásadně nutné se proti jejím cíleným dezinformačním kampaním zas a znovu veřejně a zcela jasně vymezovat,“ dodala Pekarová Adamová.
Předseda Senátu připomněl, že názory na ruskou agresi na Ukrajině jsou v zemích Visegrádské skupiny, kterou kromě ČR a Polska tvoří ještě Slovensko a Maďarsko, rozdílné. „Ale politici jsou tady od toho, aby spolu komunikovali a hledali řešení,“ podotkl Vystrčil.
Premiéři Visegrádské skupiny se na úterním setkání shodli na tom, že ruská agrese proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že Ukrajina potřebuje pomoc. Liší se ale v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny napadené zemi poskytovat. Česko a Polsko poskytují Ukrajině i vojenskou pomoc. Maďarsko a Slovensko tento postoj nesdílejí, ale jsou připraveny se podílet jinak – humanitárně či finančně
Předsedkyně Poslanecké sněmovny připomněla, že Česko dlouhodobě podporuje začlenění Ukrajiny do EU a NATO. „Česká republika se za tím účelem postavila i do čela společenství obdobně smýšlejících zemí Evropské unie,“ uvedla Pekarová Adamová. Podle ní k tomu přispívá i systematické předávání konkrétních zkušeností mezi národními parlamenty.
Jednání parlamentních zástupců Visegrádské skupiny, které Česko do poloviny letošního roku předsedá, se uskuteční ve čtvrtek v Lichtenštejnském paláci v Praze. K diskutovaným tématům budou patřit vzájemná meziparlamentní spolupráce, energetická bezpečnost a problematika migrace.
CTK/news.cz-JaV_07