Ministři zdravotnictví dnes na jednání Rady EPSCO přijali závěry Rady k podpoře kardiovaskulárního zdraví v EU, závěry Rady k transplantacím a dárcovství orgánů a jednali o opatřeních na podporu konkurenceschopnosti a posunu ve věci Farmaceutického balíčku. Ministr zdravotnictví Válek se rovněž sešel s eurokomisařem pro zdraví Olivérem Várhelyim.
V souvislosti se zdravotní částí Draghiho zprávy o konkurenceschopnosti Česká republika podporuje zjednodušení regulatorního rámce EU, a to jak zkrácení doby pro posouzení žádosti o registraci léčiv a zdravotnických prostředků, elektronizaci celého procesu, i zavedení elektronické a vícejazyčné příbalové informace. Ke zlepšení konkurenceschopnosti EU Česká republika v rámci projednávání Farmaceutického balíčku připravila návrh k pobídkám pro farmaceutický průmysl, ve kterém zdůrazňujeme podporu výroby léčiv v EU. Spolu s tím byly řešeny opatření nad rámec farmaceutického balíčku, jako například společné nákupy léčiv v rámci EU. Hlavním cílem je zvýšit dostupnost a bezpečnost léčiv pro pacienty v Evropské unii.
„Evropská unie musí udělat maximum pro svoji konkurenceschopnost a soběstačnost v oblasti léčiv. K jejich zlepšení předložíme v rámci projednávání farmaceutického balíčku návrh k pobídkám pro farmaceutický průmysl, ve kterém zdůrazňujeme podporu výroby léčiv v Evropě, která přispěje ke zvýšení odolnosti dodavatelských řetězců, a tím i dostupnosti léčiv pro pacienty ve členských státech. Věřím, že společnými silami členských států se podaří najít vyvážené řešení, které bude respektovat potřeby pacientů, zdravotních systémů i farmaceutického průmyslu,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Kardiovaskulární onemocnění jsou v Evropě jedním z největších ohrožení zdraví našich občanů. Chystaný akční plán EU pro kardiovaskulární onemocnění je tak zásadním dokumentem. Faktory, které zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění, jsou i v České republice stále aktuální. Ministerstvo zdravotnictví proto ve spolupráci s odbornými společnostmi rovněž připravilo Národní kardiovaskulární plán na období let 2025-2035. Jeho záměrem je ustanovit hlavní strategické cíle pro zajištění efektivnější zdravotní péče včetně prevence, zejména v oblasti srdečních a cévních onemocnění. Plánovaná opatření a české zkušenosti bude ministerstvo zdravotnictví sdílet i s evropskými kolegy, aby alespoň minimální standardy přístupu k řešení kardiovaskulárních onemocnění byly nastaveny v celé EU jednotně.
„Díky výrazným zkušenostem s úspěšným řešením nedostatku léčiv a implementací jejich řešení do národní legislativy je Česká republika jedním z lídrů při tvorbě těchto doporučení. Například od června fungující systém sledování zásob léčiv a nakládání s nimi v případě omezené dostupnosti na úrovni lékáren, distributorů i držitelů rozhodnutí o registraci, by v případě zavedení na celoevropské úrovni výrazně pomohl efektivnímu fungování lékového trhu a omezil dopady omezené dostupnosti léčiv na pacienty,“ dodal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Českou i celoevropskou podporu získal také záměr aktualizovat Akční plán pro dárcovství a transplantace orgánů. ČR má jeden z nejpropracovanějších systémů v této oblasti a je tak připravena podílet se na krocích v této věci. Je třeba rovněž posílit přeshraniční spolupráci a spolupracovat i na sjednocení rámce EU, a to s důrazem na zajištění transparentnosti a rovnosti v přístupu. Zároveň je nezbytné zachovat etické principy a národní specifika jednotlivých států.
Součástí jednání bylo také téma krátkodobých a dlouhodobých opatření pro zajištění dodávek léčiv v EU, které navazuje na červnové jednání Rady EPSCO. Na něm Válek otevřel otázku nadměrného hromadění zásob léčiv, které by mohlo mít dopad na nedostupnost léčiv v jiném členském státě. Česká republika plně podporuje záměr vytvořit společná pravidla na úrovni Evropské unie, která by měla být vodítkem v rámci tvorby národních opatření.
„Dnešní jednání byla velmi konstruktivní a velmi si cením posunu v řadě oblastí. Těším se na spolupráci s novým eurokomisařem, se kterým jsem jednal jako jeden z prvních ministrů zdravotnictví EU a domluvili jsme se na úzké spolupráci. Jsem připraven se aktivně podílet na přípravě celoevropských kroků v oblastech dárcovství a transplantace orgánů i boje proti kardiovaskulárním onemocnění. V obou oblastech má Česká republika velké zkušenosti a expertízu stejně jako v krocích pro zajištění dostupnosti léčiv, kde se aktivně podílíme na tvorbě celoevropských doporučení už nyní,“ řekl Válek.
top09.cz / mzd/gnews.cz-jav_07