DAMAŠEK – Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a její francouzský protějšek Jean-Noel Barrot byli v pátek v Damašku. Jsou prvními ministry z Evropské unie, kteří navštívili Sýrii od doby, kdy se po svržení Bašára Asada v prosinci zmocnila vlády povstalecká skupina HTS.
Návštěva je „seznamovací“ akcí EU, která zvažuje svůj přístup k novým faktickým vládcům země. Francouzský a německý ministr zde zastupují blok a z Bruselu zaznělo, že pokud v testu obstojí, mohla by být Evropa otevřena mnohem užším vztahům.
Kaja Kallasová, vysoká představitelka EU pro zahraniční věci, napsala na sociální síti X: „Náš vzkaz novému vedení Sýrie: dodržování zásad dohodnutých s regionálními aktéry a zajištění ochrany všech civilistů a menšin je nanejvýš důležité.“
Před odletem do Damašku Baerbocková novinářům řekla, že cestu podniká s „nataženou rukou“, ale že Berlín má „jasná očekávání“, co od nových vládců chce.
„Víme, odkud HTS ideologicky pochází a co dělala v minulosti,“ poznamenal německý ministr zahraničí s odkazem na původ skupiny z fronty al-Nusra napojené na Al-Káidu.
Francouzský ministr zahraničí Barrot rovněž hovořil o snaze o „suverénní a bezpečnou“ Sýrii. Paříž i Berlín nabídly Damašku pomoc při přípravě nové ústavy, přičemž Barrot uvedl, že naděje na demokratický přechod v Sýrii je „křehká, ale reálná“.
Finanční pomoc pro dobrovolnou repatriaci
Návštěva se uskutečnila ve stejný den, kdy mluvčí ministerstva zahraničí v Berlíně potvrdil plány na rozšíření finančního programu pro Syřany, kteří získali v Německu azyl, aby se dobrovolně vrátili do Sýrie. V rámci tohoto plánu by bylo každému, kdo by byl ochoten se programu zúčastnit, k dispozici přibližně 1230 dolarů.
Německo je v předvolební kampani, spolkové volby se budou konat 23. února a migrace bude velkou součástí debaty. S podobnými návrhy na dobrovolnou repatriaci přišli i lídr Křesťanskosociální unie Markus Söder a těžká váha Křesťanskodemokratické unie Jens Spahn, přičemž každý z nich navrhoval zhruba 1 000 dolarů na dospělou osobu za návrat do Sýrie.
Tyto nabídky však nebyly syrskou komunitou v Německu všeobecně vítány. Anas Modamani, který si v roce 2015 na vrcholu přílivu uprchlíků slavně udělal selfie s tehdejší kancléřkou Angelou Merkelovou, řekl: „Myslím, že je to hrozný nápad… situace v Sýrii je stále stejně nebezpečná jako předtím.“
gnews.cz-jav