V neděli skončila 61. mnichovská bezpečnostní konference (MSC), která se nesla ve znamení napjatých transatlantických vztahů.
„Musíme se obávat, že náš společný hodnotový základ již není tak společný,“ poznamenal v neděli předseda MSC Christoph Heusgen (na snímku) a poukázal na rostoucí rozpory mezi Evropou a USA, když třídenní výroční akci uzavíral.
V návaznosti na kontroverzní projev amerického viceprezidenta J. D. Vance na MSC Heusgen vyjádřil vděčnost za to, že evropští politici „promluvili a potvrdili hodnoty a zásady, které hájí“.
Během letošního zasedání účastníci, mezi nimiž bylo přibližně 60 hlav států a předsedů vlád a 150 ministrů, diskutovali o klíčových výzvách v oblasti globální bezpečnosti, jako je změna klimatu, evropská bezpečnost a regionální konflikty.
Přesto přetrvávaly rozpory v otázkách, jako je konflikt na Ukrajině a evropská obrana, a to na pozadí stále složitější geopolitické situace.
To, co letošní MSC odlišovalo, byl Vanceův komentář týkající se evropské demokracie a svobody projevu, který vyvolal širokou odezvu a otevřeně odhalil rozkol mezi USA a jejich transatlantickými spojenci, uvedl pro Xinhua Xiao Qian, zástupce vedoucího Centra pro mezinárodní bezpečnost a strategii na univerzitě Tsinghua.
Heusgen zdůraznil naléhavou potřebu společných norem a zásad v multipolárním světě. „Tento řád je snadné narušit, zničit, ale mnohem těžší je ho znovu vybudovat,“ poznamenal.
Heusgen zdůraznil rostoucí význam zemí globálního Jihu a konstatoval, že více než 30 % řečníků na letošní konferenci pocházelo z Asie, Afriky a Latinské Ameriky, což zajistilo, že jejich hlasy byly v diskusích o vyvíjejícím se multipolárním uspořádání slyšet.
CMG/ gnews.cz – RoZ
FOTO – Xinhua