Ministr obrany Pete Hegseth řekl svým kolegům ministrům obrany, že evropské země by měly zvýšit své výdaje na obranu na 5 % hrubého domácího produktu a převzít „drtivou část“ vojenské pomoci Ukrajině.
Jeho poznámky zazněly na prvním setkání s kontaktní skupinou pro obranu Ukrajiny, pravidelném setkání vojenských a diplomatických představitelů zemí podporujících Ukrajinu ve válce proti Rusku.
Ministr Hegseth uvedl, že Spojené státy se musí zaměřit na hrozící vojenské hrozby ze strany Číny v Tichomoří. Řekl také, že USA si přejí rychlé ukončení konfliktu, ale že Ukrajina by neměla očekávat, že její předválečné území zůstane nedotčeno.
Vystoupil také britský ministr obrany John Healey, který poděkoval USA za pokračující podporu Ukrajiny a uznal postoje Trumpovy administrativy k rusko-ukrajinské válce.
Projev ministra obrany Peta Hegsetha na zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny:
Dobré odpoledne, přátelé.
Děkuji vám, pane ministře Healy, za vaše vedení, jak při pořádání, tak nyní při vedení UDCG.
Toto je moje první kontaktní skupina pro obranu Ukrajiny. A je mi ctí, že se k vám všem mohu dnes připojit.
A vážím si příležitosti podělit se o přístup prezidenta Trumpa k válce na Ukrajině.
Nacházíme se, jak jste řekl, pane ministře, v kritickém okamžiku. S blížícím se třetím výročím války je naše poselství jasné: krveprolití musí skončit. A tato válka musí skončit.
Prezident Trump se s americkým lidem – a s mnoha vašimi představiteli – jasně vyjádřil, že zastavení bojů a dosažení trvalého míru je nejvyšší prioritou.
Hodlá tuto válku ukončit pomocí diplomacie a přivedením Ruska i Ukrajiny k jednacímu stolu. A ministerstvo obrany Spojených států mu v dosažení tohoto cíle pomůže.
Tuto ničivou válku ukončíme – a nastolíme trvalý mír – pouze spojením spojenecké síly s realistickým zhodnocením bitevního pole.
Stejně jako vy chceme suverénní a prosperující Ukrajinu. Musíme však začít tím, že si uvědomíme, že návrat k hranicím Ukrajiny před rokem 2014 je nereálný cíl.
Honba za tímto iluzorním cílem pouze prodlouží válku a způsobí další utrpení.
Trvalý mír pro Ukrajinu musí zahrnovat robustní bezpečnostní záruky, které zajistí, že válka znovu nezačne.
Nesmí se jednat o Minsk 3.0.
Spojené státy se přitom nedomnívají, že členství Ukrajiny v NATO je realistickým výsledkem vyjednaného urovnání.
Místo toho musí být jakákoli bezpečnostní záruka podpořena schopnými evropskými i mimoevropskými jednotkami.
Pokud budou tyto jednotky v jakémkoli okamžiku na Ukrajině nasazeny jako mírové síly, měly by být nasazeny v rámci mise mimo NATO. A neměl by se na ně vztahovat článek 5. Rovněž musí existovat důkladný mezinárodní dohled nad linií dotyku.
Aby bylo jasno, v rámci jakýchkoli bezpečnostních záruk nebudou na Ukrajině rozmístěny americké jednotky.
Aby prezident Trump dále umožnil účinnou diplomacii a snížil ceny energií, které financují ruskou válečnou mašinérii, uvolňuje americkou výrobu energie a vybízí ostatní země, aby učinily totéž. Nižší ceny energií spolu s účinnějším prosazováním energetických sankcí pomohou přivést Rusko k jednacímu stolu.
Zajištění evropské bezpečnosti musí být pro evropské členy NATO imperativem. V rámci toho musí Evropa poskytnout drtivou část budoucí smrtící i nesmrtící pomoci Ukrajině.
Členové této kontaktní skupiny musí vyjít vstříc tomuto okamžiku.
To znamená: Darovat více munice a vybavení. Využití komparativních výhod. Rozšíření své obranné průmyslové základny. A co je důležité, informovat své občany o hrozbě, které Evropa čelí.
Součástí toho je otevřeně hovořit s občany o tom, že této hrozbě lze čelit pouze vyššími výdaji na obranu.
2 % nestačí; prezident Trump vyzval k 5 % a já s tím souhlasím.
Zvýšení vašich závazků vůči vlastní bezpečnosti je zálohou na budoucnost. Zálohou, jak jste řekl, pane ministře, za mír prostřednictvím síly.
Jsme tu dnes také proto, abychom přímo a jednoznačně vyjádřili, že tvrdá strategická realita brání tomu, aby se Spojené státy americké soustředily především na bezpečnost Evropy.
Spojené státy čelí následným hrozbám pro naši vlast. Musíme se – a také se soustředíme – na bezpečnost našich vlastních hranic.
Čelíme také rovnocennému konkurentovi v podobě komunistické Číny, která je schopna a má v úmyslu ohrozit naši vlast a klíčové národní zájmy v Indopacifiku. Spojené státy dávají přednost odstrašení od války s Čínou v Tichomoří, uvědomují si realitu nedostatku zdrojů a dělají kompromisy v oblasti zdrojů, aby zajistily, že odstrašení neselže.
Odstrašování nesmí selhat, a to v zájmu nás všech.
Vzhledem k tomu, že Spojené státy upřednostňují pozornost věnovanou těmto hrozbám, musí evropští spojenci stát v čele.
Společně můžeme vytvořit dělbu práce, která maximalizuje naše komparativní výhody v Evropě a Tichomoří.
V prvních týdnech mého působení ve funkci ministra obrany jsme pod vedením prezidenta Trumpa zaznamenali slibné známky toho, že Evropa tuto hrozbu vnímá, chápe, co je třeba udělat, a staví se k tomuto úkolu čelem.
Například Švédsko nedávno oznámilo svůj dosud největší balíček pomoci. Tleskáme jim za to, že vyčlenilo 1,2 miliardy dolarů na munici a další potřebný materiál.
Polsko již nyní vydává na obranu 5 % HDP, což je pro celý kontinent vzorem.
A 14 zemí se podílí na vedení koalic schopností. Tyto skupiny odvádějí skvělou práci při koordinaci evropských příspěvků na smrtící pomoc v osmi klíčových oblastech schopností.
Jedná se o první kroky. Je třeba udělat ještě více.
Žádáme každou z vašich zemí, aby zintenzivnila plnění závazků, které jste přijali.
A vyzýváme vaše země a vaše občany, aby zdvojnásobili své úsilí a znovu se zavázali nejen k okamžitým bezpečnostním potřebám Ukrajiny, ale i k dlouhodobým cílům Evropy v oblasti obrany a odstrašení.
Naše transatlantické spojenectví vydrželo celá desetiletí. A plně očekáváme, že se udrží i po další generace. Ale to se nestane jen tak.
Bude to vyžadovat, aby naši evropští spojenci vstoupili do arény a převzali odpovědnost za konvenční bezpečnost na kontinentu.
Spojené státy jsou i nadále oddány alianci NATO a obrannému partnerství s Evropou. Tečka.
Spojené státy však již nebudou tolerovat nevyvážený vztah, který podporuje závislost. Náš vztah bude spíše upřednostňovat posílení odpovědnosti Evropy za její vlastní bezpečnost.
Naší další politikou bude upřímnost – ale pouze v duchu solidarity.
Prezident Trump se těší na spolupráci, na pokračování upřímné diskuse mezi přáteli a na dosažení míru prostřednictvím síly – společně.
Pentagon/ gnews.cz – RoZ