Berlín, 6. listopadu – Německý kancléř Olaf Scholz ve středu odvolal ministra financí Christiana Lindnera ze strany Svobodných demokratů (FDP) a prohlásil, že v lednu uspořádá parlamentní hlasování o důvěře vládě, což vyvolalo politický chaos v největší evropské ekonomice několik hodin poté, co Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách.
Očekává se, že Scholz povede menšinovou vládu, a to buď jen sociálních demokratů, nebo se Zelenými, druhou největší stranou.
Rozpad Scholzovy trojkoalice završil několikaměsíční tahanice o rozpočtovou politiku a hospodářské směřování Německa, kdy popularita vlády klesá a krajně pravicové a krajně levicové síly rostou.
„Potřebujeme vládu, která je schopna jednat, která má sílu přijímat rozhodnutí nezbytná pro naši zemi,“ řekl Scholz novinářům.
Scholz uvedl, že Lindnera vyhodil kvůli jeho obstrukčnímu chování v rozpočtových sporech, a obvinil ministra, že upřednostňuje stranu před zemí a blokuje zákony z falešných důvodů.
Tento krok přichází den po zvolení republikána Donalda Trumpa americkým prezidentem a Evropa se snaží vytvořit jednotnou reakci na otázky od možných nových amerických cel přes válku s Ruskem na Ukrajině až po budoucnost aliance NATO.
Vládní krize přichází v kritické době pro Německo, jehož ekonomika klesá, infrastruktura stárne a armáda není připravena.
Politické otřesy by mohly podpořit rostoucí frustraci z německých mainstreamových stran ve prospěch mladších populistických hnutí, včetně protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).
Vzhledem k tomu, že Francie po letošních předčasných volbách rovněž čelí politické nejistotě, mohly by nepokoje ve dvou největších ekonomikách Evropské unie ztížit úsilí o prohloubení integrace bloku v době, kdy čelí výzvám z východu i západu.
Koalice se rozchází v názorech na to, jak nejlépe zachránit největší evropskou ekonomiku, která čelí již druhým rokem poklesu a krizi svého ekonomického modelu po ukončení dodávek levného plynu z Ruska po jeho invazi na Ukrajinu v roce 2022 a v podmínkách rostoucí konkurence ze strany Číny.
FDP navrhovala jako odpověď na tuto špatnou situaci snížení veřejných výdajů, nižší daně a méně regulací. Chce také zpomalit přechod Německa na uhlíkově neutrální ekonomiku.
SPD a Zelení se sice v některých otázkách rozcházejí, ale shodují se na potřebě cílených vládních výdajů.
Ministr hospodářství Robert Habeck ze Zelených učinil v pondělí vůči FDP velký ústupek, když prohlásil, že prostředky určené na dotace pro novou továrnu na výrobu čipů Intel (INTC.O), opens new tab by nyní mohly být použity na zalepení díry v rozpočtu.
Reuters/ gnews -RoZ