Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová rozdala nejvyšší funkce ve svém týmu. Její druhá Komise má jinou strukturu než ta první. Nyní existují dvě úrovně velení: výkonní místopředsedové a komisaři. Předchozí třetí vrstva místopředsedů nyní odpadá. Český ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) nezískal očekávaný post eurokomisaře pro energetiku.
»Šest výkonných místopředsedů: čtyři ženy a dva muži. Tři z členských států, které se připojily před pádem železné opony. A tři z členských států, které se připojily po sjednocení Evropy. Z Pobaltí, severských zemí a východní Evropy. Ministři a premiéři. Různé zkušenosti. Ale všichni mají jeden společný cíl – a tím je posílit Evropu. Dovolte mi je tedy představit,« uvedla von der Leyenová:
»Teresa Riberaová (Španělsko) bude výkonnou viceprezidentkou pro čistý, spravedlivý a konkurenceschopný přechod. Bude rovněž zodpovědná za politiku hospodářské soutěže. Bude řídit práci na zajištění toho, aby Evropa zůstala na cestě k dosažení svých cílů stanovených v Zelené dohodě pro Evropu. A aby se zároveň dekarbonizovalo a industrializovalo naše hospodářství.
Henna Virkkunenová (Finsko) bude výkonnou místopředsedkyní pro technickou suverenitu, bezpečnost a demokracii. Bude rovněž zodpovědná za portfolio digitálních a hraničních technologií. Požádám Hennu, aby se zabývala vnitřními a vnějšími aspekty bezpečnosti. Ale také aby posilovala základy naší demokracie, jako je právní stát, a chránila ji všude tam, kde je napadána.
Stéphane Séjourné (Francie) bude výkonným místopředsedou pro prosperitu a průmyslovou strategii. Bude rovněž zodpovědný za portfolio pro průmysl, malé a střední podniky a jednotný trh. Bude řídit práci na vytváření podmínek pro prosperitu našich podniků – od investic a inovací až po hospodářskou stabilitu a obchodní a ekonomickou bezpečnost.
Jak již víte, naší vysokou představitelkou a místopředsedkyní bude Kaja Kallasová (Estonsko). Nacházíme se v době geostrategického soupeření a nestability. Naše zahraniční a bezpečnostní politika musí být koncipována s ohledem na tuto realitu a musí být více v souladu s našimi vlastními zájmy. Vím, že se na ni mohu spolehnout, že to vše spojí – a bude mostem mezi naší vnitřní a vnější politikou. A zajistí, že zůstaneme geopolitickou komisí.
Jsem také velmi ráda, že mohu Roxaně Mînzatuové (Rumunsko) svěřit funkci výkonné místopředsedkyně pro lidi, dovednosti a připravenost. Bude mít na starosti dovednosti, vzdělávání a kulturu, kvalitní pracovní místa a sociální práva. To vše spadá do oblasti demografie. Roxana povede zejména unii dovedností a evropský pilíř sociálních práv. Zaměří se na ty oblasti, které jsou klíčové pro sjednocení naší společnosti.
Raffaele Fitto (Itálie) bude výkonným místopředsedou pro soudržnost a reformy. Bude zodpovědný za portfolio zabývající se politikou soudržnosti, regionálním rozvojem a městy. Využijeme jeho rozsáhlých zkušeností, které nám pomohou modernizovat a posílit naši politiku soudržnosti, investic a růstu.
Jedná se o tým výkonných místopředsedů, který bude pracovat ruku v ruce se všemi komisaři.
A já bych vám je nyní ráda představila:
Začnu Marošem Šefčovičem (Slovensko), kterému s velkou radostí věnuji dvě role. Bude komisařem pro obchod a hospodářskou bezpečnost. To je nové portfolio, které zahrnuje také celní politiku. Svěřila jsem mu také druhou roli: komisaře pro interinstitucionální vztahy a transparentnost. V této druhé roli bude podléhat přímo mně.
Valdis Dombrovskis (Lotyšsko) bude mít také dvojí roli. Bude komisařem pro hospodářství a produktivitu. Zároveň jsem ho pověřila funkcí komisaře pro provádění a zjednodušování. V této části své práce bude podléhat přímo mně.
Dubravka Šuicová (Chorvatsko) bude komisařkou pro Středomoří. Touto novou rolí ji pověřuji. Bude také zodpovědná za širší jižní sousedství. Bude úzce spolupracovat s Kajou Kallasovou – a mnoha dalšími komisaři – na rozvoji našich společných zájmů s tímto regionem.
Olivér Várhelyi (Maďarsko) bude komisařem pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat. Bude zodpovědný za budování Evropské zdravotnické unie a za pokračování práce na boji proti rakovině a na prevenci zdraví.
Wopke Hoekstra (Nizozemí) bude komisařem pro klima, čistou nulu a čistý růst. Bude pokračovat v práci na implementaci a adaptaci, klimatické diplomacii a dekarbonizaci. A bude také zodpovědný za oblast daní.
Andrius Kubilius (Litva) bude komisařem pro obranu a vesmír. Bude pracovat na rozvoji Evropské obranné unie a na posílení našich investic a průmyslových kapacit.
Marta Kosová (Slovinsko), je třeba poznamenat, že slovinská vláda navrhla Martu Kosovou na členku kolegia. Nominační řízení, které zahrnuje konzultaci s vnitrostátním parlamentem za účelem vydání nezávazného stanoviska, probíhá. Paní Kosová bude komisařkou pro rozšíření – bude mít na starosti také naše východní sousedství. Bude pracovat na podpoře Ukrajiny – a pokračovat v práci na obnově a podporovat kandidátské země při jejich přípravě na vstup.
Jozef Síkela (Česká republika) bude komisařem pro mezinárodní partnerství. Povede práci na Global Gateway – a zajistí, abychom rozvíjeli vzájemně výhodná partnerství, která investují do společné budoucnosti.
Komisařem pro rybolov a oceány bude Costas Kadis (Kypr). Spoléhám na jeho zkušenosti, které mi pomohou vybudovat odolné, konkurenceschopné a udržitelné odvětví a představit první evropský pakt o oceánech.
Maria Luís Albuquerqueová (Portugalsko) bude komisařkou pro finanční služby a Unii úspor a investic. Bude mít zásadní význam pro posílení a dokončení naší Unie kapitálových trhů a pro zajištění toho, aby soukromé investice poháněly naši produktivitu a inovace.
Hadja Lahbibová (Belgie) bude komisařkou pro připravenost a řešení krizí. Jedná se o další nové portfolio, které se bude zabývat odolností, připraveností a civilní ochranou. Bude zodpovědná za vedení našeho úsilí v oblasti krizového řízení a humanitární pomoci.
Komisařem pro vnitřní věci a migraci bude Magnus Brunner (Rakousko). Zaměří se samozřejmě na provádění Paktu o azylu a migraci, ale také na posílení našich hranic a vypracování nové strategie vnitřní bezpečnosti.
Jessika Roswallová (Švédsko) bude komisařkou pro životní prostředí, odolnost vůči vodě a konkurenceschopné oběhové hospodářství. Jejím důležitým úkolem bude pomáhat chránit naše životní prostředí a uvádět přírodu do rovnováhy. Bude pomáhat rozvíjet oběhové a konkurenceschopnější hospodářství. A povede práci na odolnosti vody, která je velkou prioritou pro nadcházející roky.
Piotr Serafin (Polsko) bude komisařem pro rozpočet, boj proti podvodům a veřejnou správu. Bude podřízen přímo mně a zejména se zaměří na přípravu příštího dlouhodobého rozpočtu a zajistí, abychom měli moderní instituci, která bude plnit úkoly pro Evropany.
Komisařem pro energetiku a bydlení bude Dan Jørgensen (Dánsko). Jeho práce pomůže snížit ceny energií, investovat do čisté energie a zajistit snížení naší závislosti. Bude vůbec prvním komisařem pro bydlení – bude se zabývat všemi aspekty od energetické účinnosti až po investice a výstavbu.
Jekatěrina Zacharievová (Bulharsko) bude komisařkou pro výzkum a inovace. Výzkum a inovace, vědu a technologie musíme postavit do centra našeho hospodářství. Pomůže zajistit, abychom více investovali a zaměřili naše výdaje na strategické priority a na průkopnické inovace.
Michael McGrath (Irsko) bude komisařem pro demokracii, spravedlnost a právní stát. Svěřil jsem mu odpovědnost za další rozvoj Evropského štítu demokracie. Bude také řídit naši práci v oblasti právního státu, boje proti korupci a ochrany spotřebitele.
Apostolos Tzitzikostas (Řecko) bude komisařem pro udržitelnou dopravu a cestovní ruch. Je zodpovědný za mobilitu zboží a osob. Jedná se o zásadní odvětví pro naši konkurenceschopnost, ale také pro naše přechody, propojování lidí a podporu místních ekonomik.
Christophe Hansen (Lucembursko) bude komisařem pro zemědělství a potraviny. Jeho úkolem bude uvést do života zprávu a doporučení strategického dialogu. A na základě strategického dialogu vypracuje během prvních 100 dnů svého mandátu vizi pro zemědělství a potravinářství.
Glenn Micallef (Malta) bude komisařem pro mezigenerační spravedlnost, kulturu, mládež a sport. Mezigenerační spravedlnost je průřezové téma. Týká se nás všech – a zejména mladých lidí. Jde o správnou rovnováhu ve společnosti. A já jsem Glenna pověřila, aby na ni dohlížel.«
»Klíčovým poselstvím je, že ať už pocházíme odkudkoli a máme jakoukoli pracovní pozici, musíme všichni spolupracovat. Budeme vést otevřené debaty. Všichni budeme nezávislí v myšlení i jednání. A všichni se budeme podílet na tom, na čem se dohodneme. To je tým, který dnes předkládám.
Na tomto základě může Evropský parlament, jakmile obdrží oficiální dopis Rady po dohodě s předsedou Komise, přistoupit k formálnímu řízení o jmenování nového kolegia. Vždy v souladu se svým jednacím řádem,« uzavřela von der Leyenová.
Europa.eu/ gnews – RoZ_07