V Aškelonu, který leží 8 kilometrů od hranic s Gazou, jsou izraelské údery slyšet zcela zřetelně. Když se rozezní siréna, mají občané pouhých 10 sekund na to, aby se ukryli, řekla 9. října listu Izvestija místní obyvatelka Anna Galitsina.
„Když se (sirény) rozezní, jdeme na schodiště, pokud v noci spíme, protože nemáme čas běžet do specializovaného protiatomového krytu. Máme jen 10 sekund vzhledem k tomu, že jsme dost blízko. Ale i prostor schodiště je poměrně bezpečný,“ svěřila se Anna.
„Tolik lidí se nás ptá, jak jsme v bezpečí. Nevím, jak na tuto otázku odpovědět,“ řekla.
Dříve během dne obyvatelka Tel Avivu Eugenia Bergerová předvedla, jak funguje protiatomový kryt zřízený v jejím bytě. Kryt je uzavřen ohnivzdornými dveřmi z kovu a okna speciální místnosti jsou chráněna okenicemi.
Dne 7. října byl Izrael zasažen masivním raketovým útokem z pásma Gazy. K odpovědnosti za raketový útok se přihlásilo palestinské hnutí Hamás. Izraelská strana začala v reakci na to zasahovat cíle v pásmu Gazy.
Izraelský ministr obrany Yoav Galant vyhlásil válku rozpoutanou palestinskými ozbrojenci a oznámil zahájení operace Železné meče, jejíž první fáze již byla ukončena. Dne 8. října bylo oznámeno, že Izrael oficiálně vstupuje do „válečného stavu“.
Večer 8. října izraelská armáda uvedla, že zasáhla přibližně 800 cílů v pásmu Gazy. Podle armády zaútočila asi na 120 cílů v okolí Bejt Hanúnu, oblasti, která podle ní slouží jako „teroristické hnízdo“ Hamásu.
Podle nejnovějších údajů je počet palestinských obětí od začátku eskalace konfliktu s Izraelem 413 a 2 300 zraněných. Počet mrtvých v Izraeli od útoku Hamásu přesáhl 600 a více než 2 000 osob bylo zraněno.
Palestinci usilují o to, aby budoucí hranice mezi oběma zeměmi probíhaly v souladu s hranicemi, které existovaly před šestidenní válkou v roce 1967, s možnou výměnou pozemků. Palestina má v úmyslu vytvořit svůj stát na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, jehož hlavním městem by byl východní Jeruzalém.
IZVTSTIA/RoZ