foto: whitehouse.gov
POLITICO – Myšlenka, že Kamala Harrisová nebude schopna shromáždit peníze, byla rychle zavržena, přičemž nadšení pro její prezidentskou kandidaturu závisí na tom, proti komu stojí a koho nahrazuje. Hlavní demokratičtí dárci se již nyní hlásí ke Kamale Harrisové a hlavní důvod je podle nich prostý: Není to Joe Biden.
V její prezidentské kampani se za první týden vybralo více než 200 milionů dolarů a demokratický super PAC Future Forward uvedl, že po Bidenově odchodu obdržel závazky ve výši 150 milionů dolarů. Vlna velkých dolarových dárců, která se vzpírá předpovědím, že viceprezidentka nebude schopna oslovit stranickou třídu fundraiserů, byla obzvláště nápadná kvůli předchozí averzi některých dárců přispívat prezidentovi, kterého považovali za kandidáta odsouzeného k zániku.
Dárci sdělili serveru POLITICO, že s nástupem Harrisové na Bidenovo místo v čele kandidátky jsou nyní ochotnější znovu podpořit demokratického kandidáta na prezidenta. Některé z nich motivovala také touha porazit kandidáta GOP Donalda Trumpa.
„Mluvila jsem s více lidmi, kteří byli jen v obecném smyslu rezervovanější vůči prezidentu Bidenovi, a nyní jsou velmi nadšení,“ řekla Mozelle Thompsonová, bývalá komisařka Federální obchodní komise a dárkyně demokratů. „Rozdíl v nadšení se smazal.“
Zatím je ještě brzy, ale proud peněz je zatím tak silný, že jeden z dárcovských poradců dokonce varoval některé dárce, aby zpomalili, dokud dynamika kampaně neukáže, kde jsou peníze nejpotřebnější. Venture kapitalista Bradley Tusk se rozhodl, že na Bidenovu kampaň za znovuzvolení výrazněji přispívat nebude – ale když je Harrisová demokratickou kandidátkou, plánuje prý na její podporu dát alespoň 100 000 dolarů. S Bidenem v čele kandidátky by se mu financování nevyplatilo, ale Harrisové šance byly výrazně lepší než Bidenovy. A na rozdíl od prezidenta Harrisová „neusínala“ a nedávala „šílené odpovědi“.
„Chápu, že lidé mohou reptat a ona nemusí být jejich první volbou,“ řekl Tusk. „Ale ve skutečnosti jde o toto: Chceš Trumpa zpátky, nebo ne? A pokud je odpověď ne, je tu nyní kandidát, který je životaschopný.“
Harrisová se v roce 2020 o Bílý dům ucházela dva měsíce před prvním demokratickým volebním shromážděním nebo primárkami. V té době se finanční zdroje její kampaně ztenčovaly a tehdejší senátorka za Kalifornii vysvětlila, že její kampaň „nemá finanční zdroje, které potřebujeme, abychom mohli pokračovat“.
„Jak kampaň pokračovala, bylo stále těžší a těžší shánět peníze, které jsme potřebovali, abychom mohli soutěžit,“ řekla Harrisová, když oznámila, že odstupuje.
I po jejím nástupu do funkce viceprezidentky zůstali dárci vůči Harrisové skeptičtí. Někteří diskutovali o její výměně, přičemž jeden z nich nepravděpodobně navrhoval, že by Biden měl Harrisovou nominovat do Nejvyššího soudu, aby měla z kandidátky pro rok 2024 odstup.
V počátečních fázích současného volebního klání však její tým podle všeho pozvedl její postavení u sponzorů strany a naplánoval jí příležitosti na akcích s dárci. Jeden z demokratických dárců, dlouholetý příznivec Harrisové, zdůraznil, že „v krátké době podstatně posílila svou značku“. Tato osoba, které byla poskytnuta anonymita, aby mohla hovořit o soukromých rozhovorech mezi dárci, uvedla, že i ti, kteří si původně přáli otevřený sjezd, se rychle přiklonili ke kandidatuře Harrisové.
Stále však existovali někteří dárci, kteří si nemysleli, že by mohla vyhrát, uvedla tato osoba a dodala, že se jednalo o malou skupinu. Napětí mezi Harrisovou a třídou dárců zdůrazňuje, že většina fundraiserů strany jsou, stejně jako bývalý ředitel kandidátky, starší bílí muži. Mezi těmi, kdo pochybovali o fundraisingových schopnostech Harrisové, „byla skepse všeobecně ze strany bílých mužů,“ uvedla poradkyně dárců Alexandra Acker-Lyonsová.
A i když Harrisové identita černošky a Jihoasiatky mohla kdysi vyvolat pochybnosti u této tradiční dárcovské základny, její kandidatura přináší peníze i z nových částí strany. Mezi jihoasijskými dárci je nadšení z vzestupu Harrisové do čela kandidátky „mimo tabulky“, řekl Raj Goyle, bývalý zástupce státu Kansas, který se podílel na kampani Baracka Obamy v roce 2012 a spoluzaložil neziskovou organizaci Indian American Impact, která mobilizuje voliče.
„Myslím, že lidé se léta snažili používat její bisexuální identitu a multietnický původ jako důvod ke kritice, zatímco mnozí z nás to považují za silnou stránku,“ řekl Goyle.
Acker-Lyonsová argumentovala, že dřívější finanční problémy Harrisové byly výsledkem konkurenčních primárek v roce 2020. Během tohoto cyklu byly peníze strany rozděleny mezi demokratické kandidáty a Harrisová ještě nebyla představena celostátnímu publiku, uvedla Acker-Lyonsová. Nyní však například po podpoře kalifornského guvernéra Gavina Newsoma a bývalé předsedkyně parlamentu Nancy Pelosiové jsou jejich sítě dárců součástí sítě Harrisové, dodala.
Acker-Lyonsová uvedla, že jí volají lidé, kteří od roku 2020 nebo 2022 nedali žádný významný příspěvek, a ptají se: „Kam mám přispět?“. Tito dárci dávají především pěti- nebo šestimístné částky, řekla. „Jsou opět nadšení, že? Mají naději a optimismus, že můžeme znovu vyhrát.“
Acker-Lyonsová dokonce doporučila dárcům, aby pozastavili své dary, dokud Harrisová neoznámí kandidaturu na viceprezidenta a neobjeví se nové výsledky průzkumů. V té chvíli budou podle ní investiční priority jasnější.
Biden měl ke konci své kampaně problémy se sháněním peněz a zcela ztratil to, co bylo výraznou výhodou při získávání finančních prostředků oproti Trumpově kampani. Na konci června měl projekt demokratů, zahrnující Bidenovu kampaň, společné výbory pro získávání finančních prostředků a Národní výbor Demokratické strany, k dispozici celkem 237 milionů dolarů v hotovosti, zatímco celá Trumpova kampaň 281 milionů dolarů.
Po diskusích sílící výzvy, aby Biden odstoupil, a to i od demokratických dárců, jako je výkonný předseda Netflixu Reed Hastings a herec George Clooney, jen přispěly ke zmatku mezi představiteli a operativci Demokratické strany.
Bidenovo odstoupení a vzestup Harrisové však nabídly nový pocit optimismu mezi dárci, kteří ztratili naději v demokratickou kandidátku. Jeden z dárců, který si přál zůstat v anonymitě, aby mohl popsat nepříjemnou dynamiku uvnitř Demokratické strany, řekl, že po debatě už Bidenovi prostě nemůže přispět.
„Když došlo k debatě a vypadalo to, že je to prostě katastrofa, nehodlali jsme znovu přispívat,“ řekl dárce o svém rozhodnutí s partnerem znovu nedat peníze na Bidenovu kampaň. „A tak teď, když je předpokládanou kandidátkou Kamala Harrisová, rozhodně budeme dávat víc a víc podporovat.“
Ne všichni největší dárci strany se za Harrisovou staví. Dárce a právník John Morgan, který opakovaně vyjádřil svou nechuť k viceprezidentce, řekl, že pro ni nebude dávat více peněz na kampaň. Morgan uvedl, že od kampaně bývalého prezidenta Billa Clintona v roce 1996 důsledně omezuje peníze pro demokratické kandidáty.
Biotechnologický rizikový kapitalista Neil Exter připustil, že Harrisová by pravděpodobně nebyla jeho první volbou do čela kandidátky. Nikdo neví, „zda bude dobrou kandidátkou pro příštích 100 dní, nebo ne“, řekl. Přesto by v případě potřeby dal peníze na podporu kandidátky, protože v tuto chvíli nemají demokraté podle jeho názoru na výběr.
„Nedával bych jí peníze kvůli tomu, kdo je – spíše dávám peníze, protože opravdu nechci, aby byl Trump prezidentem,“ řekl.
POLITICO/gnews.cz-jav_07
https://www.politico.com/news/2024/07/30/kamala-harris-fundraising-00171630