AKTUALIZOVÁNO
Valné shromáždění OSN v pondělí odmítlo schválit rezoluci podporovanou Spojenými státy, která vyzývá k ukončení války a která je vítězstvím pro Ukrajinu v den třetího výročí ruské invaze v plném rozsahu. Valné shromáždění nakonec přijalo dvě rezoluce, jednu vypracovanou Ukrajinou a druhou vypracovanou USA se třemi pozměňovacími návrhy. Znění původní rezoluce USA však bylo o několik hodin později v Radě bezpečnosti schváleno – jako první od plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu dne 24. února 2022.
Valné shromáždění OSN odmítlo rezoluci USA, která vyzývá k ukončení války na Ukrajině, protože v ní není zmíněna ruská agrese. Místo toho schválilo rezoluci podporovanou Evropou, která požaduje, aby Rusko okamžitě stáhlo své síly z ukrajinského území, což administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítá.
Washington se snažil vyvinout na Kyjev nátlak, aby svou rezoluci stáhl ve prospěch svého návrhu. Ukrajina to odmítla, načež schválila rezoluci se třemi pozměňovacími návrhy navrženými Evropou, které doplnily americký návrh o formulaci, z níž jasně vyplývá, že Moskva napadla Kyjev v rozporu s Chartou OSN.
Pozměněná rezoluce byla schválena 93 hlasy pro, osm hlasů proti a 73 se zdrželo hlasování, což znamenalo neúspěch Trumpovy administrativy ve 193členném světovém orgánu, jehož rezoluce nejsou právně závazné, ale jsou považovány za ukazatel světového názoru.
Samostatná rezoluce vypracovaná Ukrajinou a evropskými zeměmi byla rovněž přijata 93 hlasy pro, 18 hlasů proti a 65 se zdrželo hlasování. USA spolu s Ruskem, Izraelem a Severní Koreou patřily mezi země, které hlasovaly proti.
Rezoluce signalizovaly klesající podporu Ukrajině na mezinárodní úrovni. Valné shromáždění OSN přijímalo ukrajinské rezoluce drtivou většinou, když je někdy přijalo více než 140 členů a zároveň odsoudilo Rusko.
Náměstkyně ukrajinského ministra zahraničí Mariana Betsaová prohlásila, že její země uplatňuje své „přirozené právo na sebeobranu“.
„Podpora komplexního, spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině“, navržený Ukrajinou a spoluvytvořený řadou evropských zemí, byl třístránkový dokument, který obsahoval ustanovení, v nichž se uvádí, že „plnohodnotná invaze Ruské federace na Ukrajinu trvá již tři roky a má i nadále ničivé a dlouhodobé důsledky nejen pro Ukrajinu, ale i pro další regiony a globální stabilitu.“
Spojené státy předložily vlastní verzi nazvanou „Cesta k míru“, která se omezuje na vyjádření lítosti nad ztrátami na životech v průběhu konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou, zopakování, že hlavním účelem OSN je udržovat mezinárodní mír a bezpečnost a mírově řešit spory, a na naléhání na rychlé ukončení konfliktu – naléhání na trvalý mír mezi Ukrajinou a Ruskem.
Průlom v Radě bezpečnosti
Odpoledne se pozornost obrátila k Radě bezpečnosti, kde se mělo hlasovat o rezoluci Spojených států.
Stejně jako předtím se objevily pokusy o doplnění pozměňovacích návrhů, které podpořilo několik západoevropských zemí a které se týkaly „invaze v plném rozsahu“ ze strany Ruska a územní celistvosti Ukrajiny – a návrhy Ruska, aby byly uznány „hluboce zakořeněné důvody“ konfliktu a trvalý mír na Ukrajině i v Rusku.
Tyto pozměňovací návrhy však byly zamítnuty a patnáctičlenná Rada přijala rezoluci beze změn (10 členů bylo pro, 0 proti a 5 se zdrželo hlasování).
V projevu po hlasování velvyslankyně USA Dorothy Sheaová uvedla, že Washington upřímně oceňuje podporu členů Rady s tím, že nás „staví na cestu k míru“.
Podkopávání mezinárodních základů
Po přestávce v jednání informovala Rosemary DiCarlo, vedoucí oddělení OSN pro udržování míru a politické záležitosti, 15 členů Rady o současné situaci na Ukrajině.
Uvedla, že ruská invaze „podkopává samotné základy mezinárodního řádu“, a připomněla delegátům, že od 24. února 2022 bylo zabito nejméně 12 654 ukrajinských civilistů, včetně 673 dětí.
S odkazem na rezoluci Rady bezpečnosti přijatou dříve v Radě trvala paní DiCarlo na tom, že mír na Ukrajině musí být „spravedlivý, udržitelný a komplexní, v souladu s Chartou OSN, mezinárodním právem a rezolucemi Valného shromáždění“, včetně těch, které byly přijaty v pondělí ráno během mimořádného zasedání Valného shromáždění.
Více informací naleznete v našem obsáhlém živém zpravodajství z tohoto dne zde.
euronews/ un.org/ gnews.cz – RoZ