OSN – Pekingská deklarace a akční platforma je nejkomplexnějším a nejprozíravějším plánem, který byl kdy vytvořen s cílem dosáhnout rovných práv VŠECH žen a dívek. Platforma, na níž se v roce 1995 dohodlo 189 vlád na čtvrté světové konferenci o ženách, se soustředí na 12 oblastí činnosti – označovaných jako „kritické oblasti zájmu“. Jedná se o pracovní místa a ekonomiku, politickou účast, mír, životní prostředí, ukončení násilí na ženách a další.
Na rok 2025 připadá třicáté výročí Pekingské deklarace a akční platformy. Pro feminismus je to klíčový rok, kdy je třeba bojovat za práva žen a dívek, požadovat rovnost pohlaví a trvat na vyvážení mocenských struktur, aby všichni měli ve světě rovné šance.
Proč je Pekingská akční platforma důležitá?
Rovnost žen a mužů je důležitá pro všechny a všude. Pekingská akční platforma považuje rovnost žen a mužů za základ veškerého úsilí o dosažení mírumilovnějších a prosperujících společností a udržitelné planety.
Jak vysvětluje její název, platforma je o činech, nikoli o řečech. V každé kritické oblasti mapuje dohodnuté kroky k dosažení rovnosti žen a mužů a posílení postavení žen. Feministická hnutí, hnutí mládeže a další hnutí občanské společnosti se dlouhodobě zasazují o mnohé z nich a měly velký vliv na formování platformy. Spolu se zástupci vlád tvořily většinu ze 17 000 lidí, kteří se zúčastnili čtvrté světové konference o ženách.
Díky Pekingské akční platformě mají země plán a vědí, co mají dělat. Závazky, které jednotlivé vlády přijaly, ovlivňují domácí i zahraniční politiku a také investice do zákonů, politik a programů na podporu rovnosti žen a mužů.
Každých pět let země přezkoumávají, kdo, co a kde dělá – nebo nedělá. Každý má možnost vyjádřit se k pokroku a překážkám na cestě k rovnosti žen a mužů ve své zemi. Díky těmto hodnocením se pokrok posouvá kupředu – a naléhavost rovnosti žen a mužů je viditelná a živá.
Jakého pokroku bylo dosaženo v oblasti práv žen od přijetí Pekingské akční platformy?
Zamyslete se na chvíli nad pokroky v oblasti rovnosti žen a mužů, které jste zaznamenali ve svém životě nebo ve své zemi. Je pravděpodobné, že nějakým způsobem souvisí s celosvětovou dynamikou, kterou rozpoutala Pekingská deklarace a akční platforma. To je síla společné dohody a akce.
Pekingská platforma za téměř tři desetiletí přinesla významný pokrok pro ženy a dívky na celém světě a dokázala, že změna je možná.
Větší právní ochrana žen a dívek: Pekingská akční platforma podnítila celosvětový boj proti genderově podmíněnému násilí, proti němuž bylo ve 193 zemích přijato 1 583 zákonů, přičemž v roce 1995 to bylo pouze 12 zemí. Některé země nyní aktualizují zákony, aby držely krok s novými formami násilí spojenými s technologiemi.
Služby a podpora pro oběti: Vlády se dohodly na poskytování přístřeší, právní pomoci, poradenství a zdravotní péče pro osoby, které přežily násilí, což jsou záchranné prostředky, které jsou dnes dostupné ve většině zemí. Více než 100 zemí vycvičilo policii, aby poskytovala podporu obětem násilí, což je důležitý krok při hledání spravedlnosti a prevenci násilí na ženách.
Ekonomické posílení postavení žen: K úspěchům od roku 1995 patří téměř celosvětové rozšíření právních předpisů zakazujících diskriminaci na základě pohlaví v zaměstnání. Vznikly nové služby, které ženám ulehčují těžkou zátěž neplacené péče, a rozdíly mezi pohlavími se zmenšily v oblasti vzdělávání.
Ženy v budování míru: Pekingská akční platforma posílila postavení žen v oblasti řešení konfliktů, budování míru a spravedlnosti v případě sexuálního násilí v konfliktních oblastech z 19 národních akčních plánů pro ženy, mír a bezpečnost v roce 2010 na 112 v současnosti. Pro zajištění zdrojů a provádění plánů je však třeba udělat mnohem více.
Méně dobré zprávy: Jaké problémy stojí v cestě rovnosti žen a mužů?
Genderová diskriminace je hluboce zakořeněná v naší společnosti, a dokonce i v našem vlastním myšlení. Výsledné rozdíly mezi pohlavími jsou dále umocňovány vysoce nerovným světem.
Mezi komplikující faktory posledních let patří tlak pandemie COVID-19, ekonomické krize, konflikty a klimatická nouze, které se protínají s prudkým náporem na rovnost žen a mužů a polarizovanou politickou debatou.
Stále více žen žije v konfliktech a krizích: V roce 2023 proběhlo více než 170 ozbrojených konfliktů; v okruhu 50 kilometrů od nich žilo 612 milionů žen a dívek, což je více než dvojnásobek oproti 90. letům 20. století.
Příliš mnoho žen a stále chudých: Téměř 10 % žen a dívek na světě zůstává uvězněno v extrémní chudobě a má jen málo možností, jak se z ní dostat. V případě nejhoršího klimatického scénáře by se do roku 2050 mohlo do chudoby dostat dalších 158,3 milionu žen a dívek. Kdysi slibné zlepšení v oblasti snižování úmrtnosti matek se zastavilo, a to především v nejchudších a nejzranitelnějších zemích a komunitách.
Ve 113 zemích nikdy nestála v čele státu žena: V oblasti politické participace žen dochází k pokroku: podíl žen se celosvětově více než zdvojnásobil z 11 % na současných 27 %. Přesto je rychlost změn taková, že rovnost žen a mužů je jen vzdáleným snem.
Celosvětová krize násilí páchaného na ženách a dívkách pokračuje a jen máloco nasvědčuje tomu, že se zmírní: Přibližně 736 milionů žen bylo někdy v životě vystaveno fyzickému nebo sexuálnímu násilí ze strany intimního partnera nebo sexuálnímu násilí ze strany nepartnera. Míra násilí má tendenci stoupat během krizí a prostřednictvím digitálních technologií se objevují nové formy.
Ženy a dívky navíc stále čelí mnohem většímu riziku diskriminace na základě pohlaví, pokud se potýkají i s dalšími formami vyloučení, například na základě zdravotního postižení, rasy, věku, příjmu nebo sexuální orientace.
Jak souvisí Pekingská deklarace a akční platforma s globálními cíli udržitelného rozvoje?
Ať už se jedná o chudobu, vzdělávání nebo opatření v oblasti klimatu, všech 17 cílů udržitelného rozvoje závisí na dosažení rovnosti žen a mužů. Stejně jako Pekingská platforma jsou i cíle udržitelného rozvoje globální. Nedosáhneme jich, pokud se na nich nepodílí polovina lidstva – ženy a dívky. To znamená, že mimo jiné nikdy neukončíme chudobu, nezlepšíme zdraví a nezastavíme rozpad planety, aniž bychom respektovali a naplňovali práva VŠECH žen a dívek.
Abychom pronikli do podrobností, UN Women zjistila, že 14 cílů udržitelného rozvoje závisí na odstranění násilí založeného na pohlaví. Jedná se o porušování lidských práv ve velkém měřítku, které bere mnoho životů a ničí šance pracovat a chodit do školy. Ekonomické náklady jdou každoročně do bilionů dolarů, což jsou prostředky, které by mohly jít na řešení jiných naléhavých problémů. V zemích s vysokou mírou násilí je také vyšší riziko násilných konfliktů, což činí cíl udržitelného rozvoje č. 16 týkající se mírových společností nedosažitelným.
Nyní, když už víte, proč je Pekingská akční platforma dnes aktuální a jak její implementace turbo náboj rovnosti žen a mužů a udržitelného rozvoje, připojte se ke kampani UN Women #ForAllWomenAndGirls a zjistěte, co můžete udělat.
un.org / gnews.cz-jav