foto: piráti.cz
Česká televize a Český rozhlas jsou jakožto média veřejné služby nenahraditelným zdrojem informací a pilířem svobodné a demokratické společnosti. Piráti proto dnes na vládě podpořili návrh, který pomůže jejich roli zajistit i do budoucna. Na příkladu sousedních zemí je totiž zřejmé, jak fatální důsledky může likvidace veřejnoprávních médií mít. Díky zvýšení koncesionářských poplatků budou moci veřejnoprávní média i nadále poskytovat kvalitní službu lidem. Nově také budou plnit vzdělávací roli v boji proti šíření dezinformací, což byl pirátský požadavek. I přes odpor Pirátů však vládou prošel návrh, který rozšiřuje okruh poplatníků koncesionářských poplatků o příjemce internetu, tedy například držitele mobilních telefonů. A to bez ohledu na to, zda na telefonu veřejnoprávní média sledují. Proti návrhu se budou Piráti stavět i při projednávání ve Sněmovně. Už nyní se povedlo vybojovat vyškrtnutí pasáže, podle které by poskytovatel internetu musel na vyžádání lézt lidem do soukromí a hlásit, kdo má připojení a kdo ne.
„Česká televize a Český rozhlas odvádějí skvělou práci. Ale rozhodně to není automatické. Proto se musíme za veřejnoprávní média jasně stavět. Jinak se může stát, že v budoucnu dopadneme podobně jako v sousedním Slovensku nebo Maďarsku. V obou zemích veřejnoprávní média likvidují, nebo zcela podřizují aktuální vládnoucí garnituře. Na Slovensku poměrně nově, v Maďarsku už delší dobu. A i další diktátorské režimy média zneužívají a ovládají. Takový přístup je ale začátek konce. My proto chceme jít přesně opačným směrem. Veřejnoprávní média nesmí sloužit těm u moci – ať už je u moci kdokoli,” řekl k problematice svobodných médií předseda Pirátů Ivan Bartoš.
„Dělat kvalitní a nezávislou žurnalistiku ale něco stojí. Zatímco náklady se v uplynulých letech stále zvyšovaly, koncesionářské poplatky jsou stejné už od roku 2008. Aby byla veřejnoprávní média silná a svobodná, a hlavně aby to tak bylo i do budoucna, slíbili jsme už na začátku našeho působení ve vládě, že zajistíme jejich dlouhodobě udržitelné financování. A to, aby se po šestnácti letech zvýšily koncesionářské poplatky, je k tomu rozhodně potřeba,“ vysvětlil předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že návrh, který šel na vládu, byl kompromis, ke kterému se došlo s koaličními partnery. „Nesouhlasíme například s tím, aby poplatky nově platili i lidé, kteří sice televizi nebo rádio nemají, ale mají internet a třeba telefon nebo tablet – i když se na něm na veřejnoprávní média ani nedívají ani je neposlouchají. Věřím ale, že výsledná podoba zákona bude nakonec ve prospěch veřejnoprávních médií a tedy i občanů. Už teď se povedlo zabránit tomu, že by poskytovatelé internetu šmírovali lidi a museli bonzovat, kdo od nich bere internet a kdo ne. To je důležitá věc, ze které mám radost. Není možné lézt lidem do soukromí pod záminkou toho, že ´jen´ kontrolujeme, aby někdo náhodou nečetl iRozhlas nebo ČT24 zadarmo,” dodal Bartoš a zdůraznil, že tato povinnost ze zákona zmizela i díky práci pirátského ministra Michala Šalomouna.
„Je naprosto klíčové, abychom se mohli jako společnost o svobodná média opřít a důvěřovat jim. Pro to ale musí být veřejnoprávní média opravdu nezávislá na aktuální vládnoucí moci. A musí taky poskytovat opravdu kvalitní služby. Jakkoli je tedy jasné, že k tomu média veřejné služby potřebují také finance, návrh na rozšíření okruhu poplatníků i o příjemce internetu vnímáme za Piráty dost rozporuplně. Vyškrtnutí pasáže o možném hlášení operátorů, kdo internet má a kdo ne a kdo tedy má platit, řadu našich výhrad řeší. Určitě ale stojí za to celou věc diskutovat dál. Média se dají chránit i bez nakukování lidem do soukromí. A to chceme prosadit,” uzavřel náměstek ministra kultury za Piráty Ondřej Chrást.
piráti.cz/gnews.cz-jav_07