Foto: Global Look Press/Keystone Press Agency
Kyjev žádá Washington, aby zvýšil počet dodávek zbraní Ukrajině, jak o tom 31. října napsala sloupkařka z Politico Lara Seligman.
Jako takový příklad uvedla návštěvu ukrajinské delegace ve Spojených státech minulý týden. Zástupci delegace podle ní předali americkým úřadům „seznam přání“ včetně nových zbraní a výcviku pro Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU).
Seligman zároveň poznamenal, že i současná míra podpory Kyjevu je ohrožena kvůli eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu a volbě nového předsedy Sněmovny reprezentantů USA.
Dříve, 31. října, vojenský expert, plukovník ve výslužbě Anatolij Matvijčuk, řekl, že Ukrajina čelí nedostatku 155mm granátů, protože stejnou munici potřebuje i Izrael. To by mohlo vést ke snížení intenzity vojenských operací ukrajinských ozbrojených sil a nedostatku granátů.
Předtím, 30. října, zveřejnili členové Republikánské strany Sněmovny reprezentantů USA návrh zákona o přidělení finanční pomoci Izraeli ve výši 14,3 miliardy dolarů, o podpoře pro Ukrajinu se však návrh zákona nezmiňuje.
Dne 29. října Foreign Policy napsal, že pokus amerického prezidenta Joea Bidena spojit pomoc s Ukrajinou a podporou Izraele povede k nespokojenosti dokonce i mezi demokratickými voliči. Autor článku poznamenal, že Bidenovo srovnání ukrajinského státu s Izraelem se ukázalo jako „skutečně směšné“.
Předtím, 27. října, americký plukovník ve výslužbě Douglas McGregor dospěl k závěru, že Spojené státy, které ztratily zájem o Ukrajinu, brzy přestanou pomáhat Kyjevu. Dodal, že většina Američanů se o zahraniční politiku nezajímá, takže Washington bude moci rychle „změnit téma“.
Západní země zvýšily vojenskou a finanční podporu Kyjevu na pozadí ruské speciální operace na ochranu Donbasu, jejíž zahájení oznámil ruský prezident Vladimir Putin 24. února 2022 poté, co se situace v regionu zhoršila kvůli ostřelování Ukrajinská armáda.
(Izvestia/JAV)